1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Hayrettin Özaydın’dan Siirt derlemesi
Hayrettin Özaydın’dan Siirt derlemesi

Hayrettin Özaydın’dan Siirt derlemesi

İstanbul’da ikamet eden ve başarılı bir girişimci olan Siirtli hemşehrilerimizden Hayrettin Özaydın, Siirt ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

A+A-
♦ Türkiye Uydu ve Uzay Teknolojileri Derneği Başkanı
♦ Dünya Uydu Birliği dönem Başkanı
♦ Daha önce uzun yıllar DP’de (Demokrat Parti) Genel Başkan Yardımcılığı yaptı
♦ Mehmet Ağar döneminde DP Genel Başkan adayıydı
♦ Beyoğlu Belediyesi’nde DP’den Meclis Üyeliği yaptı.
♦ İstanbul B.Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkan adayı iken, karşısında DP’den aday idi.
♦ Özaydın, Tillo’ya bağlı Fersaf köyündendir. İstanbul’da dünyaya geldi. Fersaf Derneği’nin kurucu başkanıdır.
♦ Çok sayıda Federasyon ve Konfederasyon gibi STK’larda üyelik ve yöneticiliği bulunuyor. Şu anda da İTO 67.Grup yönetim kurulu üyeliğini yapıyor. Hollanda Ticaret Odası yönetim kurulu üyesidir.

Hayrettin Özaydın’dan Siirt derlemesi

 
Siirt ile ilgili izlenimlerini Siirtliler.Net okurları için paylaşan Hayrettin Özaydın, değerlendirmelerinde şu ifadelere yer verdi:
 
“Başbakan’ın Siirt’e olan vefasını ödeme isteğini görüyorum. Bunla ilgili üç nokta belirginleşiyor; Siirt Üniversitesi, Valilik kanalıyla Devlet yatırımları ve Siirtli işadamlarının şehrin kalkınmasına yönelik hassasiyetleri. Siirt Üniversitesi’nin yeni açacağı branşlar ve sürekli eğitim merkezlerinin sertifika programları çok önemli. Diplomasız insanların eğitilerek vasıflı insan haline getirilmesi sağlanabilir. İkincisi ise Siirtli işadamlarının bu şehrin kalkınmasına yönelik yapacağı çalışmalardır.
 
En fazla önde görünen ve büyük bütçe gerektiren Valilik çalışmaları ise Siirt kamuoyunda fark edilmesiyle ilgili reklamasyon çalışmalarının önüne geçmez. Sadece reklam yapar yani. O yüzden Üniversite ve İşadamlarının çalışmaları çok daha kalıcı ve önemlidir.
 
Fakat maalesef hava yolu, tren yolu ve kara yolu ulaşım sorunu Siirt’in önünde engel olarak duruyor. Siirt’in gaz ve petrol zengini olan Ortadoğu’ya açılan bir kapısının olması için İpek Yolu ağı ile bağlantısı olmaldır.
 
Hava yolu ulaşımında, Siirt’in hali hazırda İstanbul’a ulaşan yolu bulunmuyor. İstanbul’dan bir işadamının Siirt’e gelmesi için 9,5 saatini feda etmesi lazımdır ki bir işadamı için bu süre çok uzundur. Kuzey Irak’a bile gitmek için 2,15 saat yetiyor. Nakliye sorunu da varken bir işadamının gelip buraya yatırım yapmasını bekleyemeyiz.
 
Siirt’e yapılabilecek ve gelişmesi anlamındaki ticari faaliyetler içerisinde; inanç turizmi, tarih turizmi, doğa sporları, yemek turizmi ve gerçek anlamda yapılması denetlenmek şartıyla tarım ve hayvancılıktır. Tüm bu faaliyetler içerisinde Üniversite’nin sertifika programı dahilinde diplomasız insanların eğitimli eleman sınıfına kazandırılması için sertifika programları başlatılmalıdır.
 
Vali Ahmet Aydın’ın yapmış olduğu ve feshaneyle başlayan Siirt tanıtım ve reklam kampanyalarına Siirtliler dışında da çok ciddi katılım olmuştur. Siirt’in kamu ve siyasi kurumlarından katılım yok denecek kadar az oldu. İlçe Belediye başkanları, meclis üyeleri, milletvekilleri, sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri gibi kesimler organizasyonlarda yeterli katılımı göstermemişlerdir. Bencillik ve ayrımcılık kendini göstermiş. Siirt’in kazanması yerine kişisel ego ve planlar ön plana çıkmıştır. Vali Ahmet Aydın döneminde Siirt büyük bir şans yakalamıştır. Hükümetin Siirt’e verdiği destek, Vali’nin modern, atılımcı, cesur, yenilikçi bakışlarıyla birleşerek Siirt’in 2013 vizyonu hiç olmadığı kadar yüksek başlamıştır.
 
Siirtli hiçbir zaman istemeyi bilmemiştir. İsteme tarzını değiştirmelidir. Bireysel yerine toplumsal, geniş katılımcı taleplerin peşinde koşmalıdır. Üç dilli bir şehir fakat yatırım ve gelişim konusunda hiçbir dili yoktur.
 
Önemli unsurlardan bir tanesi arkeoloji kazılarıdır. İnanç turizmi kadar ve belki de daha önemlidir. 2010 yılında Siirt’in tarihi 7 binli yıllara dayandığıyla ilgili övünürken, bugün tarihi kalıntılarla 13 bin yıla uzanan bir insanlık tarihinin Siirt’te var olduğunun kalıntılarına ulaşıldı. Bugün başlanılsa 40 yıl boyunca kazılacak ve tüm Dünya’nın dikkatini çeken insanlık tarihini aydınlatacak kalıntılar mevcuttur.
 
Dünya’nın en genç oyun seti de yine Siirt’teki arkeolojik kazılarda bulunmuş ve sergilenmektedir. Sergilenmekte kelimesini açmak istiyorum; maalesef Siirt’te halen bir müze olmadığı için sergiler Batman, Diyarbakır veya Mardin gibi illerde değerlendiriliyor. Bir Siirtli olarak ilimizde çıkan kalıntıların Siirt’te sergilendiğini görmek ve Siirt’in tarih turizminden faydalanmasını istiyorum. Bunu illaki devletten beklemek gerekmiyor. Özel sektör tarafından böyle müzeler açılabilir ve tarih turizmi Siirt’te canlandırılabilir.
 
Bu haber toplam 5019 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!