1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kasım Ceylan’ın Siirt’te yatırımları sürüyor
Kasım Ceylan’ın Siirt’te yatırımları sürüyor

Kasım Ceylan’ın Siirt’te yatırımları sürüyor

Ceylan’ın 2009 yılında 25 dönüm seracılıkla başlayan Siirt yatırımları bacasız fabrika gibi...

A+A-

Siirt-Batman arasındaki sınır köy olan Kurtalan’a bağlı Yunuslar Köyü’nde Kasım Ceylan’ın 25 dönüm topraklı seracılıkla başlayan yatırımları önümüzdeki aylarda 70 kişilik istihdam sağlayacak bacasız fabrikayı andırıyor.

 

Yatırımlar sadece seracılık mı? Hayır! Ceylan, Siirt’te tarım, hayvancılık ve bunlara dayalı sanayinin ilimizde gelişmeye müsait olduğunu, yatırımcıların bu elverişli toprakları değerlendirmesi gerektiğini dile getiriyor.

 

Siirtliler.Net’e açıklamalarda bulunan Ceylan’ın işte o yatırımları;

 

SERACILIK: İlk olarak 25 dönüm topraklı kapalı alanla başlayan seraya geçen yıl 10 dönüm topraksız alan daha ilave eden Ceylan, bugün toplam 35 dönüm kapalı alan seracılık yapıyor. Serada temel tüketim ürünlerinden olan ve Pazar sıkıntısı yaşamayıp her an satılabilen domates ve salata ürünleri üretiliyor.

 

 

SÜT İNEKÇİLİĞİ: 35 dönüm kapalı alan serasıyla karşı karşıya olan tesis şu an inşaat halinde. Mart-Nisan aylarında inşaatın tamamlanmasıyla 100 baş inek tesise getirilecek. Tesiste hayvan yetiştiriciliği ve süt inekçiliği üretimi yapılacak.

 

 

KUM OCAKLARI: Garzan çayı üzerinde kurulum aşamasında olan tesis kum ocakları olarak hizmet verecek. Mart ayında üretim vermeye başlayacak. İnşaat malzemesi olarak nitelendirilen veya yol-beton yapımında kullanılan malzemeler üretilecek. Çimentonun imalatında kullanılan karışım maddelerinin de üretimi yapılacağı bu ocakların Pazar payı yüksek ve her zaman ihtiyaç duyulan malzemelerden oluşuyor.

 

YAĞ TESİSİ: 35 dönüm kapalı alan seranın hemen yanı başında bulunan bina şeklindeki tesiste natürel yağ üretimi yapılıyor. Üretilen yağlar yemeklerde kullanılan yağlar değil. Daha çok sos olarak kullanılan ya da sağlıkla ilgili özel kullanım alanları olan ketem tohumu yağı, fıstık yağı gibi yağların üretimi yapılıyor.

 

4 farklı yatırım alanı olan tesislerin toplamında tesislerin tamamlanarak üretime başlamasıyla 70’e yakın kişinin çalıştırılması planlanıyor. Şu an aktif olarak 30-35 kişi çalışıyor. Üretim kapasitesine bağlı olarak çalıştırılması planlanan 70 kişinin sayısında artış olabilecek.

Bu haber toplam 7554 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!