1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İstanbul SİDER’de 6.toplantı coşkuyla gerçekleşti
İstanbul SİDER’de 6.toplantı coşkuyla gerçekleşti

İstanbul SİDER’de 6.toplantı coşkuyla gerçekleşti

İstanbul SİDER’in istikrarlı bir şekilde başarıyla sürdürdüğü aylık sohbet toplantısının altıncısı dün akşam gerçekleşti.

A+A-

Dün akşam altıncısı düzenlenen aylık sohbet toplantısında ayın konuşmacısı bilge tarihçimiz Pervari’li Prof.Dr.İhsan Süreyya Sırma idi. Toplantılara İstanbul’un yanı sıra çeşitli vilayetlerden de katılımın sağlanması, SİDER’in Siirtliler arasında birlik ve beraberlik duygularını canlandırdığı yönünde yorumlanıyor.

Siirtlileri bir araya getiren programdan izler:

Derneğin diğer yöneticileri yurt dışında mı?

Toplantıya saatler kala dernekte koşuşturma hâkim idi. Dernek yönetiminden Ali Soysal ile Mesut Altunç her zamanki gibi işin hamallık kısmındaydı. Gelen konukları en iyi bir şekilde ağırlayabilmek için yaşlarına ve sosyal mevkilerini bir kenara bırakarak bir hizmetçi gibi çalışıyordular. Birkaç saat sonra gelecek olan Siirtli hemşehrilerine sunulacak ikramlar için kollarını sıvamış hazırlık yapıyordular. Başkan Aydın Candabakoğlu da mutfakta kollarını sıvayanlar arasında idi. Her programda aynı isimleri görüyor olmak bu derneğin diğer yöneticileri yurt dışında mı kalıyor sorusunu akıllara getiriyor.

Aral’ı gecede görmek sevindirdi

Bilgi Üniversitesindeki yoğun programlarından dolayı SİDER’in sohbet toplantılarına katılamayan derneğin önceki dönem başkanı Fahri Aral’ı gecede görmek oldukça sevindirici karşılandı. Sohbet sırasında İhsan hocanın Aral ile arasıra paslaşması konuklar arasında ilgiyle izlendi.

Hanımlar: “İhsan hocayı tekrar istiyoruz”

Hep birlikte bir dünya turuna çıkacağız” sözüyle konuşmasına başlayan Prof.Dr.İhsan Süreyya Sırma hocamızın yaklaşık 1,5 saat süren sohbetinde konuklar bazen güldü bazen de düşündüler. Bazen Arapça, bazen Kürtçe bazen de Farsça ifadelerle süslenilen sohbeti, ön sıralarda yerini alan hanımlar çok beğendiklerini ifade ederek “İhsan hocayı tekrar görmek istiyoruz” taleplerini ilettiler.

Konuşmacılar diğer programlarda bir daha görünmüyor. Pamukçu'ya teşekkür

Bugüne kadar 5 kez düzenlenen aylık sohbet toplantılarında konuşmacı olarak davet edilenlerin kendi programlarına geldikten sonra diğer aylardaki programlara katılmadıkları görülüyor. Ancak bunlardan bir kişi hariç. Bilecik’te kalıyor olmasına rağmen her programı kendi programıymış gibi kaçırmayan kıymetli işadamlarımızdan Porland Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Pamukçu her zamanki gibi dinleyici sıralarındaki yerini alması takdir ediliyor.

Kamberimiz olan Cumhur hoca yoktu

Siirt’te kalmasına ve yaşına rağmen hemen hemen her etkinlikte hazır bulunan duayen gazetecimiz Cumhur Kılıççıoğlu’nun yokluğu gecede kendini hissettirdi. Geceyle ilgili çektiğimiz resimleri kendisine gönderdik ama yine de boşluğunu doldurmaya yetmedi.

Katılım güzeldi

Çayların yanı sıra pide ve ayran ikramında bulunulan programa katılım oldukça güzeldi. İşadamından, esnafına, bürokratından siyasetçisine, kültür adamına kadar her kesim ve yaştan Siirtliler gecedeydi. İstanbul’daki Eruh, Tillo, Şirvan, Pervari, Kurtalan ve Baykan ilçelerinden ve bu ilçelere bağlı köylerden katılan hemşehrilerimizin yanı sıra il dışından Kocaeli’nden gelenler de bulunuyordu.

Candabakoğlu’nun Bitlislileri eleştirin göndermesi

Prof.Dr.Sırma sohbeti sırasında “Övmeye alışkın bir toplumuz. Siirtlileri anlatırken her şey iyi ama şu iki husus kötü dediğinizde yok olmaz bizimkilere bir şey deme Bitlislileri eleştir deniliyor” ifadelerine yer verdi. Sohbetin ilerleyen bölümlerinde İhsan hoca cas evlerine sahip çıkamayan Siirtlilerle ilgili bir eleştirisini dile getireceği zaman Başkan Aydın Candabakoğlu’nun “hocam Siirtlileri eleştirmeyin Bitlislileri eleştirin” yönünde Siirtlilerin eleştiriye kapalı özelliğine espirili bir şekilde gönderme yapması salondakileri güldürdü.

Prof.Dr.İhsan hocanın sohbetinden birkaç satır başı

 “Birkaç cümle İngilizce öğreneyim diye su taşıdım!”

 “Her lider kendi etrafını kendi yapar!”

 “Benim atalarım şöyleydi” diyen değil “Ben buyum” diyen genç, gençtir!

 “Mardinliler Cas evlere sahip çıktı, biz ise yıktık”

“Ben Kemalist değilim. Atatürk düşmanı değil fikirlerin düşmanıyım.”

Bu haber toplam 2707 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!