1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. HAS Parti lideri sorularımızı yanıtladı
HAS Parti lideri sorularımızı yanıtladı

HAS Parti lideri sorularımızı yanıtladı

Akşam vakitlerinde Siirt’e gelen HAS Parti lideri Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, Siirtliler.Net’in sorularını yanıtladı.

A+A-

13 Mayıs Cuma günü Siirt’te düzenleyeceği miting için bugün (Perşembe) akşam vakitlerinde Kurtalan ziyaretinin ardından Siirt’e gelen HAS Parti Genel Başkanı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, Siirtliler.Net Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Güzel’in sorularını yanıtladı.

Güzel: Ülkemizde insanlar Dindar, Alevi, Kürt diye farklı kesimlere ayrıştırılıyor ve ne yazık ki sistem önünde farklı kesimlere onlarca yıldır adaletsiz uygulamalar yapıldı. İnsanlar Kürt olduğu için, Dindar olduğu için, Alevi olduğu için veya başka bir kesimden olduğu için eziyet gördüler, zulüm gördüler. Partiniz bu konudaki ön görüsü nedir?

Kurtulmuş: Bahsettiğiniz konular ne yazık ki kanayan yarasıdır. Bu sorunuz partimizin en birinci ele alınacak konularından birisidir. Bu ülkede insanlar dediğiniz gibi farklı kesimlere ayrıştırıldılar. Alevi vatandaşlarımız, Kürt vatandaşlarımız, Başörtülü kızlarımız sistemin karşısında farklı uygulamalara tabi tutuldular. Halkımız siyasal sistem karşısında özgür, eşit ve bütün haklara sahip bir konuma gelmelidirler. Bunun için Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var. HAS Parti yerinden yönetim mekanizmasına inanan bir partidir. Halkımız sadece dört yılda bir oy kullanan mekanizma olarak görülmemelidir.

Güzel: Çiçeği burnunda bir parti olmanıza rağmen Türkiye’nin her tarafında kısa bir sürede teşkilatlarınızı kurdunuz. Birçok farklı vilayetlerde düzenlemiş olduğunuz mitinglerde ciddi bir teveccühle karşılaştığınızı medyadan takip ettik. Ancak, Siirt’te aynı başarıdan söz edemiyoruz. Daha seçim lokaliniz yok, adaylarınızı yeni yeni görmeye başladık. Bu anormal bir durum değil mi?

Kurtulmuş: HAS Parti kuruluşundan bu yana 6 ay geçmiş bir partidir. Hem kuruluşumuz, hem ülkemizin tamamında teşkilatlanmamız ve hem de tanıtım çalışmalarımız hepsi bir arada yürüdü. Arkadaşlarımızın yaptığı kolay bir iş değil. Partimizin çok güçlü bir tabanı olmasa bu çalışmaları yapamayız zaten.

Güzel: Batı’da AK Parti ile CHP, Doğu’da ise AK Parti ile BDP ikili yapısı var. Bu ikili yapının dışında yeni bir çalacak kapı arayanlar için partinizi izleyen seçmenler var. Ancak baraj sorununuzun olduğunu düşünenler de azınlıkta değil. Ne söylemek ister siniz?

Kurtulmuş: İkili yapıdan milletimiz sıkılmıştır. Yeni bir parti olmamıza rağmen ülke genelinde güçlü kadrolara sahip bir parti konumuna geldik ve halkımız ikili yapının dışında partimize teveccüh gösteriyorlar. Partimizin baraj sorunu yoktur. İnşallah bu seçimde Türkiye soğuk savaşın uygulandığı son seçim olacak ve ikili yapıyı dayatanlar ve toplumumuzu kamplara bölenler Türkiye siyasetinde yer bulamayacaklar.

Bu haber toplam 4457 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!