1. HABERLER

  2. KÜLTÜR

  3. İstanbul toplantısına STK’lar tepkili
İstanbul toplantısına STK’lar tepkili

İstanbul toplantısına STK’lar tepkili

İstanbul’da gerçekleşen Siirt STK’lar toplantısında Federasyon konusunun gündeme gelmemesi tepkilere neden oldu

A+A-

 

Siirtliler Federasyonu’nun kurulmasıyla ilgili çalışmalara Siirt Valisi Ahmet Aydın’da dahil oldu. Federasyonun gerek Siirt’e gerekse Türkiye genelindeki Siirtlilere önemli kazanımlar sağlayacağını değinen ve daha önce farklı vilayetlerin federasyonlarının kurulmasını sağlayan Vali Aydın, “federasyonun kuruluş sürecini hızlandırıp 2013 yılı içerisinde bu işi bitirmek lazım” açıklamasıyla destek verdi.
 
Federasyon sürecini hızlandırmak amacıyla Vali Aydın, 25 Ocak’ta İstanbul’da Siirt İl, İlçe ve Köy Derneklerinin katımıyla bir toplantı yapılmasını kararlaştırdı. İstanbul’daki tüm derneklerin yanı sıra Bursa, Yalova, Kocaeli gibi komşu vilayetlerdeki dernek başkanları Siirtliler.Net Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Güzel tarafından tek tek aranarak davet edildi.
 
DAVET KONUSU: FEDERASYON
 
Federasyon konusunu konuşmak, karşılıklı bir istişare yapmak üzere davete icabet eden tüm dernekler toplantıya katıldılar. Ancak toplantı Siirt Valiliği tarafından yapılan ve yapılması planlanan çeşitli etkinliklerle son buldu. Dernek Başkan ve yöneticilerine hiçbirşey sorulmadı. Federasyonun “F” sinden bile bahsedilmedi. Dernek yöneticilerinin notları ellerinde kaldı. Birçok dernek yöneticisi kapıda “isminiz listede yok” diyerek beklemedikleri bir durumla karşılaştı.
 
DERNEKLER TEPKİLİ
 
Birçok dernek yöneticisi sessiz bir şekilde toplantı salonunu ilerleyen vakitlerde terk ettiler. Dernek yöneticileri tepkilerini şu ifadelerle dile getirdiler:
 
“Bize kurulması planlanan Siirtliler Federasyonu ile ilgili toplantı yapılacağı bildirildi. Bizler de konuyla ilgili hazırlıklarımızı yapıp notlarımızla toplantı yerine geldik. Ancak federasyonun ismi dahi geçmedi. Sayın Siirt Valisinin yaptığı ve yapmayı düşündüğü etkinlikleri anlatıldı. Valiliğin yaptığı çalışmalar gurur vericidir fakat toplantımızın amacı bu değildi. Kapıda bizlere isim sorulması ve birçok arkadaşımıza isminiz yok diyerek masalarda yer verilmemesi de ayrı bir üzüntü kaynağı oldu. Önümüzdeki günlerde tüm dernek başkan ve yöneticilerimizin katılacağı hususi bir toplantı yapmayı planlıyoruz.”
 
 
TOPLANTIYLA İLGİLİ GERİDE KALAN BAZI SATIRBAŞLARI
 
Valilik personeli Hifzullah Eryeşil, topu önce Vali Aydın'a sonra da Vali Yardımcısı Gürbüz Saltaş'a attı
 
Dernekler il, ilçe ve köy dernekleri olarak ful katılım sağladı.
 
Dernek Başkanları ellerinde notlarla öylece kaldılar.
 
Birçok dernek yöneticisine "listede isminiz yok" denilerek masa verilmedi.
 
Toplantıya konu federasyon olunca İstanbul'un yanısıra Bursa, Yalova gibi civar şehirlerden de dernek başkanları gelmişlerdi.
 
 
Bu haber toplam 2574 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!