Murat Bilgin

Murat Bilgin

Yazarın Tüm Yazıları >

Haziran 24

A+A-

Herkese merhaba.

Start verildi herkeste heyecanlar başladı. Seçmen gözüyle liste heyecanı, aday gözüyle listeye girme heyecanı. 
Öncelikle hayırlı olmasını diliyorum. Vatandaş gözü ile konuya baktığımızda; herkes kendine yakın isimleri listede görmek ister. Aklında Oluşturduğu listeyi O kadar benimser ki sanki dersiniz genel merkez tarafından alternatifler sunulmuş, halk o listelerden hangisini isterse aday olacak liste budur hissi ile yaşıyoruz. Ve daha sonra çevremizi sanki liste buymuş gibi ikna etmeye çalışıyoruz. İşte o öyle olmuyor. 

Geçmişten bu güne kadar bir çok seçim görmüşüm. Ve bunun böyle olmadığını biliyorum artık. En azından bizim Seçim bölgemizde böyle değil. Bizim seçim bölgemizde kalıplaşmış isimler vardır yaklaşık 30 ile 40 kişi arasında. Liste oluşmandan önce herkes garanti 2. ve 3.sıra değişiyor hepsi için genelde kullanılan tabir bu tabi. Bunlar her seçim sanki bir zorunlu bir halindeymiş gibi, mecburiyeti varmış gibi aday adayı olurlar. kimileri koltuklarını sağlamlaştırmak için kimileri nam olsun kâr olmasın hasebindeler. Ancak gerçek hizmet etmek isteyipte bu işe layık olanlarda hep arka planda kalıyorlar. Çünkü konuşma sırası onlara gelmiyor bile. Son trend ise listelerde gördüğümüz tuhaflıklardan biride Neymiş yok bir Arap varsa diğeri Kürt olmalı, yok işte şu ilçenin adayı varsa bu ilçeninde olmalı.? Demem o ki listede bile ırkçılık yapılmak isteniyor. Oysa ki ırkçılık dinimizce yasak ve haram olduğunu bildiğimiz halde. Yani 3 Arap veya 3 Kürt veya 3 her ne ise herkese aynı şartlarda hizmet etmeyecekse bu bir sıkıntıdır, sorundur, vicdansızlıktır. Falanca kişinin binlerce oyu varmış, yok bu şu aşirettenmiş yok o dur yok budur ben onu bunu bilmem anlamam.Yani Arap olan araplara, Kürt olan Kürtlere vaya aşiret olan aşiretine mi çalışacak . Bunu mu anlamamız gerekiyor. Bize gerekli olan isim, dil , ırk mezhep değildir. İhtiyacımız olan; Hizmet edecek , saha adamı olacak , tuttuğunu koparacak, memlekete katkı sağlayacak yatırımcıyı getirecek , iş alanları oluşturacak Siirt'in kaderiyle oynayan ama tek çivisi dahi olmayan meşhur iş adamlarının tabiri caizse elinden tutup getirtip yatırım yaptıracak, yoksa bu memleketin kara bahtına oturmasına engel olacak delikanlılara ihtiyacımız var. Bu yüzden bu kriterler kürtte olur arapta olur benim için farketmez 3 arapta olur 3 kürtte olur. Ayrıca aşireti olmasada olur. Ben zaten oyumu gidip veriyorum. Yani ben kişininin kim olduğundan ziyade kime verdiğimi iyi bildiğim için, aday listelerini düzenleyenlerinde bu isteğimizi göz önünde bulundurur ise dahada mutlu olur 4×4 gibi dağ bayır dolanırız. sadece bu başka bişey istemiyoruz.

Şimdi meselenin bir diğer boyutu Aday gözü ile heyacan: Bu aralar Ankara yolları taşlı geliyor kalem kaşlı. 5 bin gidecek.

Neyseki en azından ismimiz olacak. Garanti. Şu büyüğüm reise yakın gider görüşürüm, aaa teşkilat başkanı ile el sıkışmıştım belki görüşsem faydalı olur, filan Bakan beni iyi tanır, muhteşem iş adamlarımız listesine girsem tamamdır, Genel merkezde boy göstersem olabilirmi diye kafada bin bir tilki dolaşa dursun yine aynı senaryo tekrar canlanacak merak etmeyin adınızda baki kalacak, koltuğunuzda. 

Ancak şunu da iyi bilin ki ne Arap  ne Kürt ne aşiretiniz nede nerede yaşadığınız zerre umrumuzda değil. Bizim oyumuzu kime ne için verdiğimizi çok iyi bildiğimiz ve onun için tekrar tekrar o oyu gidip vereceğimizdir. Merak etmeyin. Dediğim gibi İSTEDİĞİMİZ sadece proje üreten istihdam sağlayan yatırımcıları teşvik edecek , her zaman sahada olacak, memlekette sevilip sayılan kişilerden oluşan bir liste olsunda ( Meşhur iş adamları listesi olmasında) gerisi sorun olmaz inşaallah. 

Bu yazı toplam 1270 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
1 Yorum