1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. KCK’dan açıklama
KCK’dan açıklama

KCK’dan açıklama

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, son günlerde ortaya çıkan gerilim ve olaylarla ilgilerinin bulunmadığını ve Çözüm Süreci'ni sabote etmek isteyenlere fırsat verilmemesi gerektiğini açıkladı.

A+A-
Son günlerde yaşanan provokasyon girişimleri ve halkı paniğe sevkeden birbiri ardında bulunan bomba paketleri ile ilgili KCK'dan bir açıklama geldi. PKK'nın siyasi kanadı bombalarla ilgilerinin olmadığını ve böyle bir talimatı vermediklerini söylerken sürece sahip çıkmak gerektiğinin de altını çizdi. İşte O Açıklama:
 
"KCK olarak Önderliğimizin müzakere için öngördüğü müzakere takvimi ve eylem planına uyulmasını da çok önemli gördüğümüz defalarca kamuoyuna duyurulmuştur. Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümü için çok önemli konuların yakın tarihte olduğu gibi bir seçim propagandasına dönüştürülmesine karşı olduğumuz da vurgulanmıştır. Bu çerçevede müzakere için kısa sürede adımlar atmak ve sonuçlara varmak da önemli görülmüştür. Demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümünü istemeyenlerin önünü almak açısından da müzakerenin çabuklaştırılması gerektiği dile getirilmiştir.
 
'SÜRECİ SABOTE ETMEK İSTEYENLERE GEREKÇE VERMEYİZ'
 
Tüm bu olumsuzluklara rağmen Öcalan’ın müzakere taslağına destek vermenin tarihsel önemde olduğunu bildiklerini ve bu çerçevede hareket etme tutumunu sürdüreceklerini belirten KCK,“Bu süreçte gerilimden kaçınmayı ve bu süreci sabote etmek isteyenlere gerekçe vermemeyi çok önemli görmekteyiz. Bu açıdan başta Cizre halkı olmak üzere tüm halkımızın ve gençliğin örgütlü ve duyarlı davranmasını, Önder Apo'nun çabalarına güç verilmesi gerektiğini bir daha belirtiyoruz.. Kuşkusuz Kürt halkı ve Türkiye halkları demokratik irade, tutum ve demokratik eylemleriyle bu sürece destek vermelidir. Demokratikleşme ve Kürt sorununu çözme iradesini daha güçlü biçimde ortaya koymalıdır” dedi.
 
EYLEMLER BİZE AİT DEĞİL
 
Cizre’de gerilimin arttığı günlerde İstanbul’da YDG-H adına bombaların patlatıldığının basına yansıtıldığına dikkat çeken KCK,“Hareketimizin ve gençliğin ne böyle bir kararı vardır, ne de bu eylemler Hareketimize aittir. Hakkari’de Polislerin tutuklanmış olması, bu tür eylemlerin bu dönemde olabileceğini bir daha ortaya koymuştur” diye belirtti.
 
Bu haber toplam 2047 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!