1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hamletçiler, Siirt'teki bizans oyuncularına dikkat çekti
Hamletçiler, Siirt'teki bizans oyuncularına dikkat çekti

Hamletçiler, Siirt'teki bizans oyuncularına dikkat çekti

Siirtli Hamlet oyuncuları, Bizans oyuncularını yenecek mi? Filmin sonu merak ediliyor…

A+A-

Siirt’te çekilmesi düşünülen ve mimarlığını Ferit Yüksek adlı hemşehrimizin yapmış olduğu Siirtli Hamlet adlı projenin hayata geçmesi için çalışıldığı kadar, bu projenin gerçekleşmemesi için çalışmaların da yürütüldüğü iddia edildi.

Ferit Yüksek tarafından kaleme alınan mektupta isim verilmeden yapılan eleştiriler üzerinde düşünülmesi gereken tespitler olarak değerlendiriliyor.

İşte o mektup;

Dostlarım, Siirt’e gelmeden önce çok sevinçli ve heyecanlı ve arzuluydum. 5 günlük yer ayırtmıştım kendime öğretmenevinde. Tarihi boyunca kendine ait filmi olmayan memleketim insanı ve yetkililerinin Siirtli Hamlet’e hemen kucak açıp gereken desteği ve kolaylığı göstereceklerini düşünerek kısa süreli yer ayırtmıştım. Fakat uzaktan davulun sesi hoş gelir misali Siirt’imin makus talihi hala yerinde ve korkak yönetici profilinin değişmediğini gördükçe iyice üzülmeye başladım.

Bu memlekette 20 sene önce 3 sinema salonu, 2 tiyatro salonu ve 3 restaurant olduğunu unutmuşlar sanırım. O yıllarda belki de Güneydoğu’nun en büyük ve kaliteli salonuna sahip olan Siirt Özgen Sinemasının şehrini, Siirt’i tekrar görmekti bütün arzu ve hevesim.

Burada kaldıkça Siirt insanının kaderinin birkaç işadamı ve devlet erkanının elinde olduğunu apaçık gördüm. Yani birileri bu halkın sosyalleşmesini, ilerlemesini ve en kötüsü hep kendilerine muhtaç bir toplum olması için uğraştığını iyice seziyorum. Vah Siirt’im vah. Kimlerin elinde kalmışsın? Kimler seni bu kadar durdurmuş ve içine kapatmış seni ve halkını… Piyan ve kukla bazı basın mensuplarının 100 TL’ye Siirt’i satmaya hazır site sahiplerini ve zekat dönemi ya da siyasi rant için sadece buralara gelen sözde işadamlarınla ben sanat emekçisi Ferit Yüksek, tek başıma ve etraftaki gerçek Siirt sevdalılarıyla birlikte mücadele vermeye çalışmaktayım.

Bugün tam 17. Günüm Siirtimde. Bu film için gereken destek bulunur ya da bulunmaz. Bilemem… ama bildiğim tek şey; Siirtli Hamletin gölgesinin bile Siirtte birçok taşı yerinden oynattığı, birçok işgüzar yöneticiyi korkuttuğu, bazı basın ve site mensuplarının kalleşçe ve namussuzca saldırılarının arttığını, bazı sözde Siirt sevdalısı görünüp özünde Siirt7i sadece maşa olarak kullanan işadamı kisvesindeki tüccarların Ferit Yüksek ve etrafındaki Siirt sevdalılarını yıldırmak ve durdurmak için alicengiz oyunlarına başvurduklarını, tiksinerek görmekteyim.

Allahıma yemin olsun ki Ferit Yüksek Allah güç verdikçe pes etmeyecek, kalleşçe saldırı ve engellenmelerimize göğüs gerecektir. Eminim ki birgün Siirt halkı ve gerçek Siirt sevdalıları Siirtli Hamlet rüzgarı ve bereketinin bu memlekete katacağı şeyleri daha iyi görüp tamamen sahiplenecektir. Tüm Siirt sevdalısı ve Siirt gençlinin önünde saygıyla eğilmekten onur duyarım.

Başarmalıyız, başaracağız. Ama bugün ama 1 ay sonra ama 2 ay sonra… Allah bizimle olsun.

Bu haber toplam 8250 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!