1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İstanbul'daki Şirvan Dernekleriyle bir araya geldik
İstanbul'daki Şirvan Dernekleriyle bir araya geldik

İstanbul'daki Şirvan Dernekleriyle bir araya geldik

İstanbul’da kurulu olan Şirvan İlçe ve köy dernekleriyle Siirtliler.Net olarak bir araya gelerek derneklerinin faaliyetleri, yapmayı tasarladıkları projeleri ve Şirvan’la ilgili yapılabilecekleri konuştuk.

A+A-
Ev sahipliğini Şirvan adına İstanbul’da ilk kurulan Şirvanlılar Derneğinin yaptığı toplantıda hem Siirtliler.Net Dergisinin 10 güne kadar çıkacak olan sayısındaki Şirvan konusu hem de İstanbul’daki Şirvan köy derneklerinin uzun vadede ilçelerine ne gibi katkılar sağlayabileceği üzerine fikir alışverişlerinde bulunduk. Yapılan serbest toplantıda en ilgi çeken konulardan birisi Şirvan’ın en önemli ürünü olan Zivzik narı’nın bir simge haline getirilmesi ve tanıtımına önem verilmesi konusuydu.Siirtliler.Net olarak Şirvan’ın girişine büyük bir Zivzik nar anıtının dikilmesiyle ilgili teklifimiz sıcak karşılanmış, Nar’ın Şirvan’la bütünleşmesi ve simgesi haline getirilmesi için gerekli olacağı kanaati oluşmuştur. Yine bununla beraber sunmuş olduğumuz önerilerden Zivzik Nar Sporun kurulabilmesi, senelik geniş katılımlı nar festivallerinin düzenlenmesi, bültenler basılması, medya yoluyla Zivzik Narının sürekli hafızalara yerleştirilmesi not olarak alınmıştır.

Yapılan toplantıda dernek başkanlarının özet olarak genel kanaatleri aşağıdaki şekilde kaydedilmiştir.

ŞİRVAN DERNEK BAŞKANI AV.SELİM ANT :
“Şirvan’ın tarihi kalıntıları talan edilmiş. Gömü bulmak, altın bulmak bilmem ne bulmak düşüncesiyle Şirvan’ın tarihi kalıntıları maalesef talan edilmiş durumda. Şirvan’ın tarihini yazılı hale getirmek için çalışmalarımız var. Acele etmeden bu çalışmalarımızı süreç içerisinde tamamlayarak ilçemizin önemli bir kültürel eksikliğini gidermiş olacağı”


<ÖZPINAR KÖYÜ DERNEK BAŞKANI YASİN SÜSLİ :
“İnsanlarımız mutlaka ve mutlaka seslerini duyurabilmek ve haklı oldukları konularda haklılıklarını izah edebilmek için sivil toplum örgütlerine katılmaları gerekiyor. Bu konunun üzerinde ehemmiyetle durulması gerekir. Şirvan’lılar olarak ilk ilçe derneğimizi İstanbul’da 1995 yılında kurduk. Şu an 12 tane köy derneğimizle İstanbul’da faal durumdayız.”


<YEDİKAPI KÖYÜ DERNEK BAŞKANI HAMİT ERES :
“Dernekçilik bir gönül işidir, fedakarlık işidir. Bu işleri yapan arkadaşlarımız hiçbir tamamen fedakarlık göstererek kendi insanlarına yardımcı olmaya çalışıyorlar. Biz de bu konuda üyelerimizin dernek yöneticilerine destek olmalarını istiyoruz. 12 tane köy derneğimiz var ve bu derneklerimiz birbirleriyle koordineli çalışmalar yapmalıdır.”


<BELENÇAY KÖYÜ DERNEK BAŞKANI İHSAN KARAVAŞ :
“Temennimiz odur ki, memleketimizden ayrıldık ve buralara geldik. Birliğimizi, beraberliğimizi her zaman diri tutalım. En önemli temennimiz budur.”


<OTLUK KÖYÜ DERNEK BAŞKANI MEHMET BULUT :
“Hepimiz Siirt’liyiz. Otluk köyü, Şirvan ilçesi fark etmiyor. Bütün amaçlarımız bir olmalıdır. Kaynaşmamız, birbirlerimizi kaybetmememiz gelecek nesillerimiz için şarttır.”


<DİŞLİNAR KÖYÜ DERNEK YÖN.KUR. ÜYESİ ORHAN PINAR :
“Bu tür etkinliklerin faydalı olacağı kanaatindeyim. Üzerimize düşenleri elimizden geldiğince yapma gayretindeyiz.”ŞİRVAN DERNEKLERİ HER YIL TOPLU PİKNİK ŞÖLENİ DÜZENLEMEKTEDİRİstanbul’da sayıları 12’yi bulan Şirvan İlçe ev Köy Dernekleri her sene toplu piknik gezileri düzenlemektedir. Dayanışma, kaynaşma ve hasret giderme amacıyla yapılan bu piknik şölenlerinin sayısı 3 binlere kadar ulaştığı zamanlar oluyor.24.09.2007 

Bu haber toplam 5400 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!