1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hastanelerdeki vatandaşın kafası karıştı
Hastanelerdeki vatandaşın kafası karıştı

Hastanelerdeki vatandaşın kafası karıştı

Hastanelerden muayene işlemi için SGK tarafından 12 TL alınması yönündeki kararının kimi hastanelerde uygulanıp kimi hastanelerde uygulanmaması vatandaşın kafasını karıştırıyor.

A+A-

Özel Hastanelere giden hastalardan muayene işlemi için 12 TL alınması SGK Sağlık Hizmet Sözleşmesinin 5.1.14 maddesi uyarınca alınmasının yasal bir zorunlu kılınmıştır.

Sözleşmenin 5.1.14 nolu maddesinde: “Sağlık Hizmeti Sunucusu’nun SUT’un (6.1) numaralı maddesi gereği almakla yükümlü olduğu muayene katılım payını almadığının tespiti halinde günlük toplam 50 bin TL’yi geçmek üzere alınmayan her bir katılım payı için 10 bin TL ceza kesilir.” denilmektedir.

Ancak son zamanlarda bu uygulamada aksaklık olduğu yönünde şikayetler Siirtliler.Net’e ulaşmıştır. Hastaların gönderdikleri şikâyet mektuplarında özel hastanelerin bir kısmı hastalardan bu ücreti alırken bir kısmının ise bu parayı almadığı belirtilmiştir.

SİİRTLİLER.NET

Vatandaşlar SGK İl Müdürlüğü’nü bu konuda denetimlerini sıklaştırması ya da ilgili kanun maddesinin ne şekilde uygulanacağı konusunda özel hastaneler arasında bir mutabakat sağlanması gerektiğini bildirmektedirler.

İlimizde sağlık hizmetleri veren ve yüzlerce insanı istihdam eden özel hastanelerimizde hangi uygulamanın doğru olduğunu merak eden vatandaşlar, SGK İl Müdürlüğümüzün konuyla ilgili nasıl bir önlem alacağıyla ilgili kamuoyunu bilgilendirmesi de istemektedir.

Bu haber toplam 2832 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!