1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kapalıçarşı esnafından Nadir Mücevherat
Kapalıçarşı esnafından Nadir Mücevherat

Kapalıçarşı esnafından Nadir Mücevherat

Siirtliler.Net Gazetesi’nin Ocak sayısı konularından biri olan Kapalıçarşı’daki Siirt esnafı ve o esnaflardan biri olan Cuma Çelik’in sahibi olduğu Nadir Mücevherat

A+A-

Siirtliler.Net Gazetesi’nin Ocak ayı sayısında İstanbul’un göbeğinde olan bu tarihi çarşıdaki Siirtli esnaflara küçük bir köşe ayıralım istedik. . İstanbul’dan, Güneydoğu’dan, Anadolu’dan kısaca Türkiye’nin her bölgesi ve vilayetinden günde onbinlerce insanın gelip geçtiği yer olan Kapalıçarşı, turistlerin de mutlaka uğrayıp alışveriş yaptıkları mekânların en başında yer alıyor.

CUMA ÇELİK / NADİR MÜCEVHERAT

Kapalıçarşı’nın mücevherat esnaflarından Nadir Mücevherat, Nadir Çelik tarafından 1958 yılında kuruldu. Bugün bu kuruluşu oğlu Cuma Çelik, küçük kardeşi Çağlar ile birlikte yürütüyor. Baba Nadir Çelik, firmayı nadir çelikişlettiği yıllarda İran, Irak ve Suriye’den getirdiği mücevherleri müşterilerinin beğenisine sunmaktaydı. Cuma Çelik 17-18 yaşlarında iken sektörün içine girerek tıpkı kardeşi Çağlar gibi genç yaşında yetişmeye başladı. İlk olarak Etiler’de genç yaşına rağmen ilk firmasını açtı. Fason imalatçılığı yapıyordu. 2003 yıllarında babası Nadir Çelik’in emekliye ayrılmasıyla birlikte Kapalıçarşı’daki babasının tezgahının başına geçti. Baba Nadir Çelik, Siirt’in tanınan eski kuyumcu esnafıydı. Mücevhercilik Çelik ailesinin geleneksel bir mesleği durumunda. Elmas, pırlanta, yakut, zümrüt gibi değerli taşları perakende ve toptan satışını yapmayı sürdürüyorlar.

Bugün Nadir Mücevherat’ın sahibi olan Cuma Çelik, 1979 Siirt Fisken (Doluharman) köyünde dünyaya geldi.  1992 yılında validesinin rahmete kavuşmasının ardından Siirt’ten ayrılıp  İstanbul’a yerleşti. Çocukluk yıllarında iken futbol merakı gençlik yaşlarında top koşturmasıyla süslendi. İstanbul’a yerleşen Cuma Çelik,  bir süre Galatasaray’ın alt yapısında oynadı. Daha sonra 1993-97 yılları arasında Karagümrük’te oynayarak A Takım’a kadar yükseldi. Askerlik vazifesini tamamlamasının ardından Sultanbeyli Belediyespor’da 1 yıl daha top oynadı. Bu onun top koşturduğu son futbol takımı oldu. Çünkü iş dünyasına atılmak için kolları sıvadı. Siirt’te kaldığı gençlik yıllarında amatör ligdeki Yapıspor ve Polisgücüspor’da da koşturmuş olan Cuma Çelik, evli ve 3 çocuk babası. Arapça ve Kürtçe biliyor, İngilizceyi müşterileriyle anlaşabilecek kadar konuşup anlayabiliyor.

İstanbul Gaziosmanpaşa İlçesi’nde faaliyette bulunan Fiskenliler Derneği’nin de kurucu üyesi olan Cuma Çelik, şu sıralar çok önemli bir reklam çalışmasına hazırlanıyor. Türkiye’de ciddi tartışmalara sahne olan “Muhteşem Yüzyıl” dizisinin mücevher sponsorluğu için şu sıralar görüşmelerini sürdürüyor.

Bu haber toplam 5629 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!