1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İstanbul SİDER’in ilk toplantısına Bakan katıldı
İstanbul SİDER’in ilk toplantısına Bakan katıldı

İstanbul SİDER’in ilk toplantısına Bakan katıldı

30 Nisan 2011’de yapılan İstanbul SİDER’in oybirliğiyle seçilen yeni yönetimin ilk toplantısı 11 Mayıs Çarşamba akşamı gerçekleşti. Toplantıya renkli simalar katıldı.

A+A-

Zincirlikuyu’daki Avangarde Oteli’nde yapılan toplantıya Yönetim ve Denetleme Kurulu üyelerinin yanı sıra Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Hedef Holding Yön.Kur.Başkanı Ethem Sancak, Perpa Yön.Kur.Başkanı Mithat Yümlü, Öztanık Oteller zinciri Yön.Kur.Başkanı Saydan Öztanık, Takasbank Genel Müdür Yard.Nezir Bakırcı, dünyaca ünlü Beyoğlu Abdullah Lokantası sahibi Hacı Abdullah korum, Diş Hekimi İlhan Dabakoğlu, Noter Suat Sevgili gibi hemşehrilerimiz konuk olarak katıldılar.

 

istanbul siirtliler derneği - sider

 

30 Nisan 2011’de yapılan İstanbul Siirtliler Derneği (SİDER) Genel Kurulu’nda oybirliğiyle seçilen yeni yönetimin ilk toplantısında görev dağılımı yapıldı. Devlet Bakanı Egemen Bağış’ın da hazır bulunduğu toplantıda Aydın Candabakoğlu yeniden başkanlığa getirildi. Lütfü Öztanık ve Süleyman Pamukçu Başkan Yardımcısı seçildiler.

 

EN ŞEFFAF TOPLANTI

 

Toplantının açış konuşmasını yapan Aydın Candabakoğlu, ileri demokrasi ve açıklık söylemlerinin yoğunlukla yapıldığı bir dönemde, şeffaf toplantı örneği verdiklerini belirterek, yönetim ve denetlemedeki tüm üyeleri tek tek anons edip kendilerini tanıtmalarını istedi. SİDER'in Siirtlileri buluşturan ve kaynaşmalarını sağlayan önemli bir sivil toplum kuruluşu olduğunu kaydeden Candabakoğlu "Ama artık daha etkin olmamız gerekiyor" dedi ve şöyle devam etti: "İstanbul'da bir milyona yakın hemşerimiz olduğu söyleniyor. Eğer öyleyse bu müthiş bir güçtür. Hadi milyon değil,  500 bin olsun. Az mı? Siyasette,  bürokraside,  cemiyet hayatında bu nüfusun sağlaması gereken etkinliğe sahip miyiz? Maalesef hayır.

 

SİİRTLİ ADAYLARA YER VERİLMEDİ

 

Önümüzde genel seçimler var. Adayların belirlenmesi sürecinde değişik siyasi partilerden aday adayı olan hemşerilerimiz ziyaretimize geldi. Hepsini memnuniyetle ağırladık. Ama onlara dedik ki, partileriniz sizi seçilebileceğiniz bir sıradan aday göstersin ki hemşerilerimizden sizler için oy isteme kakkı doğsun. SİDER olarak her siyasi partiye eşit mesafedeyiz. Ama partileriniz Siirtliliğinizin hakkını versin biz de seçmen olarak o partilere haklarını yani oylarımızı verelim. Ne oldu? Ne yazık ki hemen hemen tüm partiler Siirtlileri yok saydı. Sayın Bağış'ın durumu farklı o Siirtli kimliğinden ziyade başarısı ve Başbakan'a yakınlığıyla yani bileğinin hakkıyla 1. Bölgede Başbakan'ın ardında 2'nci sırada yer almayı başardı.

 

İSTEMESİNİ BİLMİYORUZ

 

Ben kimseyi suçlamıyorum. Suçlu varsa bizleriz. Demek ki biz istemesini bilmiyoruz. En yoğun olduğumuz Fatih ilçesinde bile,  bırakın Belediye Başkanılığı'nı Başkan Yardımcılığı,  şube müdürlüğü pozisyonunda hemşerimiz yok. Bir muhtar bile seçtirememişiz. Bu hakikaten üzücü bir durum. Bizim birlik olmamız,  bir olmamız gerekir. Siirt'in bu iktidar döneminde abad olması çağ atlaması gerekirdi. Herkesin beklentisi buydu. Başbakan'ın eniştemiz

olması bir yana ona o yolu açan yani başbakanlığın yolunu açan Siirt'tir. Siirt demokrasi sınavından iki kez iftiharla geçti.

Nitekim Sayın Başbakanımız da her ortamda bunu dile getirmiş ve Siirt için ne yapabilirizi gündeminden eksik etmemiştir. Geçenlerde Siirt'te anlattılar. Başbakan olduktan sonra ilk kabulünü Siirt heyetine ayırıyor. Ama bizimkiler belediye başkanını şikâyet ediyor, kişisel taleplerini dile getiriyor. Başbakan'ın bu istekler karşısında canı sıkılıyor ve toplantıyı bitiriyor. Doğru yanlış bilemem ama böyle taleplerle Siirt bir adım ileri gidemez. Kişisel taleplerden ziyade memleketin sorunlarını giderecek toplumsal projeler üreterek taleplerimizin gerçekleşmesini sağlamalıyız. Türkiye'nin her yanı duble yollarla donatıldı. Bilecik'in dağları delindi, asfaltlandı. Bolu Tüneli bile tamamlandı ama bizim düz ovadaki duble yolumuz hala tamamlanamadı. Demek ki istemesini bilmiyoruz, demek ki güç değiliz, demek ki etkinliğimiz yok."

 

SİDER'İN GELECEĞİ SAĞLAM

 

SİDER olarak önümüzdeki dönemi proje geliştirme ve gerçekleştirme için değerlendireceğiz. Bu bakımdan sizlerden ve tüm hmşerilerimizden öneriler tavsiyeler bekliyoruz. Bu arada SİDER'in geleceğinin sağlam olduğunu bir vesileyle öğrendim. Bunu sizlerle de paylaşmak istiyorum. Lütfü ile ilk toplantımızı nerede yapalım diye konuşurken, sevgili oğlu İsmet Öztanık atıldı ve 'İzin verirseniz hemşerilerimi ben ağırlamak isterim' dedi. Türkiye'nin

en genç ve en yakışıklı otelcilerinden sevgili İsmet'e bu Siirtlilik duygusu için huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Toplantımıza kardeşi Cenk, arkadaşları Mecit Sancak (Haydar Sancak'ın oğlu, Ethem Sancak'ın yeğeni) ve diğer gençleri de getirerek, bizlerden sonra SİDER'e sahip çıkacaklarının işaretini verdi. Kimse merak etmesin, SİDER emin ellerde, SİDER'in geleceği parlak. Genel Kurulumuzda alınan karar çerçevesinde inşallah Türkiye çapındaki tüm Siirt derneklerini bir çatı altında toplayacağımız Siirtliler Federasyonu çalışmalarında da birlikte olmayı umuyorum. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlarken, katılımınızdan dolayı teşekkür eder, geleceğin Siirt'imize ve hemşerilerimize hayırlar ve başarılar getirmesini

dilerim."   

 

MİTHAT YÜMLÜ: KAPARİ PROJESİ

 

Toplantıda söz alan SİDER Kurucu Başkanı Mithat Yümlü, "kapari" ürünüyle ilgili yaptığı bir çalışmayla ilgili bilgi verdi. Bu ürünün dünya pazarında 30 milyar dolarlık bir payı bulunduğunu belirten Yümlü, Güneydoğu ve Akdeniz bölgelerinin kapari üretimine en uygun bögeler olduğunun tesbit edildiğini söyledi. Kapari üretiminde İspanya'nın 15 milyar dolarla en büyük payı aldığını belirten Yümlü, Türkiye'nin ise bu paydan yılda sadece 12 milyon dolar sağlayabildiğini, kivide olduğu gibi projeler desteklenirse özellikle Güneydoğu'da ve dolayısıyla Siirt'te önemli bir gelir kaynağı sağlanabileceğini kaydetti

 

ETHEM SANCAK: ARAMA KONFERANSI DÜZENLENSİN

 

İşadamı Ethem Sancak da, ayağının tozuyla geldiği Siirtle ilgili bilgiler verdi ve tefeciliğin Siirt için büyük tehlike oluşturduğuna dikkat çekti. Sancak, Siirt-Pervari-Tebriz otoyolu ile bölgenin yeniden canlanabileceğini belirterek, "Duran su bile kokar. Siirt'teki durgunluğa son vermeli. Neler yapılabileceği konusunda Arama Konferansı düzenlenmeli, projeler üretilmeli" dedi.

 

EGEMEN BAĞIŞ: SİİRT MARKASI

 

Yoğun seçim çalışmaları nedeniyle gecenin ilerleyen saati olmasına rağmen, hemşerilerini yalnız bırakmayan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış,SİDER Yönetim Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada Siirt'in markalaşması gerektiğini söyledi. Bağış, "Siirtliler profili çıkarılmalı. Ben Kadıköy yakasında bu kadar Siirtli olduğunu doğrusu bilmiyordum. Bu potansiyel ortaya çıkarılmalı, projeler geliştirilmeli. Yönetim Kurulu bu çalışmaları

yaptıktan sonra Temmuz ayında tekrar bir araya gelelim ve somut konular üzerinde değerlendirmelerimizi yapalım" dedi.

 

SÜLEYMAN PAMUKÇU: SİDER KURUMSALLAŞMALI

 

"SİDER'in artık kurumsallaşması lazım. Profesyonel bir çalışan kadromuz olsun. Yönetimler gelip geçer, ama kadro oluşturulursa çalışmalar kesintiye uğramadan devam eder."

 

SİDER YÖNETİM KURULU GÖREV BÖLÜMÜ

 

Yapılan seçimlerde yeni SİDER Yönetim Kurulu görev taksimi oybirliğiyle şöyle oluştu:

 

BAŞKAN : AYDIN CANDABAKOĞLU

BAŞKAN YARDIMCILARI: LÜTFÜ ÖZTANIK, SÜLEYMAN PAMUKÇU

GENEL SEKRETER: LALE CANDER

MUHASİP ÜYE: AKİL TÜRKOĞLU

ÜYELER: PROF. DR. ÜMİT ÖZEKİCİ, Dnt. FARUK AYKUT, MESUT ALTUNÇ, Dr. FEHMİ BARAN, MESUT SÜRME, ALİ NAFİZ SOYSAL.

 

Denetleme Kurulu

 

BAŞKAN : AHMET SEÇİM GÜLDOĞAN

BAŞKAN YARDIMCISI: RACİ ÖZDABAKOĞLU

ÜYELER: İHSAN AKSU, AYDIN ARITÜRK, HİKMET SIRMA.

 

 

Bu haber toplam 3935 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!