1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. Hükümetten talepler dile getirildi
Hükümetten talepler dile getirildi

Hükümetten talepler dile getirildi

KESK Siirt Şubele Platformu yayınladığı basın açıklamasında Hükümetten taleplerini dile getirdiler.

A+A-

Eğitim-Sen Siirt Şubesi tarafından yapılan açıklamada Hükümetin, üyelerinin haklarını korumaktan aciz sendikalarla topluca görüştüklerine dikkat çekildi.

                                              

BASINA VE KAMUOYUNA

 

Toplu görüşmelerin üçüncü oturumu bugün yapılıyor. Bulduğu her fırsatta emekçilerin haklarına el uzatan, sendikal mücadeleye alerjisi olan Hükümet ile üyelerinin haklarını korumaktan aciz sendikalarla topluca görüşüyorlar.

 

Yaptıkları görüşme hukukun çiğnenmesidir. Kamu emekçilerinin mevcut bir hakkının gasp edilmesidir.  Toplu sözleşme hakkımız var diyoruz: bunu bu ülkenin mahkeme karalarına dayandırıyoruz; toplu sözleşme hakkımız var diyoruz: bunu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine dayandırıyoruz. Hakkımız mevcut, toplu sözleşme yapmanın önünde bir engel yok diyoruz: bunu Anayasa’nın 90. Maddesine dayandırıyoruz.

 

Bütün kamu emekçileri bilmelidir ki sendikal mücadele bir hak alma mücadelesidir, emekçiler bu mücadeleyi ancak fiili ve meşru mücadele araçlarıyla derinleştirebilir. Kamu emekçileri mücadelesinin yolunu biz açtık ve toplu sözleşme ve grev hakkımızı yine biz hayata geçireceğiz.

Hükümetin emekçilere bakış açısı ortadadır. Bu siyasi iktidarın emekçilere, hak arayanlara alerjisi vardır. Yapılan hukuksuzlukla 8 defa tekrarlanan gösteri bir kez daha tekrarlanmaktadır. Bu yıl ki görüşmelere bir de kamu emekçilerin referandumda kullanacakları oyun rengi’nin pazarlığı eklenmiştir. Kimsenin kamu emekçilerinin oyuna ipotek koyma hakkı yoktur. Hükümetin şantajına boyun eğmeyeceğiz. Biz görüşmelere katılan her iki konfederasyonu temsil ettikleri kitlenin çıkarlarını korumaya davet ediyoruz; konfederasyonlar görüşmeleri terk etmelidir.

 

Siyasi iktidar emekçilerin hak ve sorunlarına son derece duyarsızdır. İşte bunun en son örneğini yasal süreler dolmasına rağmen hala tam olarak açıklanmayan Key alacakları oluşturmaktadır. 4,5 milyon emekçinin key alacakları TOKİ’nin emlak ticaretine bağlanmıştır.

 

Bizler buradan siyasi iktidarı bir kez daha uyarıyoruz. Toplu görüşme günü geldik şartlarımızı ortaya koyduk toplu görüşme hukuksuzluğuna son verelim hemen şimdi toplu sözleşme yapalım dedik. Reel kayıplarımızın telafisi için 300 Lira seyyanen zam talep ettik; 657’de yapılan ve bizleri güvencesizleştiren değişiklik tasarısını geri çekin dedik.

 

 Öneriyi değerlendireceğiz dediniz, üç gün sonra referandumda bizim istediğimiz oyu verin ardından toplu sözleşme yapalım şantajıyla geldiniz. Toplu sözleşme olmazsa o masaya oturmayız diyenlerle görüşmelere devam ettiniz.

 

KESK olarak kamu emekçilerinin iradesini o masaya terk etmedik. Çünkü sendikal mücadele anlayışımıza güveniyoruz, mücadelenin uzun soluklu olduğunun bilincindeyiz. Bu hafta içinde sonuçlandıracağınız mutabakat yeni bir hukuksuzluk belgesi olarak tarihe not düşecektir.

 

Kamu emekçileri mücadelelerini sürdürecektir. İşyerlerinde, alanlarda mücadeleyi yükselteceğiz ve kurduğunuz bu emek karşıtı yapı dağılana kadar,  çocuklarımıza onurlu bir gelecek verme kavgasını sürdüreceğiz.

 

Yaşasın emek, barış ve demokrasi mücadelemiz!

 

EĞİTİM-SEN

 

TALEPLERİMİZ

EKONOMİK

Ø  HEMEN TOPLU SÖZLEŞME MASASINA OTURULMALI, GREV HAKKIMIZ ENGELLENMEMELİDİR.

Ø  REEL KAYIPLARIMIZIN TELAFİSİ İÇİN 300 TL SEYYANEN ZAM,

Ø  1650 TL TEMEL ÜCRET,

Ø  SOSYAL HAKLAR (YİYECEK, YOL, EĞİTİM ÖDENEĞİ, GİYECEK,KİRA VB)

Ø  NET ÜCRET TUTARINDA YILDA İKİ KEZ İKRAMİYE

Ø  SAĞLIKTA KATKI VE KATILIM PAYLARI İPTAL EDİLMELİ

Ø  EK ÖDEMELER EMEKLİ KESENEĞİ İÇİNE ALINARAK EMEKLİLİĞE YANSITILMALIDIR!

Ø  VERGİDE ADALET SAĞLANMALI, EMEKÇİLERİN GELİR VERGİSİ 10 PUAN DÜŞÜRÜLMELİDİR!

Ø  AÇLIK SINIRI ALTINDA YAŞAYANLARA “YURTTAŞLIK ÜCRETİ” ÖDENMELİDİR!

 

ÇALIŞMA YAŞAMINA DAİR

Ø  657 SAYILI KANUNDA DEĞİŞİKLİK ÖNGÖREN TASARI GERİ ÇEKİLMELİ, GÜVENCELİ İŞ, KADROLU İSTİHDAM VE İNSANCA ÜCRETİ ESAS ALAN YENİ BİR DÜZENLEME YAPILMALIDIR.

Ø  4/B VE 4/C’LİLER, 4924 SAYILI KANUNA VE 657 86. MADDESİNE TABİ OLARAK ÇALIŞTIRILANLAR KADROYA ALINMALI, SÖZLEŞMELİ ÇALIŞTIRMAYA SON VERİLMELİDİR.

Ø  EĞİTİM VE SAĞLIK BAŞTA OLMAK ÜZERE KAMUSAL HİZMETLER HER DÜZEYDE NİTELİKLİ, ULAŞILABİLİR VE PARASIZ OLMALIDIR!

Ø  KADINA YÖNELİK AYRIMCILIK KALDIRILMALI, EBEVEYN İZNİ VE KREŞ HAKKININ GEREĞİ YAPILMALIDIR!

 

DEMOKRATİKLEŞMEYE DAİR

Ø  EVRENSEL DEĞERLERLE UYUMLU, ÇALIŞMA YAŞAMINI DEMOKRATİKLEŞTİRECEK, TOPLUMSAL BARIŞI SAĞLAYACAK, ÖZGÜRLÜKÇÜ, DEMOKRATİK BİR ANAYASA HAZIRLANMALIDIR!

Ø  KAMU EMEKÇİLERİNE SİYASET YAPMA YASAĞI KALDIRILMALIDIR!

Ø  BASKI, SÜRGÜN, TUTUKLAMALAR VE GÖREVE SON VERMELER DURDURULMALI, TUTUKLU ARKADAŞLARIMIZ SERBEST BIRAKILMALIDIR!

 

 KESK SİİRT ŞUBELER PLATFORMU

Bu haber toplam 1869 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!