1. YAZARLAR

  2. Abdurrezzak Çelik

  3. İstiklal Marşımızın Kabulünün 97. Yılı
Abdurrezzak Çelik

Abdurrezzak Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

İstiklal Marşımızın Kabulünün 97. Yılı

A+A-

Ülkelerin bağımsız olduğunu gösteren çeşitli sembolleri bulunmaktadır. Bu semboller ülkelerin vazgeçilmez değerleridir. Bu değerler o ülkede yaşayan her vatandaşın ortak değeridir. Bu değerleri korumak ve saygı göstermek vatandaşlık görevidir.

Ülkemizin de bağımsızlık sembollerinden biri İstiklal Marşımızdır. İstiklal Marşımız, Mehmet Akif ERSOY tarafından yazılmış, 10 kıta ve 41 dizeden meydana gelmiş uzun bir şiirdir. Bu şiir 12 Mart 1921’de TBMM tarafından kabul edilerek Milli Marş olarak kabul edilmiştir.

İstiklal Marşımızın belirlenme süreci için bir yarışma düzenlenmiştir. Yarışmayı kazanan şaire 500 Lira, besteleyen kişiye de 500 Lira para ödüllü konulmuştur. Yarışmayı düzenleme ve sonuçlandırma görevi Milli Eğitim Bakanlığına verilmiştir. Yarışma genelgeyle okullara duyurulmuştur. Ayrıca şiiri yazabilecek şairlere özel mektuplar yazılarak yarışmaya katılma çağrısı yapılmıştır.

Yarışmaya işin içinde para ödülü olduğu için Mehmet Akif ERSOY katılmamıştır. Mehmet Akif, milli değere sahip olacak bir şiirin karşılığında para ödülü olmasını hoş karşılanmamış, milli değer olarak kabul edilecek bir şiirin parayla değer biçilmesi yanlış görmüş ve yarışmaya katılmamıştır. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver, Mehmet Akif’in yarışmaya katılmama nedenini öğrenince soruna gereken çözümün yapılacağını söyleyerek özel bir mektupla Mehmet Akif’i yarışmaya katılmasını istemiştir. Güvence verilmesi üzerine Mehmet Akif de yarışmaya katılarak şiirini yazmıştır.

Yarışmaya 724 şiir ile katılım sağlanmıştır. Bunlar arasından yapılan elemeler sonucunda 7 şiir finale kalmıştır. Milli Eğitim Bakanı milli şiirin TBMM tarafından seçilmesini istediği için finale kalan şiirler çoğaltılarak milletvekillerine dağıtılmıştır. Zaten Mehmet Akif de Burdur milletvekili olarak TBMM üyeleri arasında bulunmaktaydı. 12 Mart 1921 günü yapılan Meclis görüşmeleri sırasında oyçokluğuyla Mehmet Akif ERSOY’un yazdığı şiir, İstiklâl Marşı'mız olarak kabul edilmiştir.

Milli Marşımız belirlendikten sonra sıra besteyi belirleme işine gelmişti. Beste de yapılacak bir yarışmayla belirlenecekti. Bunun için Milli Eğitim Bakanlığı beste yarışmasını açmıştır. Yarışmaya 24 beste katılmıştır. Ülkenin içinde bulunduğu savaş nedeniyle beste yarışması sonuçlandırılamamıştır. Yarışmaya katılan besteciler bulundukları bölgelerde kendi bestelerini milli marş olarak çalıp söylemişlerdir. 1924 yılında yarım kalan beste işi sonuçlandırılmak istenmiş ve bunun için heyet kurulmuştur. Toplanan seçici heyet Ali Rıfat Çağatay’ın bestesini milli marş olarak kabul etmiştir. Bu marş 1930 yılına kadar çalınmıştır. Ancak 1930 yılında değiştirilerek dönemin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Osman Zeki Üngör’ün bestesi milli marş olarak kabul edilmiştir.

İstiklal Marşımız; Vatan, Millet, Bayrak Sevgisi ve Bağımsızlık Tutkusunu içeriğiyle en güzel şekilde anlatmıştır.  İstiklal Marşımızın kabulünün 97. Yılında bize hediye olarak sunan milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u minnetle, saygıyla ve rahmetle anıyoruz.

Bu yazı toplam 4235 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
9 Yorum