1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kaymakam M.Şirin Yaşar, bir Tillolu gibi çalışıyor
Kaymakam M.Şirin Yaşar, bir Tillolu gibi çalışıyor

Kaymakam M.Şirin Yaşar, bir Tillolu gibi çalışıyor

Tarih ve turizm değeri taşıyan Tillo ilçemizin Kaymakamı sanki Tillo’da doğup büyümüş bir Tillolu gibi çalışması ilçede yaşanan değer kaybına dur diyor.

A+A-

Genç Kaymakam Mehmet Şirin Yaşar görevine başlamasından kısa bir süre geçmesine rağmen ilçede birçok değişikliğe imza attı. Tillo’nun hem tarihi hem de sosyal alanlarında gelişmesi için bünyesinde kurduğu birkaç kişiden oluşan proje ekibi ile beraber devletin bütün imkânlarından faydalanmak adına projeler üreterek Tillo’yu inanç turizmi ziyaret edecek misafirlere hazırlıyor.

 

Genç Kaymakam Mehmet Şirin Yaşar ile yaptığımız kısa bir söyleyişin ardından heyecan ile Tillo için gerçekleştirdikleri ve yürürlükte olan projeleri bir bir anlatmaya başladı.

 

Tillo tarihi, insanları ve doğal güzelliğiyle eşine az rastlanır bir yer. Buranın Türkiye’ye tanıtılması Tillolular kadar benim de görevimdir. Bu doğrultuda bir proje ekibi kurduk ve ekibimizle birlikte buralara neler yapabiliriz diye düşündük ve projeler üretmeye başladık. Sayın Valimiz Musa Çolak beyin bizlere verdiği desteğin de çok önemi var. Birçok projemizde birebir temaslarıyla yolumuzu açtı hep. Gerek GAP İdaresi, gerek SODES ve gerekse KÖYDES’e projelerimizi sunduk ve çoğu kabul edildi.

 

Bu projeler

Siirt’te Turizm Sektörünün Canlandırılması Projesi,

Tillo (Aydınlar) ilçesinin ve Tarihi Şahsiyetlerinin Tanıtımı,

Bilgiye Ulaşmak Benim de Hakkım,

Siirt Fıstığı Yetiştiriciliğini Geliştirme ve Uygulama,

Organik Arıcılığı Geliştirme,

Futbolla Gençlerimiz Kaynaşıyor,

Sıcak Bir Yuva Sizin de Hakkınız

Geleceğimizi Aydınlatmak Sizin Elinizde

 

Bu gibi projelerimizle hem tarihi eserlerimizi restore ettik hem başarılı öğrencilerimizin eğitiminde yardımcı olduk, gençlerimizle spor yaptık, maddi durumu iyi olmayan vatandaşların arkasında devletin şefkatini gösterdik.

 

Çalışmalar sadece ilçe merkezimizde değil ilçemize bağlı köylerimizde de sürdü. Köylülerimizle beraber olmaya çalıştık. Bazı köylerimizde alt yapı ve parke çalışması yaptık.

 

Doğal güzellikleri ve temiz havasıyla 100 yıllardır ilçemizin uğrak yeri olan Kale-tül Üstad bölgesi ve Kubbet-ül Hassa bölgesine su getirmek için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na projemizi sunduk ve su isale hattını ve çevre düzenlemesi işlerini yürütüyoruz.

 

Bütün bu çalışmaların yanı sıra bence çok önemli olan bir şey daha var ki o da kaybolan tarihi ışık düzeneğinin yeniden ilk günkü gibi işlevini yerine getirmesidir. Turizm açısından büyük önem arzeden ışık sisteminin yeniden işler konuma getirmek amacıyla Valiliğimizin organizasyonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın desteğiyle Başkent Üniversitesi Öğretim üyelerinden Prof.Dr.Cengiz Işık’ın başkanlığında TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’ndan Prof.Dr.Zeki Eker ve Dr.Tuncay Özışık, İstanbul Üniversitesinden Prof.Dr.Adnan Ökten, Akdeniz Üniversitesinden Yrd.Doç.Dr.Mustafa Helvacı ve Mimar Sinan Üniversitesinden Doç.Dr.Oğuz Özer’den oluşan bir bilim heyeti oluşturuldu. Mart ayında Tillo’da çeşitli inceleme, gözlemleme ve ölçümler yapan heyet, daha sonra çalışmalarını Ankara’da sürdürdü. En ileri teknoloji ve hassas cihazlarla çalışmalarını tamamlayan bilim heyetinin Valiliğimize sunduğu raporda ünlü ışık düzeneğinin yeniden işler hale getirilebileceği vurgulanıyor. Buna göre türbenin bugünkü yapısı bozulmadan tek bir pencere boşluğunun açılması ve kuleye yerleştirilecek bir aynayla problem çözülecek ve sistem İbrahim Hakkı Hz.lerinin zamanında uygulandığı yönteme göre yeniden çalışmaya başlayacaktır.

 

Yapılan teknik çalışmalar sonrası inşallah 23 Eylül’de ilk günkü gibi ışık hadisesini hep birlikte yaşayacağız.” dedi.

 

Yapılan çalışmaları Siirtliler.Net’e tek tek anlatan genç Kaymakam Mehmet Şirin Yaşar’ın ekip olarak yaptıkları çalışmalardan duyduğu heyecanı gözlerinde parlayan ışıkla belli ederken, en az bir Tillolu kadar Tillolu olduğunu söylemekten de gurur duyuyor.

Bu haber toplam 3306 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!