1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kadınlara Yapılan Kırımı Kınıyoruz
Kadınlara Yapılan Kırımı Kınıyoruz

Kadınlara Yapılan Kırımı Kınıyoruz

Berfin Kadın Dayanışma Merkezinden son yıllarda ülkede ve ilimizde görülen kadına yönelik şiddetve cinsel istismarı kınayan bir basın bildirisi yayınladı.

A+A-

Siirt halkı biz kadın kırımının siyasal, sosyal, ekonomik, politik ve tarihsel temellerde çok boyutlu olduğunu düşünüyor ve kadın kırımını tek yönüyle ele almıyoruz. Dilimiz, ırkımız, rengimiz ne olursa olsun, üzerinde küresel bir cins kırım politikasının uygulandığı bedenleri ve ruhları taşıyoruz.

 

AKP iktidarı döneminde artan, ”namus” gerekçeli kadın katliamlarında, AKP'nin topluma yaydığı, egemen kıldığı, muhafazakârlaşma paradigmasının etkisi hafife alınamaz. Erdoğan ve yakın ekibinin üslubunda  cinsiyetçi söylemler erkek egemenlikli toplumsal dokuyu canlandırarak, kadına karşı saldırtmaktadır.  Toplumda yaratmaya çalıştığı değer yargısı ise ”kadının yeri evidir” algısıdır. AKP döneminde Türkiye’de kadına yönelik şiddet görülmemiş bir şekilde artmıştır.

 

Kadın cinsinin kendi kimliğine, kültürüne, özgürlük mücadelesine  sahip çıkması durumunda ise en büyük işkenceleri uygulamıştır. Hakikat arayışçısı kadınlar susmamış, örgütlenmiş, alanlara çıkmış, toplumsal yaşamda öncülük yapmıştır. Bunun bedeli ise işkence, ölüm, tecavüz, tutuklamalar olmuştur. Hakikat arayışçısı kadınlar  tüm bedelleri göze alarak kendi cinslerine karşı uygulanan kırım politikalarını deşifre etmiş, erkeğin yedeği olmayı reddetmiş kendi öz iradesiyle özgün örgütlenmişlerdir.

Türkiye’deki yargı sisteminin ve devletin kadına uygulanan taciz, tecavüz ve kadın cinayetlerine yönelik erkeği koruma ve tüm yaşanan olayları örtbas etme durumu Fahrettin Kuzu’nun durumunda da kendini açıkça göstermektedir.

Gazi İlk Öğretim Okulunun en önemli sanıklarından olan Gazi İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Fahrettin Kuzu’nun 19 aydır yakalanmayışı ya da yakalanmak istemeyişi ve en son 27 Kasım Pazar günü Batman'da yakalandığı iddia edilen Kuzu’nun yukarda saydığımız nedenlerden kaynaklı, bize tüm bunların aksine teslim olduğu izlenimini güçlü kılmaktadır. Bugün Fahrettin Kuzu’nun yargılandığı ilk duruşma olması açısından ve duruşmanın seyrinin bize göre sonraki duruşmaların seyrini de belirleyeceği için bu duruşma çok büyük bir önem arz etmektedir ve bugün bizim için çok önemli bir dava görülmektedir. Biz de diliyoruz ki bu duruşmadan çıkacak olan sonuç adaletli olur ve adalet yerini bulur.

Biz kadınlar, bundan sonra da kadınlara ve çocuklara dönük her türlü taciz, tecavüz, öldürme, bastırma politikalarını teşhir edeceğimizi ve bu davaların takipçisi olacağımızı belirtiyor; başta Siirt halkı olmak üzere tüm kamuoyunu bu davalara sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Berfin Kasın Dayanışma Merkezi

Bu haber toplam 1727 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!