1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ha Ramazan Ha Ramadan…
Ha Ramazan Ha Ramadan…

Ha Ramazan Ha Ramadan…

O zaman kendi kendime “Rabbim, Orucun hikmetlerine bir yenisini daha ekledim.” dedim ve sesli olarak “Hey mübarek Ramazan!” deyiverdim. Hindistan asıllı İngiliz vatandaşı Hasan amca beni hemen düzeltmeye kalktı, “Ramazan değil, Ramadan” diye. İngilizce te

A+A-

Ha Ramazan Ha Ramadan…

 

Ramazan ayı hayatımın her döneminde bir milat olmuştur. Yıllar önce ta çocukluğumuzda erkek olmanın bir simgesi gibi bize gösterilen Ramazan Orucu ki bu bir erkek çocuğu için hayati önem taşır; yıllar geçtikçe hala aynı değerini korumakta. Çocukken Orucun en zahmetli yanı ne açlıktı ne de susuzluktu, bize asıl zor gelen mahalle çocukları ile kavga edememek, kızamamak ve her daim sükuneti korumak zorunda kalmaktı.  

Biraz daha büyüyüp genç delikanlı olduğumuzda Ramazanda oruçluyken kavgasız, gürültüsüz oynadığımız basketbol, voleybol gibi oyunlarda belki de Oruçlunun gerçek amacının aç ya da susuz kalmak olmadığını asıl güçlüğün sabırdan ve en önemlisi davranış düzenleyici sabırdan geçtiği mesajını vermekti.

Turist Rehberi olarak çalıştığımız bir Yaz ayında gezdirdiğim grubun içersinde Hindistan asıllı İngiliz vatandaşı bir aile vardı. Aile reisi Hasan amca biraz huysuz bir adama benziyordu ama benim de onlar gibi oruçlu olduğumu anlayınca o huysuz adamın yerini şeker bir amca aldı. Merakıma yenik düşerek neden Ramazan ayında tatile çıktıklarını sordum. Hanımı cevapladı ve dedi ki: “ Beyim biraz huysuzdur Ramazan ayı hariç ne zaman bir tatile çıksak hemen o tatildeki tüm olumsuzlukları fark eder ve tabir caizse tatili burnumuzdan getirir ama Ramazan ayında oruçluyken, Orucun en önemli kurallarından olan kötü davranışlardan da arınmak zorunda olmamız inancı bize aynı zamanda huzurlu ve mutlu bir tatil sunuyor.” O zaman kendi kendime “Rabbim, Orucun hikmetlerine bir yenisini daha ekledim.” dedim ve sesli olarak “Hey mübarek Ramazan!” deyiverdim. Hindistan asıllı İngiliz vatandaşı Hasan amca beni hemen düzeltmeye kalktı, “Ramazan değil, Ramadan” diye. İngilizce telaffuzuyla söylememi istedi. Ben de “ha Ramazan ha Ramadan” fark etmez dedim ama Hasan aynı Hasan değil…

O yıl Ramazan ayında çalışırken grubumdaki Gayri Müslimler tur esnasında saygılarından dolayı benden ve gözden ırakta yemeye, içmeye ve sigaralarını tüttürmeye çalıştılar. Dine, Müslümanlara saygısı olmayanlar olabilir ama kendinize de mi saygınız yok?

Selam ve Dua saygıdan yana olanlara olsun...

Bu haber toplam 2726 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!