1. YAZARLAR

  2. Bekir Berkay Türkay

  3. Hucurat Suresi, Müslümanlar, Solcular, Faşistler
Bekir Berkay Türkay

Bekir Berkay Türkay

Yazarın Tüm Yazıları >

Hucurat Suresi, Müslümanlar, Solcular, Faşistler

A+A-

Hucurat Suresi, Müslümanlar, Solcular, Faşistler

                          1970li 80li yılları yaşayanlar iyi bilir; solcular 200 küsur fraksiyona bölünmüşlerdir ve bundan dolayı çok etkili olamamışlardır diye bir söylem vardır. Halk içinde etkili olamama sebeplerinden bir hatta en önemlilerinden biri bu dağınık vaziyetleri olabilir tabii ama sorunun tanımlaması “Sol" cenahın asgari fikir ve uygulamalarda “yek vücut” olamadıkları” şeklinde olsaydı belki de sorunun çözümünün başlangıcı olabilirdi. Komünistler, Sosyalistler, Leninistler, Maocular, Marksistler, Marksist Leninistler vb. diye sıfatlandırılan Sol cenah aslında kendilerinin de en büyük düşman olarak gördüğü Faşizmin yani Asabiyetin kuşatması altına girerek “benim fikrim senin fikrinden daha yüce..” diyerek kendi içlerinde Faşistçe bölünmeleri sorunun asıl nedenidir.

                          Aslında hep söylediğimiz gibi Faşizm ve Sosyalizm ikiz kardeştirler. Bunun en bariz örneğini 1933-1945 yılları arasında Almanya’ya ve bir süre dünyanın önemli bir kısmına hükmetmiş Adolf Hitler’in yönettiği Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi yani Nazilerde görürüz. Adından da anlaşılacağı gibi Hem Nasyonal (Milliyetçi) Hem Sosyalist (Halkçı-Eşitlikçi?) olan bu parti tüm “izm”lerin yüzlerini maskesiz ve dahi açıkça gösterdiği bir fikir-eylem akımı merkeziydi. "Nasyonal sosyalizm, etnik milliyetçilik ile sosyalizmi birleştiren, ırkçı, anti-kapitalist, antisemitik ve anti-Marksist bir dünya görüşüdür. İtalya'da Benito Mussolini önderliğinde kurulan faşizm akımından etkilenerek ortaya çıkmıştır", diye tanımlayan cümlelere rast gelsek de tanımlamanın içinde bile çelişkileri açıkça görürüz. Tüm Alman halkının eşit düzeyde kutsal olması görüşüyle, SSCB’nin Rus Halkını “kutsal devrim ihracı materyali” olarak kullanıp SSCB devletlerine tohum ekercesine dağıtması arasında hiç bir fark göremeyiz.

                           Kendilerini Halkların Kardeşliğine adamış solcuların, özellikle Stalin zamanında kendileri gibi olmayan halkları nasıl acımasızca katlettiklerini gördüğümüzde “Anti Semitik” Faşistlerden bir farkları olmadığı rahatlıkla anlayabiliriz. Günümüzde ise katlettikleri Kürtleri kendileri gibi olmadıkları için kendilerine ihanet içinde gören PKK “Kürdistan İşçi Partisi” adı altındaki Terörist örgütün acımasızlığında Faşizmin en uç noktasını görebiliriz. İçinde Halk, işçi, barış, kardeşlik gibi kelimeler geçince kendilerini “havari” sanan veya gösteren bu yapılar, Habil ile Kabil zamanından kalma Asabiyet’in yani Faşizmin günümüze yansıyan kalıntılarıdır.

 

                          Asabiyet belası Müslümanlarda da çok farklı değil aslında. Emevilerle belirli bir zümre için başlayan, Abbasilerle halkın geneline yayılan ve doruk noktasına ulaşan Faşizm belası, Ümmet bilincinde olmayan ve Hucurat Suresini hiçe sayan Müslümanlara bela olmaya da devam edecek gibi görünüyor.

                          Halbuki Allah cc. Hucurat Suresinde tüm “İZM”lere ve Asabiyetçi fikirlere karşı ne güzel söylüyor.
                          Buyurun Allah’ın dediğine kulak verelim, kalp verelim ve hatta can verelim, verelim ki, Solcuların, Faşistlerin düştüğü duruma düşmeyelim.

 

﴾9﴿ Eğer müminlerden iki grup birbiriyle kavgaya tutuşursa hemen aralarını düzeltin; ikisinden biri diğerinin hakkına tecavüz etmiş olursa -Allah’ın emrine geri dönünceye kadar- haksızlığa sapanlara karşı savaşın; dönerlerse aralarındaki anlaşmazlığı adaletle çözüme bağlayın ve herkese hakkını verin. Allah hakkı yerine getirenleri sever.

﴾10﴿ Müminler ancak kardeştirler, öyleyse iki kardeşinizin arasını düzeltin, Allah’a itaatsizlikten sakının ki rahmetine mazhar olasınız.

﴾11﴿ Ey iman edenler! Erkekler diğer erkeklerle alay etmesinler; onlar kendilerinden daha iyi olabilirler; kadınlar da diğer kadınlarla alay etmesinler; alay edilen kadınlar edenlerden daha iyi olabilirler. Biriniz diğerinizi karalamayın, birbirinize kötü ad takmayın. İman ettikten sonra fâsıklıkla anılmak ne kötüdür! Günahlarına tövbe etmeyenler yok mu, işte zalimler onlardır.

﴾12﴿ Ey iman edenler! Zannın çoğundan sakının; çünkü bazı zanlar günahtır. Gizlilikleri araştırmayın, birbirinizin gıybetini yapmayın; herhangi biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? Bak bundan tiksindiniz! Allah’a itaatsizlikten de sakının. Allah tövbeleri çokça kabul etmektedir, rahmeti sonsuzdur.

﴾13﴿ Ey insanlar! Şüphesiz sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık, tanışasınız diye sizi kavim ve kabilelere ayırdık, Allah katında en değerli olanınız O’na itaatsizlikten en fazla sakınanınızdır. Allah her şeyi hakkıyla bilmektedir, her şeyden haberdardır.

Son zamanlarda Hucurat Hareketi adı ile Ümmetçilik ruhunu yeniden inşa etmeye çalışan ve ilk hedef olarak Kudüs’ü seçen Hucurat Hareketine de buradan selam olsun.
http://www.hucurathareketi.com

Bu yazı toplam 1739 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!