1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. İsrail terör devletini kınama mesajı gönderen STK’lar
İsrail terör devletini kınama mesajı gönderen STK’lar

İsrail terör devletini kınama mesajı gönderen STK’lar

Siirt’te faaliyette olan bazı sivil toplum kuruluşları yayınladıkları basın açıklamalarında İsrail’i lanetleyen mesajlara yer verdiler.

A+A-

İlimiz Siirt’te faaliyette bulunan çeşitli sivil toplum kuruluşları ayrı ayrı gönderdikleri basın açıklamalarında kimileri hükümeti eleştirdi. Ortak tepki ise İsrail’e karşıydı.

 

Gönderilen yazılı basın açıklamalarının özetlerini yayınlıyoruz.

 

 

TÜRK DİYANET VAKIF-SEN SİİRT ŞUBESİ

 

İsrail vahşeti artık durdurulmalıdır. İsrail, uluslar arası mahkemeler tarafından cezalandırılmalıdır. Vicdanı olan herkes, İsrail’in vahşi saldırılarını lanetlemeli ve İsrail’e karşı ortak hareket etmelidir. Türkiye, İsrail’e yaptırım uygulanması ve İsrail’in cezalandırılması konusunda her türlü girişimde bulunmalıdır. Silahsız insanların üzerine mermi yağdıran İsrail’i bir kez daha şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz.

 

 

EĞİTİM-SEN SİİRT ŞUBESİ

 

İsrail’in İnsani Yardım Taşıyan Gemilere Yönelik Saldırısı Karşısında Dehşet İçindeyiz! Bir yandan Davos’ta sergilenen “one minute” gibi showlarla halkın Filistin halkına yönelik dayanışma duygularını okşayan, öte yandan sayısız askeri ve ekonomik projede İsrail’le işbirliği halinde olanların alacağı tavır ancak timsah gözyaşı olarak görülebilir. Dışişleri Bakanlığı’nın ilk tepki olarak İsrail Büyükelçisi nezdinde bu olayı kınaması ve acilen izahat talep etmesi ise İspanya, Yunanistan ve İsveç’in büyükelçiliklerini çekmeyi düşündükleri bir ortamda bir diplomatik skandal niteliğindedir. Tüm halkların özgürlüğü ve barış içerisinde bir arada yaşama perspektifi olmayan, üstelik bölgede ABD ve İsrail’le köklü partnerlik ilişkileri içinde olan bir hükümetin başka türlüsünü yapması da mümkün değildir.

 

 

SİİRT ÜLKÜ OCAKLARI

 

İsrail’in yıllardır örneğini sergilediği ‘Devlet terörü’ bugün itibariyle milletimizi hedef alabilecek kadar ilerlemiştir. İsrail yapmış olduğu bu kalleşçe ve insanlık dışı saldırıyla Türkiye nezdinde tüm dünyaya pervasızca meydan okumaktadır. Türkiye, uluslararası tepkiyi beklemek yerine, Türk devlet geleneğine yakışan tepkisini net bir biçimde ortaya koymalıdır. Bu doğrultuda; İsrail’in elinde bulundurduğu tüm yardım gemilerinin yola çıkış amaçlarına uygun biçimde ve en kısa zamanda Gazze’deki ihtiyacı olan insanlara kayıpsız bir şekilde ulaştırılması, Yaralı vatandaşlarımızdan durumu acil olmayanların tedavisine ülkemizde devam edilmesi, Uluslararası hukuktan kaynaklanan her türlü müdahale hakkı dâhil tüm seçeneklerin masaya yatırılması ve rehin vatandaşlarımızın bir an önce serbest bırakılması, Uluslararası arenada İsrail’in yapmış olduğu bu hunharca saldırıya ciddi tepkiler gösterilmesini ve devletler nezdinde yaptırım uygulanmasını sağlayacak kararlı ve etkin bir dış politika ve diplomasi sergilenmelidir.

 

 

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ SİİRT ŞUBESİ

 

Türkiye Cumhuriyeti hükümetine sesleniyoruz. Asıl şimdi “One Minute” deme zamanıdır. Öncelikle, insani yardım gemilerinde bulunan aktivistler sağ salim bir şekilde saldırgan İsrail Devleti’nin elinden kurtarılmalı, yaralıların tedavisi için biran önce Türkiye’ye getirilmeleri sağlanmalıdır. Cenazeler derhal teslim alınmalıdır. Acilen bu adımlar atıldıktan sonra TCK 13. maddesi uyarınca gemileri kaçıran ve TCK 77. maddesi uyarınca insanlığa karşı suç işleyen İsrail Devleti hükümeti üyeleri, İsrail Devleti silahlı kuvvetler komutanları hakkında TCK 13. madde uyarınca Adalet Bakanı derhal izin vererek Ankara Cumhuriyet Başsavcısı derhal soruşturma başlatmalıdır. Bu açıklamamız bir suç duyurusu olarak kabul edilmelidir.

 

İsrail tarafından saldırıya uğrayan ve kaçırılarak alıkonulan ve içerisinde MAZLUMDER Genel Başkanı A. Faruk Ünsal ve yönetim kurulu üyeleri olmak üzere, İnsani Yardım Vakfı (İHH) Başkanı Bülent Yıldırım ve yöneticileri ile tüm aktivistlerin güvenli bir şekilde Türkiye’ye ve diğer ülkelere getirilinceye kadar demokratik tepkimizin artarak süreceğinin bilinmesini isteriz.

Bu haber toplam 2394 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!