1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Allah barışı sever
İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Allah barışı sever

İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Allah barışı sever

İHH tarafından düzenlenen uluslar arası “Ortadoğu’da Kürtler ve Barış” sempozyumunda açılış konuşması yapan İHH başkanı Bülent Yıldırım, barışın önemine ve hassasiyetlerine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

A+A-

Diyarbakır’da 2 gün boyunca sürecek olan “Ortadoğu’da Kürtler ve Barış” sempozyumunun açılış konuşmasını yapan İHH başkanı Bülent Yıldırım, çözüm sürecine ilişkin yaptığı değerlendirmelerde şu ifadelere yer verdi:

FİTNEYİ SİYONİSTLER VE EMPERYALİSTLER YAYSA DA TEK SUÇLU ONLAR DEĞİL

“Çözüm süreci için en iyi ilaç İslam’dır, İslam kardeşliğidir. Bugün burada söz söylemeye yetkili olan çok sayıda insan var. Her biri Ortadoğu’da bedel ödemiş insanlar. Emperyalistler ve siyonistler fitneyi alevlendiriyorlar fakat tek suçlu onlar değil. Allah, Müslümana da akıl vermiştir. Aklımızı kullanmalı, özgüvene sahip olmalıyız. Başkasının elini kendi topraklarımıza sürdürtmemeliyiz.

ÇÖZÜM SÜRECİ PARTİLERİ VE ÖRGÜTLERİ AŞMIŞTIR

Dönemsel olarak çözüm sürecinde tıkanmalar olabilir. Önemli olan barış iradesidir ve masadan kalkmamaktır. Çözüm sürecini başlatmak ve buraya kadar getirmek çok önemlidir. Tarih bu sürecin mimarlarını mutlulukla anacaktır. O nedenle taraflar söylemlerine dikkat etmelidir. Bu süreç partileri, örgütleri aşmıştır. Sahibi halktır. Tarafların kararlılığıyla beraber silahların da susması gerekir. Yeri gelmişken Kobani olaylarını da kınıyorum.

TOPLUMUMUZUN DOKUSU İSLAM’DIR. 

Bu toplumun dokusu İslam’dır. Onu, bu toplumdan çıkararak barış olmaz. Bu süreçte örgütü ve siyasi uzantısını nasıl inkar edemezsek aynı şekilde Hüdapar’ı da, medreseleri de inkar edemeyiz. Diyarbakır’da hepimiz gördük, Nevruz alanı üst üste iki kez doldu taştı. Birinde Nevruz kutlamaları yapıldı diğerinde ise Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Kutlu Doğum etkinliği yapıldı.

Sözlerimi şu cümlelerle bitirmek istiyorum; Allah barışı sever.”

Toplantıya HÜDAPAR Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, HDP Milletvekili Altan Tan'ın yanısıra uluslararası davetliler katıldılar. Siirt'ten katılanlar arasında ise, Siirt İHH Başkanı Metin Yardım, İHH yöneticisi Zekeriya Menak, Cihannuma Başkanı Fatih Sevgili katıldılar.

ihh-002.jpg

Bu haber toplam 2645 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!