1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İstanbul’daki Siirtli Üniversiteliler
İstanbul’daki Siirtli Üniversiteliler

İstanbul’daki Siirtli Üniversiteliler

İstanbul’da okuyan Siirtli üniversiteliler, "kültürümüze sahip çıkma konusunda başkalarını örnek alan değil, başkalarına örnek olan duruma gelmeliyiz"

A+A-

 

İstanbul Marmara Üniversitesi Hukuk’ta okuyan 3.sınıf öğrencisi Vefa Yunus Taylan, Siirtliler.Net’in İstanbul’daki ofisini ziyaret etti. Genç ve idealist olan 3.Sınıf hukuk öğrencisi Taylan, mezuniyet sonrasıyla ilgili “gönlümde Siirt’e gitmek var ama şartlar neyi gösterecek bilmiyorum” dedi. İstanbul’daki Siirtli üniversite öğrencilerinin durumuna da değinen Taylan, şu ifadelere yer verdi:
 
“Geçtiğimiz gün yine sizin sitenizde bir haber okumuştum. Fatih’te AK Parti İlçe Başkanlığı yapan hemşehrimiz Ahmet Hamdi Görk’ün sitenizdeki açıklamasında Siirtlilerin bireysel olarak çok başarılı fakat toplumsal olarak aynı başarıyı gösteremedikleri belirtilmişti. Çok doğru bir açıklamaydı. Bizden kültür olarak çok daha aşağı seviyelerde olan illere bakıyoruz kendi kültürlerine Türkiye’nin neresinde olurlarsa olsunlar sahip çıkıyorlar, bir araya gelebiliyorlar. İstanbul’da veya başka vilayetlerde kendi memleketlerinin dernekleri var. Farklı birçok çalışma yapıyorlar. Bunları üniversiteli öğrenciler olarak görebiliyoruz. Örneğin ekonomi, hukuk veya benzer farklı alanlarda sertifikalı programlar yapılıyor derneklerde. Ama kendi derneklerimizde böyle şeyler göremiyoruz. Bu bizim zorumuza gidiyor.”
 
“İSTANBUL’DAKİ ÖĞRENCİLER OSMAN HOCAYI BEKLİYOR”
 
Siirt Milletvekili Osman Ören’e “Osman hocamız” diyen üniversite öğrencilerinin bir beklentisini de dile getiren Taylan şu ifadeye yer verdi: “Osman hocamız geçtiğimiz aylarda Ankara’da okuyan Siirtli üniversite öğrencileriyle çok güzel bir buluşma gerçekleştirdi. Haberlerini sitenizden okumuştuk. Aynısını İstanbul’da da gerçekleştireceğini müjdesini vermişti bize. Sanırım Nisan veya Mayıs ayında bu buluşmanın gerçekleşeceğini düşünüyoruz. İstanbul’da okuyan öğrenci arkadaşlarımızda bu beklenti oluşmuş durumda.”
 
“YENİ GELECEK ÖĞRENCİLERE ZEMİN HAZIRLANMALI”
 
Seneye son sınıfını okuyacağını hatırlatan Vefa Yunus Taylan, “Ben seneye son sınıfımı okuyacağım. O yüzden bir beklentim yok. Ama burada güzel bir zemin hazırlanır ve kurumsallaştırılırsa en azından bundan sonra bu şehre okumaya gelecek olan öğrenci arkadaşlarımız bizim çektiğimiz sıkıntıları çekmesinler” dedi.
Bu haber toplam 3637 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!