1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İşte Güres caddesinin trafiğe açılması isteminin gerekçeleri
İşte Güres caddesinin trafiğe açılması isteminin gerekçeleri

İşte Güres caddesinin trafiğe açılması isteminin gerekçeleri

Siirt Barosu Başkanı Av.M.Ali Özel, Güres caddesinin trafiğe açılması için açmış olduğu davayla ilgili gerekçelerini açıkladı.

A+A-

Caddenin şu anki haliyle Siirt’in kent kimliğini kaybettiğine, oluşan kahvelerden dolayı kadınların caddede yürüyemez olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada Güres’in orta yerlerine ruhsatsız yapıların inşa edilmesi ve ruhsatsız olan bu binaların kaldırılması da gerekçe olarak gösterildi.

 

Av.M.Ali Özel tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

“22 Mayıs 2006’da bir siyasi parti, Güres Caddesi Koruma Derneği ve Siirt Barosu olarak Güres Caddesi’nin trafiğe açılması için dava açtık. Bu davanın sonucunu Siirt halkıyla paylaşmaktan gurur duyuyorum. Davamızın sonucu lehimize sonuçlandı. Güres Caddesi trafiğe kapatılarak halkımızın soluk alması engellendi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in isteği üzerine bu cadde kapatıldı denilerek top Ankara’ya atılmıştır. Bunun acısını bizler çektik. 4 yıldır ciddi sıkıntılar yaşadık. Bu caddenin kapatılmasıyla Siirt, kent kimliğini kaybetti. Kahveler oluştu. Siirtli kadınlarımız bu caddede yürüyemez oldu. Güres’in orta yerlerine ruhsatsız yapılar inşa edildi. Bu nedenle ruhsatsız olan bu binaların kaldırılıp bu caddenin trafiğe açılması için Diyarbakır 2. İdari Mahkemesine başvurduk. Siirt Belediyesi geçmiş dönem belediye yönetiminin yaptığı bu yanlışı sahiplenmemelidir. Bu nedenle belediyeden lehimize sonuçlanan bu kararın iptali için konuyu Danıştay’a taşınmamasını talep ediyoruz. Çünkü karar Danıştay’a giderse en az 2 sene daha beklemek zorunda kalacağız. Böyle bir girişime gidilirse, belediye; eski dönemde yapılan yanlışlıkları sahiplenmiş olur. Trafik kilitlenmiş durumda. Pazarların kurulması da olumsuz sonuçlar doğuruyor. Artık Güres eski haline gelsin. 15 kişinin menfaati, 100.000 kişinin menfaatinden önce gelmez. Belediyenin yapması gereken, bu yapıları yıkmak. Belediye, borçların arkasına sığınmasın; ben bunu umut ediyorum.”

Bu haber toplam 4483 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!