1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hürriyet’ten Yalçın Bayer, fotoğrafı doğru çekti
Hürriyet’ten Yalçın Bayer, fotoğrafı doğru çekti

Hürriyet’ten Yalçın Bayer, fotoğrafı doğru çekti

Hürriyet’ten Yalçın Bayer 25 Nisan tarihli yazısında ele aldığı ilimizde yaşanan fuhuş rezaletiyle ilgili haddini aşan bazı yazarlar gibi Siirtlileri tahrik etmek yerine, fotoğrafı doğru çekmeye çalıştı.

A+A-

Siirtliler.Net’in gündeme getirdiği “fuhuş rezilleri kollanıyormu, savcı ve emniyet baskı altındamı” iddialarına değinen Bayer’in bir de ilginç iddiası var…

 

İşte Yalçın Bayer’in kaleme aldığı 25 Nisan 2010 tarihli köşe yazısı…

 

‘Siirt’in ‘Üzmez’lerini birileri mi kolluyor

 

25 nisan 2010 / HÜRRİYET GAZETESİ

SİİRT’li bir işadamı telefonda “Çirkin olayı örtbas etmek isteyenler Siirt’in yöneticileridir” diyor ve Cumhuriyet Savcısı’na büyük görev düştüğünü belirtiyor.

Ve şunu vurguluyor:

Savcı, iktidardan korkmamalı, AKP’li vekillerden baskı görürüm endişesi duymamalıdır”.

Asıl düğüm de bu olsa gerek.

 

İlköğretim Müdür Yardımcısı’nın, İstanbul’da kimlerin koruması altında olduğu da ayrı bir sorun. Siirtliler, memleketlerindeki isimlerle İstanbul’daki bağlantıları biliyorlar. Hangi güç bu kişilere kol kanat geriyor. Ama biraz beklemek lazım bu isimler ortaya çıkacak. Önemli olan bu ismin Siirt’e götürülüp götürülmemesi...

 

Siirt sivil toplum örgütlerinden ilk tepkiyi İstanbul merkezli Siirtliler Derneği (SİDER) gösterdi. Başkan Aydın Candabak imzalı Rezil ve ahlaksızın memleketi olmaz” başlıklı bildiride, “Olayın Siirt’te cereyan etmesi hiçbir şekilde Siirtlilere mal edilemez ve bir kent bu nedenle asla karalanamaz. (...) Nitekim rezalette bazı kamu görevlilerinin de bulunduğu Valilik açıklamasından anlaşılıyor” deniyor.

 

Yerel SÖDER, SİAD, Gökkuşağı gibi dernekler, sendika, oda ve birliklerinin aralarında bulunduğu 24 STK’nın ortak bildirisinde, olay nefretle kınanırken “Bu iğrenç hadisenin Siirt’e mal edilmemesi gerektiğini özellikle belirtmek istiyoruz” deniliyor: “Bu ahlaksız ve insanlık dışı olayın olası faillerine (kim olursa olsun) bu tür olayların yaşanmaması için caydırıcı cezaların verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Olayın bir an önce aydınlatılması ve suçluların bir an önce ortaya çıkarılmasını bekliyoruz.” Listede, Siirt Sanayi ve Ticaret Odası’nın adının bulunmaması dikkat çekti.

 

SAVCI VE EMNİYETE BASKI MI VAR

 

Bu arada siirtliler.net’te Eyüp Güzel “Siirt’in Hüseyin Üzmez’leri, Siirtlinin adını kirletiyor” başlıklı yazısında, “Siirtlilerin sancısı haline gelen fuhuş illetiyle ilgili savcılık ve emniyetin her şeyi gizlemesinin, basına en ufak bir bilgi verilmemesinin, ‘Savcı ve emniyete baskı mı var’ sorusunu akla getirdiğini” belirtiyor.

 

Aynı site dün fuhuş rezaletine iki günlük yayın durdurma boykotu ilan etti. Bu arada İstanbul’dan arayan bir okurumuz da “Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, o olayı gündeme getiren öğretmene sahip çıkmalıdır” diye uyarıda bulundu.

 

‘Fuhuşa hayır’ yürüyüşü yapılsın

 

SİİRT’li internet sitelerinde tepkiler özetle şöyle:

- “Bazı sitelerin yayınını durdurmakla ele ne geçecek? Gidin siz Siirtlileri rezil eden insanları ve o tarz olanları toplumdan soyutlamak için bir şeyler yapın. ‘Fuhuşa hayır’ yürüyüşü yapın.”

- “Dört kutsal kitaba yemin ederim ki eğer ulusal medya bu olayın üzerinde durmasaydı bu şehrin Milli Eğitim’i, Teftiş Kurulu Başkanı ve Emniyet’i bu olayı bir oldubittiye getirip örtbas edecekti. Buna milyonlarca defa yemin edebilirim.”

“Bu fuhuş değil tecavüzdür. Olay Siirt ilini zanlı olarak görmek ancak o ilin insanının bu olaya sessiz kalması ile suçlama noktasına gelir. Yani mesele Siirt meselesi değildir.”

“Bence Siirt’ten de önemli olan bu çocuklarımızı bu vahşetten bu çirkinliklerden nasıl kurtarabiliriz, o çocuklarımızı bu tür vahşete karşı nasıl koruyabiliriz?”

“Tüm görsel ve yazılı basını kınıyor, fuhuş rezaletinin içinde olan ve o kızlara kıyan şerefsizleri kınıyorum.”

 

Yazının Linki: hurriyet.com.tr/yazarlar/14523505.asp?yazarid=42&gid=61

Bu haber toplam 2827 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!