1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hifzullah Canpolat ile Deniz Yıldızı ziyareti
Hifzullah Canpolat ile Deniz Yıldızı ziyareti

Hifzullah Canpolat ile Deniz Yıldızı ziyareti

İl Sosyal Hizmetler Müdürü Hifzullah Canpolat ile Deniz Yıldızı Çocuk Evi’ni ziyaret ettik.

A+A-

Deniz Yıldızı Çocuk Evi’ni ziyaret ettik. Burası Siirt’te bulunan 3 adet Çocuk Evi’nden bir tanesi. Refakatçimiz İl Sosyal Hizmetler Müdürü Hifzullah Canpolat. Kapıyı çaldığımızda bizi Mizgin, Büşra, Dilek, Nubar ve Bahar ile birlikte evde onlara hem annelik hem de ablalık yapan Şadiye Aparı bizi karşıladı. Şadiye Aparı, çocuk gelişimi eğitimi almış işini seven bir hanım. Evde kalan 5 kızımızın üzerlerinde okul kıyafetleri. Okullarından daha yeni dönmüşler.

Kızlarımızın kimisi anasını, kimisi babasını kaybetmiş. Devlet güvencesi altına alınmışlar. Çocuk evi tam bir aile sıcaklığı içerisinde. Harçlıklarını İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nden alıyorlar. Okullarını okuyorlar. Kendilerine ait odalarında, kendilerine ait dolapları, kıyafetleri bulunuyor. Ev arkadaşlarıyla tıpkı kız kardeş gibiler. Gece-gündüz yanlarında kalan çocuk gelişim uzmanı ise hem ablaları, hem de anneleri gibi.

Bilgisayarları mevcut. Okuldan önce beraber hazırladıkları kahvaltıları yiyerek okula gidiyorlar. Ev her daim temiz. Ama yine de “kendi evleri” olarak gördükleri evde temizlik ve mutfak işlerine girmekten de kendilerini alıkoyamıyorlar. Bu onlar için hem bir eğlence hem de eve sahip çıkma duygusunun bir yansıması gibi…

Sıkılmıyor musunuz?” sorumuzu hep bir ağızdan “yooo” sözleriyle gülümseyerek cevaplıyorlar. Okul durumlarını soruyoruz başarısız olan yok. Kendi aralarında bir de tatlı bir rekabet ortamı var. Bu rekabet ortamının mimarı, Çocuk Evleri’nin mimarı olan İl Müdürü Hifzullah Canpolat. İçlerinde en başarılı olanına yazın Muğla’ya tatil sözü alan çocukları tatlı bir heyecan almış.

“Canpolat, kendi evine mi getirdi bizi?”

Eve girip odalarını, salonunu, mutfağını dolaşmaya başladığımızda bir an için “İl Müdürü Hifzullah Canpolat, bizi kendi evine mi getirdi acaba” diye geçirmedik değil. Çünkü evde her ayrıntı büyük bir titizlikle, anne-baba şefkatiyle düşünülmüş ve uygulanmış. Pembe yatak örtüleri, plazma televizyon, laptop bilgisayar, çok şık salon takımı ve ağzına kadar sebze-meyve ve çeşitli yiyeceklerle dolu buzdolabı.

 Salonda, İl Müdürümüz Canpolat ve kız çocuklarımızla birlikte sohbet ederken, çocuklarımızın annesi/ablası  Şadiye Aparı’nın hazırladığı sütlü kahveyi yudumladıktan sonra büyük bir memnuniyetle ayrılıyoruz Deniz Yıldızı Çocuk Evi’nden.

Canpolat’ın evlerin sayısını arttırmayı ve erkek çocuklarımız için de benzer evlerin kurulması isteğinin olduğunu öğreniyoruz. Canpolat’tan sohbet sırasında Vali Musa Çolak’ın eşi Gülsüm Çolak hanımefendiden önemli destek gördüğünü öğreniyoruz.

Ne diyelim ki… Yetiştirme yurtlarından alınmış bu pırıl pırıl çocuklarımıza anne-baba şefkati gösterenlerin Dünya-Ahiret yeri geniş olsun.

Bu haber toplam 6208 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!