1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İzmir’de coşkulu Siirtliler Gecesi
İzmir’de coşkulu Siirtliler Gecesi

İzmir’de coşkulu Siirtliler Gecesi

İzmir SİDER dün gece coşkulu bir Siirtliler Gecesi’ne ev sahipliği yaptı.

A+A-

Başkanlığını Adil Candabakoğlu’nun yapmış olduğu İzmir SİDER (Siirtliler Derneği) dün akşam (30.04.2011, Cumartesi) coşkulu bir Siirtliler Gecesi’ne ev sahipliği yaptı.

Aileleriyle birlikte dernek yönetim ve üyelerinin katıldığı geceye İzmir dışındaki Siirtlilerin yanı sıra Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile İzmir’in mülki idare amirleri de gecede hazır bulundular. Davetliler arasında bulunan Siirtli işadamlarından Fadıl Akgündüz ile Mesut Sancak geceye önemli maddi katkı sağladılar.

ÇAHHOR’UN PERFORMANSI GECEYE DAMGASINI VURDU

Başkan Adil Candabakoğlu’nun açılış konuşmasında Türkçe, Arapça ve Kürtçe selamlama yapması alkışlarla karşılandı. Candabakoğlu konuşmasında, “Dil, din, ırk, mezhep ayrımı gözetmeksizin insana insan gözüyle bakıyoruz. Sivil toplum örgütüyüz. Yardımlaşma ve dayanışma bizim ana prensiplerimizdir.” ifadelerine yer verdi. Geceye saz ekibiyle birlikte gelen yerel sanatçılarımızdan Çahhor (Nevzat Turhan) gece boyunca Türkçe, Arapça ve Kürtçe yerel türkülerimizi seslendirdi Gecede ne Çahhor türkü söylemekten yoruldu ne de kendisine halk oyunlarıyla eşlik edenler yoruldu.

BATTANİYE 35 BİN, PERDE PİLAVI 15 BİN’DEN SATILDI

Derneğe maddi katkı sağlamak amacıyla sembolik olarak getirilen bir adet Siirt battaniyesi ile iki tencere perde pilavı açık arttırma usulüyle satışa sunuldu. 2 bin lira ile başlayan perde pilavına Siirtliler.Net Derneği’nden 3 bin lira teklif sunuldu. Ancak perde pilavı 15 bin lira ile işadamlarımızdan Mesut Sancak’a kaldı. Siirt battaniyesinin açık arttırmaya sunulması sırasında ise işadamımız Fadıl Akgündüz sahneye çıkarak “bu battaniyeyi ben almak istiyorum. Fiyatını ise Sayın Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım bey belirlesin” demesi üzerine Bakan Yıldırım “İzmir’in plakası olsun, 35 bin TL” olarak battaniye için fiyat belirledi. Akgündüz ise, “Bakanımızın sözünün üstüne söz söylenmez. Bu battaniyeyi Sayın Başbakanımıza hediyemiz olarak ulaştırmasını rica ediyorum” dedi. Derneğe katkılarından dolayı Fadıl Akgündüz ile Mesut Sancak birer teşekkür plaketi aldılar.

AKGÜNDÜZ: “Batılı işadamları Doğuya da yatırım yapsınlar”

Teşekkür plaketini alan Fadıl Akgündüz yaptığı kısa konuşmada, “Siirtli bir işadamıyım. En büyük istihdamı Ege bölgesinde sağlıyoruz. Doğu-Batı ayrımcılığı yapmıyoruz. Batı’da bir Doğulu işadamı olarak nasıl ki yatırımlar yapıyorsak Batı’daki işadamlarımızı da aynı şekilde Doğu’da yatırımlar yapmalarını bekliyoruz.” dedi.

Geceye İzmir Dışından Katılanlar:

Siirtliler.Net Derneği Başkanı Eyüp Güzel, İstanbul SİİYAD Başkanı Vedat Sağlam, Diyarbakır Siirtliler Derneği Başkanı Adnan Öktüren, Ayvalık Kaymakamı Nihat Nalbant

Bu haber toplam 7660 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!