1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. İsviçre’de Siirtli AKSÖZ Ailesiyle sohbet
İsviçre’de Siirtli AKSÖZ Ailesiyle sohbet

İsviçre’de Siirtli AKSÖZ Ailesiyle sohbet

Siirt Halenzeli olan Aksöz ailesinin ikinci kuşağı Mehmet ve İbrahim Aksöz kardeşler ile İsviçre’de yaşadıkları köylerinde ziyaret ederek sohbet ettik.

A+A-

Baba İsmail Aksöz ve Anne Fatma Aksöz’ün çocukları Mehmet ile İbrahim, İsviçre’de dünyaya geldiler. Fırsat buldukça her yıl Türkiye’de bazen birkaç hafta bazen de 1 ay kadar kalarak hasretlerini giderirler. Türkiye’ye geldiklerinde vakitlerini genelde akrabalarının çoğunluğunun bulunduğu İstanbul’da geçirirler.


AĞABEY MEHMET: “HER TARAFINI GEZMEK İSTİYORUM”

AKSÖZ ailesinin İsviçre’deki ikinci kuşağı olan ağabey Mehmet Aksöz 1968 doğumlu ve Arnavut asıllı olan eşi Sevim ile mutlu bir hayatları var. Enes, Eymen ve Yasir isminde 3 erkek çocukları bulunuyor. Ağabey Mehmet Aksöz, Siirt’i gördü. “İmkânım oldu ve memleketimiz Siirt’i gördüm” diyor ve ekliyor: “Siirt’te köyümüz Halenze’dir. Gittiğimde çok fazla kalamadım fakat gönlümde bir daha gitmek var. Bu sefer gittiğimde her tarafını gezmeyi çok istiyorum. Orada yaşayan hemşerilerimiz için belki çok normal ve olağan yerdir belkide Siirt ama benim ve kardeşim için hep merak konusudur. Fırsat bulduğumda çocuklarımın ve eşimin de oraları görmesini istiyorum”


KARDEŞ İBRAHİM: “TÜRKİYE İSMİ HEYECAN KAYNAĞIMIZ”

1973 yılında İsviçre’de dünyaya gelen İbrahim Aksöz, Karadenizli bir hanım olan Demet ile evli. Eray ve Güray isminde 2 erkek çocuklarıyla mutlu bir yaşamları var. İbrahim, tıpkı anne-babası gibi kendi eşi ve çocuklarını her yıl Türkiye’ye götürme geleneğini sürdürüyor. Anne-Babasından devraldığı bu geleneği kendi çocuklarına da aşılamış. Eşi Demet ve çocukları Eray ile Güray’da da tıpkı babaları İbrahim’de olduğu gibi Türkiye ismi bir heyecan kaynağı olarak duruyor. Çifte vatandaş olmalarına rağmen Türkiye’ye olan aidiyet duygusunu muhafaza ediyorlar.


TÜRKİYE’DEKİ OLAYLARI ÜZÜNTÜYLE İZLİYORUZ

Mehmet ve İbrahim Aksöz kardeşler aileleriyle birlikte Türkiye’de son zamanlarda yaşanmakta olan olayları üzüntüyle takip ettiklerini söylüyorlar ve ekliyorlar: “Türkiye, son yıllarda çok güzel gelişmelere sahne oldu. Her açıdan gelişen bir ülke olarak buradan gurur duyarak izliyoruz Türkiye’yi. Ama ne yazık ki son zamanlarda olan olaylar çok üzüntü verici. Türkiye’nin büyümesini, güçlenmesini istemeyenler ne yazık ki Türkiye’ye nefes aldırmak istemiyorlar.”

Mehmet ile İbrahim Aksöz'ün Anne ve Babaları ise emeklilik hayatlarını yaşıyorlar. Babaları İsmail'in üzerinde yılların yorgunluğu kendini gösteriyor. Anne Fatma ise neşesinden hiçbirşey kaybetmemiş.

Bu haber toplam 3883 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!