1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Kan Bağışı için İmam Hatipliler Yarıştı!
Kan Bağışı için İmam Hatipliler Yarıştı!

Kan Bağışı için İmam Hatipliler Yarıştı!

Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mehmet Fatih GÖZTOK’un en önde kan vermesiyle birlikte öğrenciler arasında kan verme izdihamı yaşandı.

A+A-

Kan Bağışı için İmam Hatipliler Yarıştı!

                Kızılay Kan Merkezi görevlileri, Siirt Anadolu İmam Hatip Lisesinde Kan Bağışı konusunda öğrencilerin yanı sıra öğretmenleri de oldukça etkili bir biçimde bilgilendirdi. Özellikle Kızılay Kan Merkezi Kan Bankası Bağış Kazandırma Uzmanı Hemşire Reyhan Kılıçvuran’ın bitmek tükenmek bilmez enerjisi ile kan bağışını teşvik eden anlatımları öğrenciler tarafından ilgiyle izlendi ve dinlendi.

                Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mehmet Fatih GÖZTOK’un en önde kan vermesiyle birlikte öğrenciler arasında kan verme izdihamı yaşandı. İmam Hatipli Lisesinde 18 yaşını dolduramadıkları için kan veremeyen öğrencilerin çok büyük bir üzüntü yaşadıklarının gözlendiği kan bağışı kampanyasına ayrıca öğretmenlerin yanı sıra haber alan öğrenci velilerinin de koşarak gelip kampanyaya katıldması dikkat çekiciydi. Kan Bağışı saat 09:00 da başladı ve saat 17:00 da bitti.

                Kan bağışı hakkında oldukça önemli bilgiler veren Bağış Kazandırma Uzmanı Hemşire Reyhan Kılıçvuran, özellikle Siirt’in kendi bankasındaki kan bağışı yetersizliğine atıfta bulunarak Siirt’in yıllık kan ihtiyacının 9.800 ünite olduğunu ve maalesef Siirt’ten elde edilen kan bağışı miktarının ise 2.800 ünite olduğunu belirterek Siirt’in kan ihtiyacının çevre illerden sağlandığının üstüne vurgu yaptı.

 

Siirt Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mehmet Fatih GÖZTOK kampanya ile ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi:

“Siirt Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak biz, okulumuzun düstur edindiği değerlerinin başında gelen insana ve insan hayatına saygı gösteren, bütünleştirici, huzur verici, niteliğin, nicelikten üstün olduğuna inanan ve enerjisini olumlu alanlarda ve insanlığa hizmet için harcayan kişiler olma ve bu nitelikte öğrenciler yetiştirme arzusundayız.

İnsanın; dini, dili, milliyeti, ırkı ve rengi ne olursa olsun yaşamak için ihtiyaç duyan bir kişiye kan vermesinin ve bunu karşılıksız -Allah rızasını kazanmak için- yapmasının önemi çok büyüktür.  Kişinin kan vermesi, başkasının sıhhate kavuşması yanında kendi sağlığı açısından da yararlar vardır. Sevgili Peygamberimiz, tedavi amacıyla olduğu gibi kişinin kendi sağlığı için de kan vermesini tavsiye etmiştir. Kan bağışında bulunacak kişinin; sağlıklı olması, kan verdiğinde bir zarara uğramaması şarttır. Karşılıksız olarak yapılan kan bağışı hem insani hem ahlaki, hem de dini açıdan çok önemlidir. İnsanlar arasında kan bağışlama alışkanlığının oluşması önemlidir. Unutmamalı ki bir Müslüman diğer bir insanın bu konuda ki sıkıntısını giderirse Yüce Allah’ın da onun bir sıkıntısını mutlak surette giderir. Allah rızası olduğu sürece insanın yaptığı her iyilik fazlasıyla karşılık görür. Bazen bağışlanan kan, hastayı ve hasta yakınlarını rahatlattığı gibi, hayati tehlikesi olan hastalar için, Allah’ın izniyle hayatına hayat katabilecek önem kazanmaktadır. Bu durumun değerini hisseden bizler öğretmen, öğrenci ve velilerimizle kan bağışı kampanyasında buluştuk. Bağışların insan hayatına hayat katacak yeterlilikte olmasını diliyorum. “

 

Bu haber toplam 2869 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!