1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kayıplar Otobüsü, umut dağıtamaz oldu
Kayıplar Otobüsü, umut dağıtamaz oldu

Kayıplar Otobüsü, umut dağıtamaz oldu

Kayıplar Otobüsü’nün serüveni 1992 yılında Siirtli hemşehrimiz Abdulhamid ÖZBİLİCİ’nin çocuğunun evinin önünden kaybolması, ikinci çocuğunun da evinde ölü bulunmasıyla başladı.

A+A-

 

“KAYIPLAR OTOBÜSÜ” UMUT DAĞITAMAZ OLDU.

Son günlerde gündeme oturan çocuk kayıpları endişelendirmeye devam ediyor.

Türkiye genelindeki 1.657 çocuk kayıp durumda. Kaybolan çocuklardan 700'ünün Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'ndan izinsiz olarak ayrılarak bir daha dönmeyenlerden oluştuğu belirtiliyor.

Siirtli İsmet Özbilici Ve Görevi Devralan Oğlu Zafer Özbilici

 

Takvimler 6 Eylül 1992'yi gösteriyordu. Zekâ yaşı yedi olan 23 yaşındaki Abdülhamit Özbilici, evinin önünde bir ticari taksiye bindirilir. Araba hareket ettikten sonra ondan bir daha haber alınamaz. Siirtli Baba İsmet Özbilici, yüz binlerce el ilanı bastırarak bütün Türkiye'yi şehir şehir, köy köy, kapı kapı dolaşır. Bir yıl sonra Abdülhamit'in küçük kardeşi Özgür, abisini beklediği pencerenin yanındaki yatakta ölü bulunur. Siirtli hemşerimiz İsmet Özbilici, bu acı olay üzerine kendini kayıplara adar. Oğlunu ararken kendisi gibi yakını kaybolmuş pek çok insanla karşılaşır. Türkiye'de aynı acıya düşmüş büyük bir aile olduğunu fark eder. Bu aileleri birleştirerek YAKAD(Yakınlarını Kaybetmiş Aileler Derneği) kurar. Özbilici'nin ömrü oğlunu bulmaya yetmedi ama yakınlarını kaybeden ailelerin umudu olmuştu. Kendisini rahmetle anıyoruz. Şimdi bayrağı oğlu Zafer Özbilici devraldı.

 

SİİRTLİLER.NET
 

Amaç, sadece kaybolanları bulmak değil, kaybolmaları da önlemek. Bu gönüllü insanlar her geçen gün daha da çoğalarak, kayıp yakınlarına yardımcı olmak istiyorlar. Bir insanlık vazifesi yapmayı ve bu vazifelerini unutan insanlara bunu hatırlatmayı istiyorlar. İlkeleri; kayıpları bulmak, kayıpları önlemek için bir araya gelmek ve seslerini tüm dünyaya duyurmak!

 

Evet, Siirtli Hemşerimiz Zafer Özbilici geçen akşam Haber Türk Televizyonunun konuğu idi. Malum son zamanlarda kaybolan çocuklar ülkenin gündemine oturmuş bulunmakta. Bu konuyu enine boyuna masaya yatırmışlardı. Zaferin umut verici konuşması takdir edilecek cinstendi. Ama kayıplar otobüsünden söz ederken atıl durumda olduğunu ifade etti. Otobüsün üzerinde 150’yi aşkın kayıp fotoğrafı bulunan “Kayıplar Otobüsü” kayıp yakını binlerce ailenin umudu olmuş. Bu otobüsün şehir şehir gezmesi sayesinde yüzlerce kayıp bulunarak ailelerine teslim edilmiştir. Hatırlayacak olursanız Siirt’te de gelmişti. Jet-Pa’nın şaşalı döneminde Fadıl Akgündüz uzun süre sponsor olduğunu öğreniyoruz. Aslında otobüs aynı zamanda mesaj verme görevi de yapıyordu. Gittiği her durakta ailelere verilen mesajda çocuğunuza dikkat edin. Aman bu başınıza gelmesin demeye çalışıyorlardı.

 

 YAKAD'ın dünyasına yaptığınız bu yolculuk sırasında, hayatınızda küçük bir pencere daha açılacak. Umut ve insanlığımızın penceresi..."

 

 

“Bir an Gözlerinizi kapatın ve sevdiğiniz bir yakınınızın kaybolduğunu düşününüz.”

 

“Kayıplar Otobüsü” nü hareket ettirmek için toplumsal duyarlılığa sahip herkesi yardım etmeye, destek olmaya davet ediyorum. Bir kampanya ile mi? Sponsor ile mi? Yakıtı biri mi üstlenir? Biri şoför masrafını mı? Bilmem ama destek şart.

 

Yaşamakta olduğumuz bu güzel ülkemizde, çocukları kaybolan anne ve babalar çaresizlik içinde kalmasınlar…

 

http://www.kayiplardernegi.com/

 

Tel: +90 212 635 28 64
Email: iletisim@kayiplardernegi.com

 

 

BU HABERİMİZ TÜRKİYE HABER AJANSI TARAFINDAN DA KULLANILMIŞTIR.

 

 

Bu haber toplam 3086 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!