1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İstanbul’daki Siirtliler Gecesinde coşku vardı
İstanbul’daki Siirtliler Gecesinde coşku vardı

İstanbul’daki Siirtliler Gecesinde coşku vardı

Siirtliler Dayanışma Platformu tarafından gerçekleştirilen gecede konuşmalar, halk dansları ve Hakan Altun konseri programın renkli geçmesini sağladı.

A+A-

Devlet Bakanı Egemen Bağış için düzenlenen “Siirtliler Dayanışma Gecesi” Ümraniye Haldun Alagaş Spor Tesisi’nde dün akşam saat 20.00’de başladı. Programa Siirtliler aileleriyle birlikte saat 18.30’da gelmeye başladılar. Program Siirtli hemşehrimiz olan sanatçı Deniz Toprak’ın birbirinden güzel şarkılarıyla başladı. Konuşmaların ardından İstanbul Mir Sanat Topluluğu’nun gösterileriyle devam etti ve saat 23.30’da Hakan Altun’un konseriyle sona erdi.

İL, İLÇE VE KÖY DERNEKLERİNİ BİR ARAYA GETİRDİ

Dayanışma gecesi, İstanbul’da 30’a yakın İl, İlçe ve Köy Derneklerini bir araya getirdi. Özellikle program için günler öncesinde yapılan toplantılarda birbirlerini tanımayan bazı dernekler arasında tanışma zemini doğdu.

KATILIM İYİYDİ

Hafta başı olmasına, Siirtlilerin kolektif organizasyonlarda ve böylesi bir gece düzenlemede tecrübesiz olmalarına rağmen katılımın yüksek olduğu görüldü. Gece sırasında görüşlerine başvurduğunuz bir çok kimse “İleri bir tarihte farklı bir Siirtliler gecesi yapılsın bu sefer daha büyük spor salonuna ihtiyaç duyulacak” yorumu yaptı.

KONUŞMALARIN HER BİRİ FARKLIYDI VE GECEYE RENK KATTI

Gecenin önemli ayrıntılarından biri de belki de konuşmalardı. Çünkü gecede her şey konuşuldu. Siirtlilerin eksiklikleri ve kendine özgü ayrıcalıkları gibi farklı birçok konuya gecede konuşmacılar tarafından temas edildi. Bu da geceye renk kattı.

Gecenin Koordinatörü Nurettin Ertemel, Siirt’in yöresel zenginliklerine dikkat çektiği konuşmasında “sahip çıkalım” mesajını verdi.

SİDER Başkanı Aydın Candabakoğlu, “bir yönümüzü eleştirmek istiyorum” diyerek başladığı konuşmasında Siirtlilerin aslında çok ta doğru olan bir yönünü durum tespiti açısından “Bireysel olarak çok başarılıyız fakat kolektif çalışmalarda aynı başarıyı gösteremiyoruz.” sözleriyle dile getirdi.

Ümraniye Belediye Başkanı Mehmet Can, “Bildiğim kadarıyla Siirtliler dayanışma gecesi ilk kez düzenleniyor. Buna rağmen ben bu gecedeki coşkuyu, kalabalığı başarılı buluyorum.” Sözleriyle memnuniyetini dile getirdi.

Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, “İstanbul’daki Siirtlilerin birlikteliği Siirt’e sahip çıkmakla mümkün olacaktır.” diyerek önemli bir mesaj verdi.

Devlet Bakanı ve AB Başmüzakereci Egemen Bağış ise, “SİDER Başkanımız Aydın abimiz yaptığı eleştiride haklılık payı var ama unutmamalıyız ki bugün burada iki bin-ikibin beşyüz civarında fidan diktik.” dedi.

PROGRAM SUNUCULARININ SALON PERFORMANSI İYİYDİ

 Vadullah Taş ile Ayşen Sel’in yorulmak nedir bilmeden gece boyunca salonu dolduranların gönüllerine hitap etmeleri ve sahne performansları dikkatlerden kaçmadı.

SALON SORUMLULARI VE GÖREVLİLERİ HİÇ DURMADILAR

Salon protokol sorumlularından Adem Süzgün ile Ayhan Görünmek yönetimindeki salon görevlileri gündüz saatlerinde salona geldiler. Gece bitene kadar ise hiç durmadan programın aksaksız bir şekilde yürümesi için hiç durmadılar.

PLAKETLER YETİŞMEDİ

Gece sonunda Siirtliler Dayanışma Platformu’nu oluşturan derneklerin başkanlarına verilmek üzere hazırlanan plaketler gecenin uzun sürmesi dolayısıyla verilemedi. Egemen Bağış tarafından verilmesi planlanan plaketler ilerleyen günlerde dernek başkanlarına teslim edilecek.

BİRÇOK İSİM GECEDEYDİ

Süleyman Pamukçu, Ethem Sancak, Nihat Özdemir, Lale Cander, Mithat Yümlü, Lütfü Öztanık, Nezir Bakır gibi birçok isim gecenin renkli simalarındandı.

Bu haber toplam 6397 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!