1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. İsmail Mumay, Siirt’in eski kitapçılarından
İsmail Mumay, Siirt’in eski kitapçılarından

İsmail Mumay, Siirt’in eski kitapçılarından

35 yıl boyunca kitapçılık yapan İsmail Mumay, Siirt’in eski kitapçılarından biri. Emeklilik yaşamını sürdüren Mumay, kitaplara bakarak yaşanan değişime dikkat çekti.

A+A-
Siirt’in eski kitapçılarından İsmail Mumay, 1965’te Güres caddesinde açtığı Ufuk Kitap Kırtasiye’yi 2000 yılına kadar açık tuttu. Emeklilik yaşamını sürdüren İsmail Mumay’ı Siirt’te gördüğümüz bir kitapçı dükkanında gençlik dönemlerinde sürdürdüğü kitapçı dükkanına ilişkin kısa bir sohbetini dinlemek istedik.
 
Siirtliler.NET’e konuşan Mumay, bugün gelinen seviyenin o yıllara göre bir hayal olabileceğini ifade ederek şunları söyledi: “Kitapları Siirt’in yanısıra bölge vilayetlere de satardık. Toptan satışlarımız vardı. Genellikle ders kitapları satıyorduk. Ansiklopediler, hikaye ve romanlar da vardı tabi. Devlet bugün olduğu gibi kitapları ücretsiz vermezdi. 2000 yılına kadar kitapçı dükkanımı açık tuttum. Şimdi Siirt’teki kitapçı dostlarımı ziyaret edip, kitapların çeşitliliğine baktığımda mükemmel bir değişim ve gelişim görüyorum.”
 
4 çocuk sahibi olan İsmail Mumay, çocuklarının hepsini de üniversiteye yollamayı ihmal etmemiş ve eğitimlerine son derece önem vermiş.
 
Bu haber toplam 3603 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!