1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hayat Bir Kitaptır, Kitaptır Bir Hayatta…
Hayat Bir Kitaptır, Kitaptır Bir Hayatta…

Hayat Bir Kitaptır, Kitaptır Bir Hayatta…

Ey kendini insan zanneden insan! En başta kendini oku. Üzerinde tecelli eden Esma-i İlahi’yi gör. Sonra Kur’an’ı oku.

A+A-

Kitap en iyi dosttur, her an yanımızda olabilecek tek dost. Zaten hayatımız da bir kitaptan ibaret değil midir?  Kâinattan, Kur’an’ı Kerim’in ayetlerinden meydana gelen büyük bir kitap. Bazısı rengârenk, cıvıl cıvıl bazısı ise kara günlerden oluşmuş sahifeler. Günü gelen uzunuyla kısasıyla o sayfayı okur ve yaşar. Bu okumadan maksat kâinat kitabını, hayat kitabını okumaktır. Bir de kâğıt yapraklarının oluşturduğu kitaplar vardır ki o kitapların arasında güzeli de var okunmaya değer, çirkini de var sorularla akılları çelmeye çalışan. İyisiyle kötüsüyle her duyguya, her zevke, her yaşa hitaben milyonlarca kitap kaleme alınmıştır velhasıl.

Okumak güzel şeydir. İnsana birçok şey öğretir. Adeta bir bilgi hazinesi gibidir. İnsanı alır çok uzaklara götürür hiçbir geminin götürmediği kadar. İnsanları derin hülyalara daldırır bazı kitaplar. Kitaplar insanın kişiliğini yansıtır tıpkı bir ayna gibi. Birey ne tür kitap okursa kişiliğini o yönde şekillendirir. Okumak insanı olgunlaştırır, geliştirir. Şöyle bir söz vardır kitaplara dair: “Hiçbir şey, iyi bir kitap kadar keyif vermez, esma akdemirheyecanlandırmaz, ilham vermez, teşvik etmez, eğitmez, büyülemez veya eğlendirmez.”diye övücü bir söz. Kitap hakkında yazılanlar sadece bu kısacık birkaç satır mı? Elbette hayır. Kitap öyle bir şey ki onun hakkında yazılan ve yazılacak olanlar bitmez, tükenmez.

Kitap dersini her zaman tekrarlayan hazır bir öğretmendir.” demiş M. Proust. Yani bir bilgi aradığımız vakit bize o bilgiyi hazır bir şekilde ve anında verebilecek bir öğreticidir. Boşuna dememişler: “Bilgin unutmuş, kitap unutmamış” diye. En iyi bilen âlim bile unutur fakat kitap asla unutmaz. Çünkü yazılan şeyler kaybolmaz, kaydedilir. Gerektiğinde ise kitapta yer alanlar okunur ve unutulmuş olanlar tekrar hatıra gelir. Böylelikle kitabın faydalarından birini daha öğrenmiş olduk: İnsana hiçbir şeyi unutturmaz.

“Hasta olsam, ilacım, çorbam, sütüm o Kitap…

Suda mantarım; gökte paraşütüm o Kitap...”

Demiş Necip Fazıl KISAKÜREK bir beyitinde. Hani hastalığın şifası ilaç olur ya aklın da ilacı kitaptır. Gün boyu yorulan zihni dinlendirmek için kitap bire bir gelir insana. Vücut için hareket ne kadar gerekli ise beyin için de okumak o derece gereklidir. Okumak adeta beyne yapılan bir jimnastiktir.

Kitabın faydaları saymakla bitmez. Şu da kati bir gerçektir ti dünyadaki kötülüklerin en birinci sebebi cahilliktir. Cehalet insanın baş düşmanıdır. Bu düşmana karşı kitap silahıyla savaşmalıyız. Kitap okumadan bu düşmanı nasıl yenilgiye uğratabiliriz ki? Sorarım size.

Hep kitap okumanın faydalarından bahsettik de her kitap okunmalı mıdır? Bunu hiç düşünmedik. Bana göre her kitap okunmaya müsait değildir. Çünkü Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)bir Hadis-i Kutsi’de şöyle buyurmuştur: “Fayda vermeyen ilimden sana sığınırım.” Demek ki fayda vermeyen boş malayani şeyler okunmamalıdır. Bunu da dile getirmekte fayda vardır. Gerçekten öyle kitaplar var ki insanı canından bezdirir. Ve insanı oyalayarak vaktini öldürmesine sebebiyet verir. Kitap kitaptır her türlüsü okunur demeyin. Çünkü ciddi anlamda insanda hasar oluşturan kitaplar da vardır. O kitaplar başta normalmiş gibi gelir fakat aralarda serpiştirilmiş insanı zehirleyen bazı cümleler olur içlerinde. Bu yüzden insan her kitabı okumamalıdır. Ha bazı fikir kitapları olur akla ters düşen. Bunlar okunur, bilgi amacıyla aklın bir kenarına yazılır. Çünkü bir gün gelir de o fikirde bir insanla karşılaşırsak ona verebilecek bir cevabımız bir bilgimiz olur en azından.

Ey kendini insan zanneden insan! En başta kendini oku. Üzerinde tecelli eden Esma-i İlahi’yi gör. Sonra Kur’an’ı oku. Ondaki lezzeti, zevki al. Ardından kaleme alınmış güzel kitapları, dergileri, eserleri oku. Ne demiş düşünür Seneca: “Kitapsız yaşamak; kör, sağır, dilsiz yaşamaktır.

Allah’a Emanet…

Genç Yazar Esma AKDEMİR

Bu haber toplam 2199 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!