1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İller Bankası’ndan Belediyeye 8 Trilyon ödenek
İller Bankası’ndan Belediyeye 8 Trilyon ödenek

İller Bankası’ndan Belediyeye 8 Trilyon ödenek

Siirt Belediyesi’nin İller Bankası’ndan talep ettiği 8 trilyon talebiyle ilgili Ak Parti Siirt Milletvekillerinin ödeneğin çıkarılması için yardımcı oldukları öğrenildi.

A+A-

Siirt Belediyesi, 50’ye yakın emekli olacak personelinin emeklilik ikramiyeleri için İller Bankası’ndan 8 trilyon ödenek talebinde bulunduğu öğrenildi.

Siirtliler.Net İstihbarat Servisi’ne ulaşan bilgilere göre, Siirt Belediyesi 50’ye yakın personelini emekliye ayırmak ve emeklilik ikramiyelerini vermek için İller Bankası’ndan 8 Trilyon ödenek talebinde bulundu. Ödeneğin çıkması için Ak Parti Siirt Milletvekilleri Afif Demirkıran ile Yılmaz Helvacıoğlu’nun Belediyeye yardımcı oldukları öğrenildi.

50’ye yakın personelini emekliye ayıracak olan belediyenin aynı zamanda 150-200 civarında taşeron işçi alacakları öğrenilirken, alınacak olan bu işçilerin kimler olduğu ve siyasi kimlik taşıyıp taşımayacakları ise henüz bilinmezken kamuoyunda “kadrolaşma” tartışmalarına değinildi.

MERVAN GÜL DÖNEMİNDE ÖDENEK VERİLMEMİŞTİ

Öte yandan 2008 yılında dönemin Belediye Başkanı Mervan Gül’ün de emekliye ayırmayı düşündüğü 58 personelinin emeklilik primleri ile personelin içeride bulunan sosyal haklarını ödemek amacıyla 6 trilyon talep etmişti. Ancak Mervan Gül’ün iller bankasından talep ettiği bu parayla ilgili olumlu/olumsuz hiçbir cevap alamaması o günlerde kamuoyunda “vekillerin gereken desteği vermedikleri” yönünde tartışmalara sebep olmuştu.

Konunun Ak Parti’li çevrelerce duyulmasının ardından tepkiyle karşılanmasıyla birlikte kamuoyu şimdi şu soruları merak ediyor;

1)      Ak Partili vekiller, mevcut belediyeye bu ödeneğin çıkarılması için destek verirlerken Siirt İl Teşkilatı’nı da haberdar ettiler mi?

2)      Çıkması beklenen ödeneğin son anda iptal edildiği söyleniyor. Sebebi nedir?

3)      Siirt İl Teşkilatı bu ödenekle ilgili ilk günden itibaren haberdar edilmediyse, gizlenmeye mi çalışıldı? Haberdar edildiyse il teşkilatının tepkileri nasıl oldu?

4)      Mervan Gül döneminde talep edilen ödenekle ilgili vekiller destek oldular mı?

5)      Belediyenin alacağı iddia edilen 150-200 taşeron işçinin siyasi kimlikleri bulunuyor mu?

Bu haber toplam 3800 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!