1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hastanelerde kullanılmaya başlanan renkler vatandaşı şaşırtıyor
Hastanelerde kullanılmaya başlanan renkler vatandaşı şaşırtıyor

Hastanelerde kullanılmaya başlanan renkler vatandaşı şaşırtıyor

Türkiye genelinde bütün hastanelerde kullanılmaya başlanan sarı,yeşil,kırmızı renkleri vatandaşları şaşırttı.

A+A-

 

Renkleri gören vatandaşlar, Hükümetin “Demokratik Açılım” ile ilgili bir uygulaması olduğunu düşünerek “hükümet abarttı” şeklinde eleştiriler yapmakta ancak olayın iç yüzünü sorduklarında ise bu uygulamanın demokratik açılım ile hiç ilgisi olmadıklarını öğrenmektedirler.

 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen ve hastaların aradıkları bölümleri daha çabuk bulmaları için yönlendirici olan renk uyarıları, Siirt’te devlet hastanesi başta olmak üzere acil giriş ve koridorlarında da uygulanmaya başlandı.

 

 

BAZI ÇEVRELER KONUYU PROVOKE ETME GAYRETİNDELER

 

Kimi çevrelerin bu renklerin terör örgütünün renkleri olduğunu öne sürerek hükümetin açılım sürecini abarttığını ve Güneydoğu’da bu renklerde şeritleri hastanelerde uygulayarak terör örgütü sempatizanlarına şirin görünmeye çalıştığını dillendirmektedirler. Vatandaşlar bu konuda oluşturulmaya çalışılan provokasyonlara gelmemesi yönünde uyarılıyor. İl Sağlık Müdürümüz Erol Emre Ömür konuyla ilgili yaptığı açıklamada “konunun abartılmaması gerektiğini, bunu tüm dünyada uygulanan bir sistem olduğunu” dile getirdi.

 

SİİRT’TE NİYE FARKLI RENK

 

Provokasyonlara gelinmemesi ve farklı yönlere çekilmemesiyle ilgili görüşlere katıldığımızı belirtiyoruz ancak ilimiz Siirt’te uygulanmaya başlanan renk tonlarıyla Dünya Sağlık Örgütü’nün belirttiği renk tonlarının aynı olmadığına vurgu yapılmaktadır. Bu yanlışlığın konuyu saptırmak isteyenlerin görüşlerine zemin hazırladığı savunulmaktadır.

 

BATMAN’DA İPTAL EDİLMİŞTİ

 

Benzer uygulamanın komşu illerimizden Batman’da da uygulandığı ancak 18 Aralık’tan itibaren bu uygulamanın iptal edildiği, ancak renklerinin tekrardan aslına uygun düzeltilerek uygulandığı edinilen bilgiler arasındadır.

 

 

PEKİ NEDİR BU RENKLERİN MANASI ?

 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilen (Triyaj Uygulaması) renklerin anlamı:

 

YEŞİL : Ayaktan başvuran,  genel durumu itibariyle stabil olan ve ayaktan tedavisi sağlanabilecek basit sağlık sorunları bulunan hastalar.

 

SARI: Hayatı tehdit etme olasılığı, uzuv kaybı riski ve önemli morbidite oranı olan durumlar.

 

KIRMIZI : Hayatı tehdit etme olasılığı yüksek olan ve 10 dakika içerisinde değerlendirilip tedavi edilmesi gerekli durumlar.

 

Bu uygulama Siirt'te bulunan Tüm Hastaneler için geçerlidir. Hastanelerin kendi başlarına yaptıkları bir uygulama değildir, uygulama Sağlık Bakanlığının emriyle gerçekleşmektedir.

 

 


HABER NOTU: Bu haberimiz Türkiye Haber Ajansı tarafından sitemizden alıntı yapılarak kullanılmıştır. Haberin kullanıldığı link için TIKLAYIN

 


Bu haber toplam 4683 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!