1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İnşaat sektöründe kriz kapıda
İnşaat sektöründe kriz kapıda

İnşaat sektöründe kriz kapıda

Yeni “İmar Yasası”na göre 31 Aralık 2010 tarihinden sonraki yapılara sıkı bir denetim ve imar kuralları uygulanmaya başlandı.

A+A-

Yeni imar yasasına göre site (toplu konut) tarzındaki projelere %35 bina yapma ruhsatı verilirken %65’lik kısmın yeşil alan olarak belirlenmesi şartı katı bir şekilde uygulanıyor. Eski imarlı yerlerde bitişik nizam uygulanıyordu. Ancak yeni yasayla birlikte yapıların projeleri kaldırımlardan 5 metre geriye doğru olması şartı aranıyor. Bu da görüntü kirliliğine neden oluyor. Çünkü, eski imara göre yapılan bir binanın yanına yeni bir bina yapıldığında kaldırımdan 5 metre içeriye yapılması şartı getirildi.

Yeni kurallar sayesinde kentleşme ve şehrin genişlemesi adına bir devrim olması beklenirken inşaat sektörünün durma noktasına gelmesi işsizlikte yeni bir krizin kapıda olma sinyallerini veriyor.

Ocak 2011 tarihinden itibaren yeni bir bina çalışmasının olmaması inşaat sektöründe çalışan esnafları, müteahhitleri ve taşeron firmalarının yanında gündelik çalışanları krizin kapsama alanına aldığı görülüyor.

Belediye cephesinde ise durum biraz daha değişiyor. Belediyelerin yeni kuralları uygulama konusunda zaman zaman zorluk yaşadıkları düşünülürken kimi yerlerde çifte standart uyguladıkları yönünde şikâyetler haber merkezimize ulaşıyor. Bazı iddialara göre Siirt Belediyesi yeni imar yasasıyla ilgili kuralları uygulamada çifte standart yaptıkları, kimi bina sahiplerinin yeni yasaya aykırı uygulamalarına göz yumdukları bildiriliyor.

Yeni yasa beraberinde geçici de olsa sektörde bir krize neden olduğu bir gerçek. Yeni imar bölgelerinde alt yapının olmaması sektörden dolaylı veya direk ekmek yiyen esnafı sıkıntıya sokmaya yetti.

Yapmış olduğumuz araştırmada inşaat sektöründe doğrudan veya dolaylı olarak ilimizde yaklaşık dört bin insan ailelerine ekmek götürüyor. Yeni yasayla birlikte oluşan problemlerin devam etmesi halinde Siirt’ten göç hareketlerini tetikleyeceği ve inşaat sektöründen ekmek yiyen esnafların kepenk kapatma noktasına gelecekleri var sayılıyor.

Suat Bilim

Bu haber toplam 3024 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!