1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hüdapar başkanı Yapıcıoğlu Kürdistan konusuna değindi
Hüdapar başkanı Yapıcıoğlu Kürdistan konusuna değindi

Hüdapar başkanı Yapıcıoğlu Kürdistan konusuna değindi

İyi Parti lideri Meral Akşener’in Siirt Kurtalan ziyaretiyle gündeme gelen Kürdistan tartışmasına Hüdapar lideri Zekeriya Yapıcıoğlu’da katıldı.

A+A-

Hüdapar Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, BBN Türk’ten Fahrettin Damga’nın programına konuk oldu. Gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Yapıcıoğlu, Kurtalan’da bir vatandaşın Meral Akşener’e “Burası Kürdistan’dır. Mecliste dilimiz yok sayılıyor” şeklindeki sözleri üzerine gözaltına alınmasıyla ilgili konuştu.

Yapıcıoğlu şu değerlendirmelerde bulundu: “Sayın Cumhurbaşkanı’nın Meclis’teki konuşmasını hatırlayalım: ‘Bunlar tarihini bilmiyorlar. Meclisin tutanaklarına bakın, Kürdistan neresidir göreceksiniz.’ Demişti. Birinci Meclis’in tutanaklarında Kürdistan Mebusları vardır. Bu coğrafyanın adı Kürdistan’dır. Yani her Kürdistan diyen orada bağımsız bir devlet istiyor anlamında değildir. Kutadgu Bilig’de o bölgeye ‘Arz-ı Ekrad’ denir, Selçuklular orayı Kürdistan olarak tanımlamışlar, Osmanlılar döneminde orası Kürdistan’dır. Buradan ayrılıkçılık, bölücülük çıkartılmaz. Birisi Kürdistan deyince gözaltına mı alınacak? Problem değil mi bu? Nasıl ki Kuzeydoğu Yunanistan demiyoruz, Batı Trakya diyoruz. Kürdistan da coğrafi bir tanımlamadır.
 

Bu haber toplam 332 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!