1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. İstanbul’da Abdullah Şanlı ile Siirt söyleşisi
İstanbul’da Abdullah Şanlı ile Siirt söyleşisi

İstanbul’da Abdullah Şanlı ile Siirt söyleşisi

1978 İstanbul Beyoğlu İlçesi’nin tarihi semtlerinden Tophane’de doğdu. Evli ve 2 çocuk babası olan Abdullah Şanlı, aslen Siirt’in Halenze Köyünden.

A+A-

İstanbul’da Emlak-İnşaat işleriyle uğraşan Abdullah Şanlı ile memleketi Siirt üzerine kısa bir söyleşide bulunduk. İstanbul’da yaşıyor olmasına rağmen Siirtlilik ve Hemşehri duygusunu hep yaşadığını anımsatan Şanlı, “Siirt her zaman bir köşemizde durdu” dedi. İşte o kısa röportaj;

İlk kez 1987’de, yani 9 yaşındayken memleketi Siirt’e gitti ve ikinci gidişi tam 27 yıl sonra yani 2014’te oldu. 9 yaşında ilk kez gittiği memleketi Siirt’te yaşadığı tatsız anıyı gülerek anlatıyor; “İtalya’dan bana bir ayakkabı getirmişlerdi. Çok fiyakalı bir ayakkabıydı. Siirt’e gittiğimizde o ayakkabımı da giymiştim. Çocuklar ayakkabımı gördüklerinde sataştıklarında kavga etmiştim. Başımı yardılar. Dayım otobüs muaviniydi. Annemden habersiz dayımın yanına gittim ve otobüsle İstanbul’a geri kaçmıştım. Dayım beni İstanbul’da babama teslim etmişti. Başımı yardıkları o yara halen iz olarak duruyor.”

SİİRT ŞİMDİ ÇOK GELİŞMİŞ

Abdullah Şanlı, 27 yıl sonra tekrar gittiği memleketi Siirt’in çok geliştiğini anlatarak şu değerlendirmeyi yapıyor: “9 yaşındayken gittiğimde ayağımdaki ayakkabıdan dolayı kavga etmiştim. Ama şimdi Siirt’te 2 tane AVM açılmış. AVM’lerin dışında onlarca yüzlerce mağazalar var. Birçok ulusal veya uluslar arası markayı bulmak mümkün. Daha da gelişebilir Siirt. Fakat güvenlik sorunu ciddi bir sorun.”

abdullah-sanli1.jpg

KÖY HAYATI DAHA DEĞERLİ

Siirt’e gittiğinde Halenze’ye veya diğer köyleri de gezdiğini söyleyen Şanlı, “köy hayatı şehir hayatından çok çok daha güzel. Köyde bir samimiyet var. İnsan ilişkileri köyde daha kuvvetli. Doğa ile iç içesiniz. Eğer birgün Siirt’te yaşamak gibi bir kararım olursa kesinlikle Siirt Merkez’de değil köyde yaşamayı tercih ederim.”

SİİRT'İ HER ZAMAN BİR KÖŞEMİZDE MUHAFAZA ETTİK

Hemşehricilik duygusunu hep yaşadığını belirten Şanlı: “Her ne kadar uzun yıllar gitmediysem bile yaşamım boyunca Siirt hep bir köşemde durdu. İstanbul’daki Siirt kavramı beni ve yakın çevremi hiç Siirt’ten koparmadı aslında. Hemşehri duygusu hep var oldu. İstanbul’un herhangi bir yerinde kazayla bir Siirtli ile karşılaştığımda hemşehricilik duygusu hemen kendini gösterdi bizde.”

GÜZEL DOSTLUKLAR KURDUM SİİRT’TE

Siirt’te geçen yıl ve bu sene gittiğinde yeni dostluklar kuran Şanlı son sözlerini şöyle tamamladı: “Gerek geçen sene gerek bu sene Siirt’e gittiğimde yeni dostluklar edindim. Orada esnaflık yapan yada farklı sektörlerde ekmeğini kazanmaya çalışan çok değerli dostluklar kurdum. Birçoğuyla telefonla görüşmelerimiz devam ediyor. İsimlerini tek tek söylemek istemiyorum çünkü unuttuğum olursa kalp kırılır.”

abdullah-sanli.jpg

SİİRTLİLER.NET NOTU:

İstanbul'daki Siirtlilerle bu tür kısa söyleşileri arttıracağız. Çünkü hem memlekete dair aidiyet duygularını alevlendirmeyi amaçlıyoruz hem de gurbetteki Siirtlilerin genel ahvallerine ilişkin önemli bir sosyal veritabanı oluşturacağız. Böylece Siirtlilerin potansiyellerine, konumlarına, duygu ve düşüncelerine bir ışık tutulmuş olacak. Bu tür kısa söyleşilerimizi genç-yaşlı, kadın-erkek, işli-işsiz her kesimden Siirtlilerle gerçekleştireceğiz.

Bu haber toplam 3958 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!