1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. İsviçre’de Siirtli Ali Demirhan ile sohbet
İsviçre’de Siirtli Ali Demirhan ile sohbet

İsviçre’de Siirtli Ali Demirhan ile sohbet

1989’dan bu yana İsviçre’de yaşayan Siirtli Ali Demirhan ile sohbet ettik. Ğolaniye’li olduğunu gururla söyleyen Ali Demirhan, Siirtli olduğumuzu öğrenince gözleri parladı.

A+A-

İsviçre’nin AArgau kentine bağlı Kleindöttingen köyünde yaşayan 1964 Siirt merkez Ğolaniye doğumlu Ali Demirhan 1989’da İsviçre’ye yerleşti. Çocukluk ve gençlik yıllarının bir bölümünü geçirdiği Siirt’te abisi Faik Demirhan’ın yanında terzilik yapıyordu. Aslen Halenze’li olan eşiyle evlendi ve İsviçre’de kendisine yeni bir hayat kurdu.

Eyüp Güzel / Siirtliler.NET / İsviçre

Yeni bir hayat kurmak için yerleştiği İsviçre’de ilk yıllarını marangoz fabrikasında çalışarak geçirdi. Israrlı ve düzenli çalışması neticesinde elde ettiği birikimle Butik üzerine kendisine bir mağaza açtı ve uzun yıllar mağazayı çalıştırdı.

Hemşerimiz Ali Demirhan’ın hayatını kurduğu, 3’ü erkek, 1’i kız olmak üzere 4 çocuğunu yetiştirdiği Kleindötingen köyünün nüfusu bugün 4 bine yakın. Şuan AARHOF GRILL BAR ismiyle yeni açtığı bir restaurant ve cafeyi oğulları olan Erhan ve Ayhan birlikte işletiyor. 

 

İNSAN ÖZLEMEZ Mİ SİİRT’İ?

Türkiye’den geldiğimizi ve Siirtli olduğumuzu öğrenen hemşerimiz Ali Demirhan, Siirtliliğini gösterdi ve “yemeğe bekliyorum mutlaka geleceksin” diye davette bulundu. “Siirt’i çok mu özledin?” sorusuna “özlemez mi insan?” cevabını verdi. Çocukluk ve gençliğinin bir bölümünü geçirdiği Siirt’teki yılları özlemle anlatıyor, bir yandan da “falanca nasıl, filanca ne yapıyor?” diye peşpeşe sorularını yöneltiyor. Demirhan, “Siirt küçük ama mutlu bir şehirdi” diyerek devam ediyor; “Komşuluk ilişkileri çok güçlüydü. Herkes birbirini, ailesini tanırdı. Dayanışma kuvvetliydi”

 

TÜRKİYE NEREDEN NEREYE GELDİ

Türkiye’yi soruyoruz kendisine. İsviçre’de yaşayan bir Türkiye’li olarak ülkeyi nasıl gördüğünü merak ediyoruz ve anlatıyor: “İsviçre’ye geldiğim yıllardaki Türkiye ile bugünkü Türkiye arasında dağlar kadar fark var. Eniştemiz Erdoğan döneminde Türkiye adeta çağ atladı. Özellikle dışarıda yaşayan bir vatandaş olarak bunu daha net görebiliyoruz. Gençlik yıllarımda hastaneye gittiğinizde çanta dolusu parayla gidiyordunuz, aylar sonrasına randevu alabiliyordunuz. Bugün ise sağlık hizmetleri ülkenin her tarafında. Sadece bu bile bir devrim sayılır. İnanıyorum ki 10 yıl sonra Türkiye bugünkünden de çok daha üst seviyelerde olacak”

 

TÜRKİYE’DE DEVRİM YAŞANDI

Ali Demirhan, Türkiye ile ilgili sorumuzu şu sözleriyle tamamlıyor: “Gençlik yıllarımda Siirt’teyken siyasetin içerisinde yer aldım. Demokrat bir insanım. Zaman zaman o yıllarda çeşitli gösterilere de katıldım. Ama Türkiye’nin bugün geldiği yere bakıyorum ve Türkiye bir devrim yaşadı. Bunu kimse görmezden gelemez.”

Demirhan, Siirt’teki ve Türkiye’nin farklı vilayetlerindeki eş, dost ve akrabalarına selamlarını iletiyor.

ali-demirhan1.jpgali-demirhan2.jpg

Bu haber toplam 5034 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!