1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hucurat Işığında
Hucurat Işığında

Hucurat Işığında

Siirt'in genç yazarlarından Yahya Sancar, Siirtliler.Net okurları için Hucurat süresinin ışığında çağımızı değerlendirdi.

A+A-

Yahya Sancar, 19 yaşında Siirt’li bir genç. Siirt Türk Telekom Fen Lisesi mezunu. Edebiyat meraklısı. Düşünmeyi ve düşüncelerini kağıda dökmeyi seviyor. Fırsat buldukça felsefi içerikli yazılarla kalemine idman yaptırıyor.

Genç hemşehrimiz Sancar, o yazılarından birini Siirtliler.Net okurları için daha önce paylaştığı "Ve Hayat..." adlı makalesinin ardından "Hucurat Işığında" başlıklı ikinci makalesini paylaşıyor.

 

HUCURAT IŞIĞINDA

Zamana kapılıp gidiyoruz. Yaşanılanların ortaya çıkardığı durum bütün benliğimizi sarmış durumda. Durdurun zamanı, kaldırın başınızı; Ülkemizin içler acısı durumunu görüyorsunuz değil mi?

İnsanlık kardeşin kardeşe yaptığı zulmün seyrinde. Ve duyulan tek şeyYahya Sancar - Siirt zulmü körükleyen, yüreğimizi yakan haberler.

Nedir alıp veremediğimiz söyler misiniz? Rabbimiz bir, Peygamberimiz bir, kitabımız bir, kıblemiz bir, bir, bir… Kardeşliğimizi imanla perçinlemişken, aynı saflarda secde etmişken, birbirimizi üzmek nedendir?

Çözüm için onlarca şey söylenir belki. Ancak mü’mini en iyi tanıyan doğruyu en iyi bilen yine mü’mini yaratandır. Barışı kardeşliği sağlayacak bir etken varsa o ancak Kuran-ı Kerim’dir.

Buyurun hucurat ışığında kardeşlik reçetemiz;
  
Hucurat 1  -  Ey iman edenler Allah’ın ve elçisinin önüne geçmeyin çünkü Allah her şeyi bilir ve işitir.            

Hucurat 6  -  Ey iman edenler; fasığın(sorumsuzun) biri size önemli bir haberle geldiğinde durup gerçeği araştırın; doğru değilse istemeden birini rencide eder ardından pişmanlık durasınız.

Hucurat 9  -  Allah barış için fedakârlık edenleri sever.

Hucurat 10- Mü’minler sadece kardeştir; öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah’a karşı sorumlu davranın ki, O’nun merhametine mazhar olasınız.

Hucurat 11-  Hiçbir kişi ve zümre diğer bir kişi ve zümreyi alaya alıp hor görmesin, belki diğerleri berikilerden daha değerli olabilir.

Hucurat 18-  Allah, göklerin ve yerin sırlarını bilir, dahası Allah yaptığınız her şeyi görür..!

Başka söze ne hacet… Vesselam…

Yahya Sancar

Bu haber toplam 2058 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!