1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. İddialara ilişkin Eğitim-Bir-Sen yönetiminden açıklama
İddialara ilişkin Eğitim-Bir-Sen yönetiminden açıklama

İddialara ilişkin Eğitim-Bir-Sen yönetiminden açıklama

Kongre süreciyle ilgili muhalif grubun kamuoyunu yanılttığına dikkat çekildi.

A+A-

04.10.2010 tarihinde yayınlamış olduğumuz “Eğitim-Bir-Sen Siirt Şubesi Kongreye Gidiyor” başlıklı haberimizde kongre öncesi çalışmalarla ilgili bilgilerin yanı sıra sendikanın mevcut yönetiminin muhalifi olan grubun şikâyet ve tespitlerine yer vermiştik.

Muhalif grubun kasıtlı ve yanlış bir izlenim oluşturmaya çalıştıklarına dikkat çeken sendikanın mevcut yönetimi şeffaflıktan yana olduklarını, tüzük ve yönetmelikler doğrultusunda çalıştıklarını ifade eden aşağıdaki açıklamayı kamuoyunun bilgilerine sundular.

KAMUOYUNA

Eğitim Bir-Sen Siirt Şubesi’nin 4. Olağan Genel Kurulu’nun, başta ilimiz olmak üzere ülkemize, üyelerimize, milletimize ve İslam âlemine hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz.

Genel Kurul sürecinde kamuoyunda çokça konuşulan ve basına da konu olan konuşma ve haberlerin tek taraflı olduğunu üzülerek görmekteyiz.

Bizler, kasıtlı ve yanlış bilgilendirmelerle dolu olan bu haberlerin, yapan değil; tümüyle yaptıranların kasıtlı, yanlış ve taraflı bir düşünce eseri olarak yaptırdıklarını belirtmek istiyoruz.

Kamuoyunun doğru haberi alması ve doğruyu öğrenmesi, bizlerin şeffaflıktan yana olan tavrımızı ve ciddiyetimizin anlaşılabilmesi için; yaşanan süreç, bizlerin kötü niyetiyle değil, bütünüyle genel merkezimizin yayınladığı tüzük ve yönetmelikler doğrultusunda geliştiği için, bu konunun açıklanmasını elzem gördük.

En başta Eğitim Bir-Sen Siirt Şube Başkanı Ömer ASLAN’ın üç dönemdir başkanlık yaptığı ile ilgili olarak yapılan açıklama, gerçeği yansıtmamaktadır. Şöyle ki: Ömer ASLAN, Eğitim Bir-Sen Siirt Şubesinin 15 Haziran 2002 yılında yapılan 1. Genel Kurulunda Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçilmiş olup, 2003 yılının Aralık ayına kadar da sendikanın Mali Sekreteri olarak görev yapmıştır. 2004 yılının Aralık ayında yapılan 2. Genel Kurulda Başkan olarak seçilmiş ve akabinde 2007 Kasım ayında yapılan 3. Genel Kurulda da 2. defa Başkan olarak görev almıştır. Süreçten de anlaşılacağı üzere 2004 yılında olağanüstü olarak 11 aylık bir dönem için başkanlık yaptığı anlaşılmaktadır. Genel Merkez Seçim Tüzüğü’nün Şube Zorunlu Organlarına Adaylık, başlıklı 40. Maddenin (c) bendinde aynen şöyle yazılmaktadır: “Şube ve temsilcilik yönetim kademelerinde aynı görevde 3 dönem bulunanlar, 4. dönem aynı görev için aday olamazlar.”  denilmektedir. Dolayısıyla görüleceği üzere Ömer ASLAN, 11 aylık başkanlık görevini olağanüstü bir durumda devir almış ve bu 11 aylık süre 1 dönem olarak görülmemektedir. Bu durum kamuoyunun takdirine sunulur.

Delegelik sürecine gelecek olursak, bu süreç tümüyle yine Genel Merkezin belirlemiş olduğu takvim ve işleyiş çerçevesinde yürütülmüş olup, yapılan iş ve işlemler yasal süresi içinde askıya çıkarılarak, üyelerle paylaşılmıştır. Şubemiz olarak daha çok kişiye ulaşabilmek için, üye cep telefonlarına mesajlar çekilerek, üyeler gelişmelerden haberdar edilmiştir. “Ancak sendikanın mevcut yönetimine karşı yeni yönetim listesi çıkarmayı planlayanlar son dakika golü yediler.” Gibi çok yakışıksız bir cümle sarf edilmiştir. Üzülerek söylüyoruz ki Memur-Sen, Eğitim Bir-Sen misyonuna sahip olan bir kişinin bu sözleri sarf etmesi, mümkün değildir. Tümüyle art niyet ve kendi eksikliğini, aksağını, örtbas etmek için kullanılmış, gölge etme ve çamur at izi kalsın amaçlıdır.

Herkes şunu bilmelidir ki sendikanın bütün işleri ki buna seçim de dahildir, tüzük ve yönetmeliklere aykırı olamaz. Yaptığımız iş ve işlemleri denetleyen bir Genel Merkezimiz var. Hukuksuz yaptığımız herhangi bir iş olmadı, olamaz da. Sendikamızın Web sayfasından seçim tüzüğümüze bakacak olan herkes, yapılan bölgelendirmenin, seçim yönetmeliğimize uygun olacağını görecektir. Kaldı ki hangi bölgeden kimin kime oy vereceğini niyet okuyucular nerden biliyorlar. Herkes özgür iradesiyle paravanın arkasına geçip, gizli bir şekilde oyunu kullanacaktır. Sandıktan çıkan sonuç üyelerimizin takdiri olacaktır. Herkesin buna saygı duyması gerekmektedir.

Seçim yönetmeliğimizin; “Seçim Bölgeleri ve Delege Sayıları” başlıklı 14. Maddenin (e) bendi , “ Üye sayısı 250’nin üzerinde olan yerlerde seçim bölgeleri oluşturulur. Buna göre üye sayısı 251 ile 400 olan yerlerde iki bölge, 400’ün üzerinde ki her 150 üye için ayrı bir bölge oluşturulup sandık kurulur.”  Yine aynı yönetmeliğimizin (f) bendi, “Bölgeler İl Milli Eğitim Müdürlüğünün, Eğitim Bölgelerinden, Eğitim Bölgesi bulunmayan yerlerde birbirine komşu okullardan oluşturulur.” Denmiştir. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Eğitim Bölgeleri (e) bendine sayısal olarak (150 üye şartı) uymadığından; Genel Merkezin görüşü alınarak (f) bendinin ikinci şıkkı olan, “birbirine komşu okullardan oluşturulur.”  İlkesi çerçevesinde 13 Eylül 2010 tarihinde gerekli düzenleme yapılarak Siirt il merkezi 5 seçim bölgesine ayrılmıştır.

İl bölgeleri oluşturulduğunda yeni aday listesi oluşumunun esamesi bile orta da yokken; “ son dakika golü” , diye nitelendirmek ne kadar iz’an ve vicdana sığar, bu durumu kamuoyunun takdirine sunuyoruz.

29/09/2010 tarihli bölgelere daha önce itiraz edilmiş olup,” yasal itiraz süresi geçmiş olduğu halde” iyi niyet göstergesi olarak, yeni oluşumun talepleri göz önünde bulundurulmuş olup, yeni bölge düzenlenmesine gidilmiştir. Ancak yeni listeye dahi yasal süre geçtikten sonra yine itiraz edilmiş olup, tarafımızdan gerekli yasal cevap verilmiştir.

Bölgeler konusundaki duyuru ve ilanların hepsi yasal süresi içinde yapılarak tutanaklarla imza altına alınmıştır.

Değerli Üyelerimiz,

Sendika hepimizindir. Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır. Her türlü kararınız başımıza taç olarak, kabul görecektir. Sendikal süreç içerisinde, isteyen herkes, talep ettiği bütün bilgi ve belgeleri, seçim ile ilgili, üye iletişim numaralarını dahi, en kısa sürede almıştır.

Şeffaflıktan kaçınmadık, kaçınmayacağız. Bizler hizmete talibiz. Bunu en iyi üyelerimiz, camiamız bilir. Zor günlerde burada idik, kolay günlerde de burada olduk. Sendika olarak bütünleştik, sendikayı bütünleştirdik. Taht kadıya mülk olmaz babından hareketle; günü geldiğinde çekip gitmesini de biliriz.

Saygılarımızla…

Yönetim Kurulu Adına

 Ömer ASLAN

Bu haber toplam 2296 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!