1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Kasım Ceylan ile sohbetimiz
Kasım Ceylan ile sohbetimiz

Kasım Ceylan ile sohbetimiz

29 Mart Yerel Seçimleri’nde Siirt’te seçimi kaybeden Ak Parti’nin adayı Kasım Keremullah Ceylan, Siirtliler.Net’e değerlendirmelerde bulundu.

A+A-

İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslar arası İlişkiler Bölümü’nde yüksek öğrenimini sürdüren Kasım Ceylan şu sıralar “Avrupa Birliği Üyelik Sürecinde Yerel Yönetimler ve Kalkınma Projeleri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını tamamlama gayretinde.

 

Tophane’deki Siirtlilerin uğrak yerlerinden olan Tophane Tayfun Cafe’de, Siirtliler.Net Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Güzel ile bir araya gelen Kasım Ceylan, 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri, seçimlerden sonraki yaşamı ve genel ülke siyasetiyle ilgili kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

 

Kasım Keremullah Ceylan

 

Ak Parti Beyoğlu İlçe Yöneticilerinden Siirtli Adem Süzgün’ün de bulunduğu ve samimi bir ortamda gerçekleşen sohbet sırasında Ceylan, Siirtliler.Net’e duygu ve düşüncelerini şu ifadelerle dile getirdi:

 

29 MART’TA SEÇMEN HÜR İRADESİNİ KULLANMIŞTIR

 

Siirt seçmenlerine asla kırılmadım. Herkes hür iradesini kullandı ve bu iradeye karşı saygılı olmak, anlayışla karşılamak gerekir. Kimse kimseye niye oy vermedin yâda niye sandığa gitmedin deme hakkına sahip değildir. Tabiî ki seçimi kaybetmek üzücüdür. Keşke herkes sandık başına gitseydi. Ama yine de seçim demokrasilerin bir gereğidir ve her seçmen hür olarak kendi tercihini yapmıştır.

 

SEÇİM ÇALIŞMALARINA GEÇ BAŞLADIK

 

Benim adaylığım açıklandığında derhal kolları sıvayıp ekipleri oluşturduk ve hızlı bir şekilde seçim çalışmalarına başladık. Ancak itiraf etmeliyim ki biz seçim turlarına başladığımızda karşımızdaki parti ikinci hatta bazı yerlerde üçüncü turlarını atıyordu. Bunu ilk kez sizinle paylaşıyorum. Elimizden gelen tüm gayreti gösterdik. Şahsım olarak her yere ama her yere gittim. Vücut direnci konusunda da Allah’a şükür dayanıklıyım ve hiçbir sağlık sorunum olmadığı için gidebildiğim, yetişebildiğim her bölgeye yorulmadan gittim geldim.

 

YOLLARDA ÇÖP VARKEN OY İSTEMEK HAKLI OLARAK YADIRGANDI

 

Seçim çalışmalarını aralıksız bir şekilde yürütüyorduk. Sabahın erken saatlerinden gecenin geç vakitlerine kadar tüm enerjimizi harcıyorduk. Ancak tuhaf olan bir durum vardı ki bu durum çalışmalarımıza gölge düşürüyordu. Sokağından çöpü toplanmayan vatandaşın evine gittiğinizde vatandaş tarafından haklı olarak yadırganıyorduk.

 

KASIM CEYLAN

 

SEÇİM SONRASI SÜREÇ

 

Seçim sonuçlarının açıklandığı günün ertesinde partili arkadaşlarımızın ve partimize oy veren tüm seçmenlerin üzerinde bir moral bozukluğu yaşandı doğal olarak. Şehir adeta sessizleşmişti. Ama seçimin hemen ertesi günü ziyaretlere başladım. Kazanmak kadar kaybetmek te haktır diyerek esnafları dolaşarak çaylarını içtim ve kendilerine bütün içtenliğimle teşekkür ettim. Hatta öyle farklı manzaralar oldu ki, normalde seçim kaybeden aday teselli edilir. Fakat çoğu yerde ben teselli etmeye çalışıyordum.

 

TEZ ÇALIŞMAM BİTME AŞAMASINDA

 

Seçim sonrası bir fırsat bularak yüksek öğrenim tez çalışmama yöneldim. Bu yüzden bazen Siirt dışına çıkmak durumunda kalıyorum. Ama çok şükür tez çalışmamın sonuna geldim ve sanırım Mart başlarında yüksek öğrenimimi tamamlamış olacağım.

 

SİİRTLİLER HUZUR İSTİYOR, HİZMET İSTİYOR

 

Geçen dönem belediyecilik hizmetlerinde arzu edilen hizmet verilemedi. Bu konuda ilimizdeki hiçbir vatandaşın eleştirilerine göz yumamayız. Ancak itiraf etmek gerekir ki belediyecilik hizmetleri konusunda vatandaşımız mutlu edilemedi. Bunu kesinlikle siyaset olsun diye, muhalefet olsun diye dile getirmiyorum.

 

DEMOKRATİK AÇILIM TÜM TAŞLARI YERİNDEN OYNATTI

 

Özellikle Başbakan Erdoğan’ın ve kurmaylarının demokratik açılım sürecindeki cesur ve kararlı adımlarını takdirle karşılıyorum. Bu hususta bugüne kadar hiçbir hükümetin cesaret edemediği arı kovanına çomak sokuldu. Artık herkes huzur istiyor, hizmet istiyor. Önümüzdeki seçimlerde özellikle ilimiz ve bölgemizde tüm seçmenler hizmet siyasetimi yoksa kimlik siyasetimi istediklerinin kararını verecekler. Onlarca yıldır yaşanan kargaşa, kardeş kavgası bölgemizi, insanımızı zayıflattı. Ama birileri de bunun kaymağını yediler. İşte bu açıdan demokratik açılım süreci yıllardır bölgemizde ve ülkemizde oynanan oyunları sonlandıracaktır.

 

siirt

Bu haber toplam 9573 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!