1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İFAD toplantısı 2 Bakan’ın katılımıyla gerçekleşti
İFAD toplantısı 2 Bakan’ın katılımıyla gerçekleşti

İFAD toplantısı 2 Bakan’ın katılımıyla gerçekleşti

Diyarbakır-Batman-Siirt Kalkınma Projesi (İFAD) tanıtım toplantısı Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katılımlarıyla gerçekleşti.

A+A-

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu projenin bölge açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Bakan Şimşek, “Ben bu projeyi çok anlamlı buluyorum. Şuan itibariyle Diyarbakır-Batman ve Siirt’te uygulanıyor. Tabii ki bunun geliştirilmesi lazım. Tarım Bakanı son yıllarda özellikle bu tarımsal havza projeleri ile nerede ne üretileceğini iyi analiz edip çalışmalarını bu doğrultuda yürütmektedir. Bu türden programlar Türkiye tarımını çok ciddi bir şekilde ayağa kaldıracak ve köylümüzü gerçek anlamda çiftçi konumuna getirecektir.” dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker ise üç yıldır uygulanan bu projeyi ilk defa tanıttıklarını söyledi. Eker, “Bugün tanıtımını yaptığımız proje ile birlikte 500 köye altyapı çalışmaları yapılmıştır.” dedi.

Bu kapsamda Siirt ilinde 3 köyde doğal arıtmalı kanalizasyon sisteminin kurulduğunu, Kurtalan İlçesi Beykent köyünde içme suyu deposu yapıldığını ve bu sayede köylülerin temiz su ile tanıştığını, katkı hibeleri kapsamında Zivzik narı yetiştiriciliği konusunda 29 çiftçiye destek verildiğini, 11 ayrı köyde 15 adet örnek meyve bahçelerinin kurulduğunu ve projenin 2012 yılında tamamlanmış ollacağını söyledi.

Toplantının sonunda Siirt Zivzik Narı Üreticileri Birliği Başkanı Seyfettin Onğulu’na Siirt Organize Sanayi bölgesinde yapmış olduğu soğuk hava deposu için hibe edilen paranın temsili çeki verildi.

Bu haber toplam 1889 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!