1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. Kepez limanındaki bekleyiş sona erdi
Kepez limanındaki bekleyiş sona erdi

Kepez limanındaki bekleyiş sona erdi

Marmara Gemisi’ni teslim almak için Çanakkale’ye varan Filistin gönüllülerinin akşam 19.00’da limanda başlayan bekleyişleri gece yarısı 01.00’de sonlandı.

A+A-

Geminin teslim alınıp İstanbul’a doğru hareket etmesi için limanda akşam 19.00’dan gece yarısı 01.00’e kadar bekleyişlerini gemiyle ilgili problemin çözülmesini Kepez Limanı giriş kapısında açık alanda beklediler.
Bekleyişler sırasında Kur’an-ı Kerim’ler, marşlar, ilahiler okuyan 400 kişilik grubun moralinin oldukça iyi olduğu gözlendi. Grubun bekleyişine basın mensupları da eşlik etti. Yasal izinlerin çıkmasının ardından Mavi Marmara’yı teslim alacak olan grup İstanbul’a doğru hareket etme umudunu hep taşıdı.

GÖRÜŞMELER SONUÇ VERMEDİ

IHH Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım’ın saatlerdir yapmış olduğu görüşmeler fayda etmedi ve üzücü haber gece 12.30’da geldi. Mavi Marmara’ya kimse binmeyeceği, gemi boş olarak İstanbul’a gideceği açıklandı.

İsrail’in Mavi Marmara gemisine ciddi şekilde zarar verdiği bildirilen açıklamalarda kimsenin alınamayışının bir başka nedeni ise; Mavi Marmara’nın şu an resmi olarak bir Türk gemisi değil Comoros ülkesinin gemisi olmasındandır. Çünkü gemi Gazze yolculuğu öncesinde Comoros ülkesine bazı bürokratik rahatlıklar sağlanması için kâğıt üzerinde satışı yapılmıştı. Dolayısıyla kağıt üzerinde dahi olsa yabancı bir ülke gemisine Türk yolcuların binmesi yasal değildi…

400 kişilik grup geldikleri otobüsleri binerek gece yarısı 01.00’de İstanbul’a doğru geri hareket ettiler. Geminin karşılanması Pazar günü Sarayburnu’nda gerçekleştirilecek.

Bu haber toplam 2214 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!