1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hacer Çıtak. Siirt’te ilk bayan muhtar adayı
Hacer Çıtak. Siirt’te ilk bayan muhtar adayı

Hacer Çıtak. Siirt’te ilk bayan muhtar adayı

Mahallede 2 muhtar adayından biri olan Hacet Çıtak bir ilki gerçekleştiriyor. Hacer hanım bayan bir muhtar adayı. Hem de memur eşi.

A+A-

Siirt Merkez’e bağlı 712 seçmeni bulunan Veysel Karani Mahallesi (Toki Evleri ve 99 Evler) 29 Mart seçimlerinde bayan bir muhtar adayıyla alışılagelmişin dışında bir seçim atmosferine tanıklık edecek. Mahallede 2 muhtar adayından biri olan Hacet Çıtak bir ilki gerçekleştiriyor. Hacer hanım bayan bir muhtar adayı. Hem de memur eşi.

 

SİİRTLİLER.NET

 

1974 Konya doğumlu ve 3 çocuk annesi olan Hacer Çıtak 6 yıldır memur eşi olarak Siirt’te ikamet ediyor. Aynı zamanda Temizlik (Amway) ürünleri pazarlamacılığı yapan Hacer hanım Siirt’te bir ilki gerçekleştiriyor.

 

“ithal” kavramının son yıllarda Siirt’te oldukça antipatik bir kavram haline gelmesine (getirilmesine) rağmen radikal bir karar alan muhtar adayı Hacer Çıtak buna rağmen kendisinden oldukça emin ve Veysel Karani mahallesinin yeni muhtarı olacağına kesin gözüyle bakıyor.

 

 

SİİRTLİLER.NET : Veysel Karani Mahallesi’nin Genel Sorunlarından başlıklar halinde bahseder misiniz ?

 

Muhtarlık Binası : Mahallemizde muhtarlık yok. Bir muhtarlık binası inşa edilmesi gerekiyor. Seçildiğimde yapacağım ilk işlerden birisi mahalleliye derhal bir muhtarlık binası kazandırmak olacaktır.

 

Alt Yapı : Özellikle kirli atık su kuyusunu mahallelinin ihtiyacını karşılamıyor. Boşa akan atık sular çevreye çok kötü bir koku yaydığı gibi sinek-sivrisinek gibi haşeratların artması hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Hastalığa karşı daha zayıf olan çocuklarımız bu durumdan daha çok etkileniyorlar. Aynı  zamanda yol ve içme suyuyla ilgili problemleri var mahallemizin.

 

Sağlık : Mahallemizde ne yazıkki sağlık ocağı bulunmuyor. Basit bir iğne yapmak için bile merkeze gelmek zorunda kalıyor mahalleliler.

 

Eğitim : Mahallede sadece bir ilkokul bulunuyor. İlkokul sonrası okuyan gençlerimiz Lise öğrenimini ne yazıkki kendi mahallelerinde gerçekleştiremiyorlar.

 

Park : Çocuk oyun parkı sadece lojmanlar içerisinde bulunduğundan dolayı dışarıdaki diğer mahalleli çocuklarımız için hiçbir oyun parkı bulunmuyor. Yetişkin gençlerimiz için basket sahamız yok.

 

Tanıtım : Mahallemize ait bir web sitesinin olması çok faydalı olacaktır. Seçildiğim taktirde mahallemiz adına bir internet sitesi açarak mahallelilerimizin bu sayfadan faydalanmalarını sağlayacağım.

 

SİİRTLİLER.NET : Neden Muhtar Adayı olmayı düşündünüz ?

 

Devleti millete, milleti de devlete temsil edeceğim. Bayan olarak ta her kapıyı açabileceğimi düşünüyorum. Siirt’te hiç bayan muhtar adayı olmadığı dikkatimi çekti. Diğer alanlardaki gibi muhtarlarda da bayan adayların çıkması için öncülük yapmak istedim.

 

SİİRTLİLER.NET : Bayan aday olarak nasıl bir tepkiyle karşılaştınız ?

 

Çok güzel tepkiler alıyorum. Bayanlar daha önce hep eşlerine soruyordu “hangi adaya oy vereyim” diye. Fakat bir bayan olarak ben adaylığımı ilan etmeye başladığım günden itibaren bayanlar eşlerine “bir bayan aday çıkmış ona oy verelimmi” diye sormaya başladılar. Artık bayanlar da belirleyici olmaya başladılar. Bu vesileyle mahallemizdeki evlerde eşler kendi aralarında yerel seçimlerle ilgili konuşmaya başladıklarını işitiyorum. Çok güzel bir şey bu.  Küçük te olsa evlere ek bir heyecan geldi. Seçildiğim taktirde bu heyecanı daha da yaygınlaştıracağıma inanıyorum.

 

SİİRTLİLER.NET : Bayan olmanın zorlukları var mı?

 

Genel olarak bayan olmamın pek bir zorluğu yok bilakis avantajları daha fazla. İllaki bir zorluktan bahsetmek gerekiyorsa gecenin bir vaktinde tek başıma istediğim her yere gidemiyorum veya herhangi bir eve tek başıma giremiyorum.

 

SİİRTLİLER.NET : Siirt insanını biraz bahseder misiniz ?

 

Burada kaldığım 6 yıl boyunca çok güzel dostluklar kurdum. Ailece görüştüğümüz Siirtli aileler var. 6 yıl boyunca burada kalmamda en büyük etken bu dostluklar olmuştur. İnsanın doğduğu yer değil doyduğu yer de memleketidir. Ben artık kendimi bir Siirt’li gibi hissediyorum.

 

SİİRTLİLER.NET : Kazanamadığınız taktirde bir kırgınlık olur mu?

 

Hayır bir kırgınlık olmaz. Ama en azından yaşadığım bölgede aktif rol almak için çabalamadım demeyeceğim. Ben çabamı ortaya koyuyorum.  Takdir tabiki mahalle sakinlerinindir. Takdirlerine de saygı duymak gerekir diye düşünüyorum.

 

SİİRTLİLER.NET : Azalarınız kimler ?

 

Mahmut Çelebi, Mercan Uysal, Cemal Ergün ve Cihangir Sevik

 

SİİRTLİLER.NET : Son olarak neler söylemek ister siniz ?

 

İnşallah muhtarlığı kazanıp çok iyi hizmetler vereceğime inanıyorum. Mahalle sakinlerinin de desteğini benden esirgemeyeceklerine ve bu seçimi kazanacağıma inancım tamdır.

06.03.2009  

Bu haber toplam 3634 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!