1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kanserden korunma
Kanserden korunma

Kanserden korunma

Kanserden korunma, nedenleri, belirtileri ve erken tanı çalışmalarıyla ilgili bildiri yayınlandı.

A+A-

İl Sağlık Müdürlüğü, kanser ve kanserden korunma, kanserin nedenleri ve belirtileri ile erken tanı çalışmaları konusunda halkın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi amacıyla basın bildirisi yayınladı.

 

MEME KANSERİ BİLİNÇLENDİRME AYI

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir. İstatistiklere göre her 8 kadından biri yaşamının bir yerinde meme kanseri ile karşılaşacaktır. Türkiye' de her yıl 30 bin kadın meme kanserine yakalanmaktadır.

Ekim ayı içerisinde Meme Kanseri Bilinçlendirme Günleri kapsamında Siirt Devlet Hastanesi KETEM olarak halkımızı bilinçlendirmek üzere aşağıdaki bilgileri paylaşmayı uygun gördük.

İşte meme kanseri ile ilgili bilmeniz gerekenler:

 

MEME KANSERİ NEDİR?

Meme dokusu içerisinde normalde olmayan olağandışı yapıdaki kanser hücrelerinin var olmasıdır.

Meme kanseri günümüzde tedavisi mümkün kanserler arasındadır. Burada önemli olan meme kanserini erken evrede yani henüz memedeyken, başka organlara yayılmadan teşhis etmektir.

 

BELİRTİLERİ

Memede iki haftadan uzun süre ele gelen sertlik veya kitle, meme derisinde kalınlaşma, şişme, renk değişikliği, meme başında kalınlaşma, kızarıklık, yara olması, memede veya meme başında çekinti olması, memelerin şeklinde değişiklik, meme başlarının pozisyonlarında değişiklik, meme başında ortaya çıkan akıntı.

 

KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ NASIL YAPILMALIDIR?

Her ay adetten sonra yapılmalıdır. Yapılışı konusunda bize uğrayarak KETEM’den veya en yakın sağlık kuruluşundan bilgi alınabilir.

 

ERKEN TEŞHİS İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Her ay memelerinizi kendiniz muayene ediniz. Yılda bir kez doktora muayene olunuz. 50 yaşından sonra 2 yılda bir düzenli mamografi çektiriniz. Olabildiğince ideal kilonuzu korumaya çalışınız. Lifli gıdalar, bol sebze ve meyveye ağırlık veriniz. Düzenli spor yapınız. Sigara içmeyiniz,alkollü içkiden kaçınınız.

 

MAMOGRAFİ

Mamografi, meme muayenesinde saptanamayacak kadar küçük anomaliliklerin belirlenmesi amacıyla düşük dozda çekilen bir meme röntgen filmidir. Elle muayenede yakalanamayacak kadar küçük boyuttaki kitlelerin ortaya çıkarılmasında etkili olan Mamografi ile Meme kanserinden kurtulma şansı %95'tir.

 

ERKEKLERDE MEME KANSERİ

Meme kanserinin kadınlara özgü bir hastalık olduğu sanılır ancak tüm meme kanserlerinin yaklaşık %1’i erkeklerde görülür. Erkeklerde meme kanseri daha çok 60 yaş üstünde görülür. Çok az erkek hastalığın farkına varır ve bu nedenle hastalık tanısı kadınlara göre daha geç konur. Bu nedenle kanser tanısı konduğunda hastalık genellikle ilerlemiş olur ve tedavisi de zorlaşır.

 

Bu haber toplam 1899 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!