1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP'li Tuncel: O elimi öpmek isteyenler oldu
HDP'li Tuncel: O elimi öpmek isteyenler oldu

HDP'li Tuncel: O elimi öpmek isteyenler oldu

4 yıl önce polise tokat atan HDP'li Sabahat Tuncel, "Hangi elle tokat attın diyerek elimi öpmek isteyenler oldu" dedi.

A+A-

İki dönem milletvekilliği yapan ve bu dönemde Meclis'te yer almayan HDP'li Sebahat Tuncel, Meclis günlerini ve özel hayatıyla ilgili bilinmeyenlerini anlattı. Fırat Haber Ajansı'ndan Arzu Demir'e konuşan Tuncel, "Milletvekilliği bitti, ancak mücadele bitmedi. Bu daha başlangıç, mücadeleye devam" dedi.

Şırnak'ın Silopi ilçesinde, 21 Mart 2011 tarihinde yürümek isteyen BDP'liler ile tartışan Güvenlik Şube Müdürü Murat Çetiner'e o dönem BDP İstanbul Milletvekili olan Sebahat Tuncel tokat atmıştı. Tuncel tokat olayı ile ilgili şunları söyledi:

"ŞİDDETE İSYANDI"

"O da benim dışımda gelişen bir durumdu. Ben genelde kontrollü biri olduğumu düşünüyordum. Ama bazen yapılanlar karşısında kontrolünü kaybedebiliyor insan. Bu konuda konuşmadım. Çünkü tasarlanarak, planlanarak yapılmış bir eylem değildi. İnsanların bir yürüyüş talebi bile devletin çok yoğun şiddeti ile karşılanmıştı o gün. Benim ki bu şiddete isyandı. Benim refleksim devlete karşıydı. İnsanların devletin kullandığı gazdan baygınlık geçirdiği bir andı. Gezi direnişi ile birlikte Batı'nın bu devlet şiddetini anladığını düşünüyorum. Devletin şiddeti hep Kürdistan'daydı ve halkın yaşadıklarını Batı çok da iyi anlamıyordu. İnsanların öfkesi, isyanı, devlet kurumlarına karşı duyulan güvensizliğin nedeni anlaşılmıyordu. Gezi'de devlet şiddeti ile hayatlar söndükten sonra anlaşıldı.

TOKAT ATTIĞIM ELİMİ ÖPMEK İSTEYENLE OLDU

Tokat meselesi üzerinden konuşmadım, dikkat edersen benim dışında konuşmalar oldu. 'İyi yaptım ya da kötü oldu' diye bir tartışma da yürütmedim. İki temel tepki ile karşılaştım. Bir kesim, 'Devlete nasıl el kaldırılır' diyerek nefret etti. Bu tepkiye sahip kesimin daha küçük olduğunu düşünüyorum. İkincisi ise devletin şiddetin maruz kalan insanlardaki rahatlama duygusuydu... Çok karşılaştım bu duyguyu dile getirenlerle. Bu nedenle çok ezildiğim zamanlar oldu. 'Tokatı hangi elle attın' diyerek elimi öpmek isteyen insanlar oldu."

Bu haber toplam 2546 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!