1. YAZARLAR

  2. Abdurrezzak Çelik

  3. Karantina Günleri ve 23 Nisan Kutlamaları
Abdurrezzak Çelik

Abdurrezzak Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

Karantina Günleri ve 23 Nisan Kutlamaları

A+A-

                                                                                          “Özgürlüğün de Eşitliğin de Adaletin de

                                                                                                 dayanağı Ulusal Egemenliktir.”

             23 Nisan 1920 Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve milletin egemenliğinin ilan edildiği tarihtir. 1921 yılında Milli Bayram olarak kabul edilmiştir. 23 Nisan ilk kez 1921 yılından itibaren milli bayram olarak kutlanmaya başlamış, ardından Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin aynı tarihi çocuk bayramı olarak kutlamasıyla birlikte 1927 yılından itibaren Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan’ın Milli Bayram yanı sıra Çocuk Bayramı olarak kutlanmasına karar vermiştir. Böylelikle milli bayram olarak çocuklara neşeli bir gün geçirterek gelecek nesil milli benlikte yerini almaya başlamıştır.

         23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Dünya’da çocuklarına bayram olarak hediye eden tek ülke Türkiye olması bakımından da eşsiz bir bayram özelliği vardır.

         Bu yıl 100. yılını kutladığımız bayram, ülkemizdeki korona virüsü nedeniyle istenilen düzeyde büyük törenler yapılmayacağından herkesi üzmüştür.

     Kutlamalar tahmin edildiğinin aksine oldukça canlı olmuştur. Belki milli bayram olarak devletçe yapılan organizasyonlar eksik kalmış, okullar tarafından düzenlenecek etkinlikler yapılamamıştır ama çocuk bayramı açısından bakıldığında; ilk defa bürokrasiden uzak, belirlenen kurallar dışına çıkılmış herkes istediği gibi kutlamıştır. Yani belirli bir kesimin içinde görevli olduğu bayram değil de tüm halkın bizzat içinde olduğu bayram olmuştur. Bu bakımdan, resmi protokollerden arındırılmış ve sivilleştirilmiş bir festival şeklinde kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı belki de ilk defa her yönüyle vatandaşlar tarafından sahiplenilmiş ve yıllar boyunca zorunlu seremoni formundan arındırılarak folklorik öğeler de katılarak spontane samimiyet yüklü şenliklerle kutlanmıştır. Aslında, bu bayramın özü itibariyle egemenliğin millete ait olduğu, son karar vericinin millet olduğu siyasal bir ideali simgelemesi düşünüldüğünde 2020 kutlamalarının milli egemenlik yolunda kat edilen mesafeyi göstermektedir.

            İlk kez çocuk bayramı olarak hemen hemen her ev süslenmiş, çocuklar giydirilmiş, ailelerce çeşitli etkinliklerle çocuklar eğlendirilmiş, 23 Nisan hakkında gereken bilgiler ailelerce çocuklara öğretilmiş, gelecek nesil 23 Nisan’ı önemini anlamıştır. Sosyal medya kullanılarak yapılan paylaşımlardan da bayramın coşkulu bir şekilde kutlandığı ve çocuklara olması gereken gibi özel bir gün yaşattırılmıştır.

            Bu yönüyle bakıldığında 23 Nisan’ın çocuk bayramı olarak kabul edilmesi amacına uygun olarak farkındalık oluşmuş ve 23 Nisan’ın önemi çocuklar tarafından daha iyi benimsenmiştir. Yine aile fertlerinin de katılımıyla evlerdeki etkinlikler sayesinde milli bayram niteliği de yerine gelmiştir. Böylelikle belirli bir kesimin görev yaptığı değil, olması gereken gibi tüm vatandaşların katılımıyla 23 Nisan kutlamaları yeni bir yön kazanmıştır.

      Korona virüsün atlattığımız zaman da 100. Yıl kutlamaları devlet tarafından hazırlanacak programlarla yarım kalan kutlamalar tamamlanacaktır.

           23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak evde yapılan etkinliklerle tahmin edildiği gibi buruk geçmemiştir.

            Evde kalarak daha nice Milli ve Dini Bayramları Milletçe birlik ve beraberlik içinde kutlayacağımız günler yakındır.

            Bu salgın sürecinde başta sağlık çalışanları olmak üzere Devletimizin tüm görevli birimlerine öz verili çalışmalarından dolayı minnet ve şükranlarımı sunarım.

Sağlıcakla kalın.

Bu yazı toplam 7252 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
1 Yorum