1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kahramanlar Süperlere Karşı Oynadı
Kahramanlar Süperlere Karşı Oynadı

Kahramanlar Süperlere Karşı Oynadı

Siirt Eğitim Sen üyeleri tarafından oluşturulan tiyatro grubu ilk oyunları olan Ferhan Şensoy’un “Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı” adlı oyunlarını Siirt Halk Eğitim Merkezi tiyatro salonunda sergileyerek tiyatroseverlerle buluştu.

A+A-

Çoğunluğu öğretmenlerden oluşan ve değişik meslek gruplarından tiyatro sevdalısı insanların da yer aldığı oyun yaklaşık beş aylık bir çalışmadan sonra seyirciyle buluştu. İçinde yaşadığımız dünyada yaşanan sosyal yaşam ilişkilerinin çarpıklaşması ve giderek belli bir sisteme empoze edilerek sosyalitenin ortadan kaldırıldığı bir biçime doğru evrilmeye çalışılan dünya düzenine karşı direnen küçük bir mahalle bakkalının direnişini konu alan tiyatro oyununun tekstinin dramaturjisinde yapılan güncellemelerle zevkli bir oyun haline getirildi. Sanat tadında ve mizahi bir dille günümüzün gerçekliği sahneye konuldu.

Oyunda yer alan oyuncular:
Onur SABANCILAR
Faruk UĞUR
Belkıs KARA
Pınar KARATAŞ
Hayrullah İŞİYOK
Melek ÜZÜM
Metin ÖZDEMİR
Burçak AYDIN
Bilge AKDENİZ
Hakan TANRIVERDİ
Ömer ÇELEPKOLU
Ceylan ÇAĞLAR
Emir DİLDİRİM
İzzettin OKTAY
Çetin ÖZDEMİR
Eyüp AKGÜL
Rezan COŞKUN
yazar: FERHAN ŞENSOY
yönetmnen: ONUR SABANCILAR
sahne amiri-kostüm: ÇİMEN YEŞİLYURT
VE, BİZLERE EN BAŞINDAN EN SONUNA KADAR DESTEK VEREN, EKİBİN TOPLANMASINA VESİLE OLAN, OYUNA BÜYÜK EMEKLER VEREN SEVGİLİ ARKADAŞLARIMIZ:
şube Hukuk Sekreteerimiz Rezan ÜZÜM ve Azad ŞENDÜL'e sonsuz TEŞEKKÜRLER....

(kêmtir bixwîne)Oyuncular: Onur SABANCILAR, Faruk UĞUR, Belkıs KARA, Pınar KARATAŞ, Hayrullah İŞİYOK, Melek ÜZÜM, Metin ÖZDEMİR, Burçak AYDIN, Bilge AKDENİZ, Hakan TANRIVERDİ, Ömer ÇELEPKOLU, Ceylan ÇAĞLAR, Emir DİLDİRİM, İzzettin OKTAY, Çetin ÖZDEMİR, Eyüp AKGÜL, Rêzan COŞKUN.

 

Ferhan ŞENSOY’un yazdığı “Kahraman Bakkal Süpermarket’e Karşı” adlı oyunun yönetmenliğini ise yıllardır birçok sahnede rol alarak tiyatro sanatını icra eden tiyatro sevdalısı Onur SABANCILAR yaptı. Sahne amiri ve Kostüm görevini ise Çimen YEŞİLYURT üstlendi.

 

Oyunun sonunda sahneye çıkarak oyunda yer alan  tiyatro ekibini  tek tek kutlayan Eğitim Sen Siirt şube başkanı Kamil Kutlu “Bizler sendika olarak her zaman sanatsal faaliyetlerin yaşatılması ve uygulanması noktasında desteklerimizi sürdüreceğiz. Bu oyunun buraya gelmesinde büyük emekleri bulunan yönetmen ve oyuncu arkadaşlarımıza ve işin organizesini yapan Rezan Üzüm ve Azad Şendil öğretmen arkadaşlarımıza da teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ayrıca bize konferans salonunu tahsis ederek tiyatro provalarımızın yapılmasına olanak sağlayan Siirt Belediyesine de teşekkür ediyoruz.”

 

Oyundan sonra görüşlerine başvurduğumuz Oyunun yönetmeni Onur Sabancılar “Siirt gibi bir ilde tiyatro sanatının bu kadar olumlu bir şekilde sıcak karşılanacağını tahmin edemiyordum. Bir araya gelerek çalışmaya başladığımız arkadaşlarımızla da bu konuları çok konuştuk. Beş aylık bir çalışmanın sonunda oyuncu arkadaşlarımızın azmine hayran kaldım. Müthiş bir sabır göstererek bu oyunun çıkmasına özen gösterdiler. Oyunumuzu sahneye koyduktan sonra almış olduğumuz olumlu tepkilerden dolayı mutlaka birkaç kez daha sahnelenmesi gerektiğini dile getiren seyircilerimize ileriki günlerde olumlu bir yanıt vererek tekrar oynayacağımızı söyleyebilirim. Bizi sıcak karşılayan seyircilerimize ve destek veren herkese tüm tiyatro ekibimiz adına teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Halk Eğitim Merkezi tiyatro salonunun dolup taşması ve çok sayıda izleyicinin oyunu sonuna kadar yer bulunmadığından ayakta izlemesi oyunun ne kadar çok sevildiğini göstermektedir. Oyun bittikten sonra görüştüğümüz bir çok seyirci oyunun beklenenin çok üstünde bir performansla oynandığını ve mutlaka bu oyunun tekrar Siirt’te sergilenmesini bekledikleri dile getirdiler. Ayrıca yaptığımız araştırmaya göre birçok insan oyun davetiyesini bulamadığı için kapıdan geri döndüğünü öğrendik.

Bu haber toplam 3268 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
1 Yorum