1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hukuka uysa da Demokrasiye uymaz
Hukuka uysa da Demokrasiye uymaz

Hukuka uysa da Demokrasiye uymaz

2002 Genel Seçimlerinde Siirt’ten Milletvekili seçilen ancak seçimlerin iptal edilmesiyle milletvekilliği düşen Dr.Bilek’le ilgili “hukuka uysa da demokrasiye uymadı” yorumları yapıldı.

A+A-

3 Kasım 2002 Genel Seçimlerinde, Siirt’ten milletvekili seçilen Op.Dr.Ekrem Bilek mazbatasını almış ve 14 Kasım 2002 Perşembe günü TBMM’de milletvekili yeminini etmişti. Ancak milletvekilliği tam 1 ay sürdü. Çiçeği burnunda Siirt milletvekili Ekrem Bilek’i bir sürpriz bekliyordu. Pervari’ye bağlı Doğanköy’de sandık kurullarının oluşturulmamış olması ve seçim sandığının kırılması nedeniyle Yüksek Seçim Kurulu tarafından Siirt seçimleri iptal edilmişti. Bu durum Siirt’in çiçeği burnunda milletvekili Op.Dr.Ekrem Bilek’in milletvekilliğinin düşmesine neden oldu.

Dr.Ekrem Bilek, Avukat Diyaeddin Temiz aracılığıyla hak mahrumiyeti için kolları sıvadı. Türkiye’nin demokratik açıdan oldukça önemli mesafeler katettiği ve yönünün daha çok demokratikleşmeye döndüğü son yıllarda “hakların iadesi” konusu gündeme geldi.

Demokratik kültürün yaygınlaştığı bir Türkiye’de, seçimlerde millet tarafından verilmiş bir hakkın elden alınması hukuken uygun olsa da demokratik kültür açısından kabul edilmediği yönünde kanaat hakim. Çeşitli siyasi kulislerde bu durumla ilgili “siyasi itibarın insan onuruna ve gerçek demokrasiye yaraşır bir şekilde gaspedilen bir hakkın iade edilmesi gereklidir” şeklinde yorumlara yer verildi.

Bu haber toplam 2314 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!