1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Güzel, Mülakatla ilgili izlenimlerini yazdı
Güzel, Mülakatla ilgili izlenimlerini yazdı

Güzel, Mülakatla ilgili izlenimlerini yazdı

Gazeteci-Yazar Eyüp Güzel, AK Parti Siirt Milletvekili Aday Adaylarının mülakatlarını yakın sahada takip etti.

A+A-

Siirtliler.Net Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Güzel, yoğun ve yorucu bir tempo içerisinde geçen aday adaylarının mülakatlarını bizzat yerinde takip etti. Güzel’in kaleminden mülakat izlenimleri ve 11 Nisan 2011’e kadarki süreç ile ilgili merak edilenler;

akparti mülakatları

25 Mart Cuma günü sabah 09.00’da Ankara’daki Genel Merkez’in önündeyim. Türkiye’nin her yerinden gelen binlerce aday adayı. Ankara’daki otellerde yer bulmak güç. Binaya gelenler girişte güvenlik kontrolünden geçtikten sonra misafir salonuna veya aday adayları bekleme salonuna yönlendiriliyorlar. Mülakatlar yukarı katlarda yapılıyor. Siirt Milletvekili Aday Adayları için tahsis edilen salon 7.katta bulunuyor.

akparti aday adayları mülakatı

Bütün iller için toplam 12 Komisyon kuruldu. Siirt Komisyonu’na başkanlık yapan isim AK Parti Genel Sekreteri ve Ordu Milletvekili İdris Naim Şahin.  Komisyona partinin önemli bir mevkii olan Genel Sekreterlik düzeyinde başkanlık yapılması Siirt seçimlerine verilen öneme bir işarettir. Diğer vilayetlerin komisyonlarında Genel Başkan Yardımcıları düzeyindeydi ve elbette hafife alınmamalı. Ancak Genel Sekreter’lik Genel Başkan olan Erdoğan’dan sonra imza yetkisine sahip ikinci isimdir. Genel Sekreter İdris Naim Şahin bey, 45 aday adayından elenip son kalan 6 ismi Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edecek kişidir.

Sabah 9.30’da başlayan mülakatlar için 10’ar kişilik gruplar halinde aday adayları 7.kata çağrılmaya başlandılar. Mülakatın yapıldığı geniş salonda yuvarlak bir masa bulunuyor. Masada Komisyon Başkanı İdris Naim Şahin bey, Yardımcısı ve aynı zamanda AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Fatih Şahin ve diğer iki komisyon üyesi bulunuyor. Komisyon Başkanı İdris Naim Şahin bey soruları yöneltirken masadaki diğer komisyon üyeleri cevapları, izlenimlerini ve notlarını kaydediyorlar.

Aday Adaylarına bazen benzer bazılarına da farklı sorular yöneltildi. Mesleğiyle ilgili sorular çoğu aday adayına soruldu. Partilerini ne kadar tanıdıklarıyla ilgili kontra sorular da soruldu. Örneğin, “Partinin amblemindeki ampulun üzerinde bulunan 7 ok neyi ifade ediyor?”, “Partimim tam olarak kuruluş tarihi nedir?”, “Parti nerede kurulmuştur?” gibi sorular bunlardan bazıları. Bu soruları bilmeyen ve henüz mülakata girmemiş olan kimi aday adaylarını bekleme koridorunda kopya çekme telaşı sarmıştı. Sabah 09.30’da başlayan mülakat akşam 21.30’a kadar sürdü.

Peki, bundan sonraki süreçte neler olacak?

İlk komisyon elemelere başlayacak

Birinci komisyon, yaptığı yüzyüze mülakatlarda aday adaylarıyla ilgili genel izlenimleri üzerinde çalışma yaparak elemelere başlayacak. Tam bir insan sarrafı olan komisyonun başkan ve üyeleri ilk başta aday adaylarının yarıdan fazlasını eleyecek ve dosya sayısını düşürerek bir üst komisyona havale edecek. Elemeler hafta başında, yani 27-28 Mart’ta tamamlanacak. Elemelerin ardından kalan aday adaylarının dosyalarıyla birlikte 12 olan komisyonların sayısı da 6 komisyona düşecek.

Elenenler açıklanmayacak

İlk komisyonun eleme çalışmaları tamamlanmasıyla birlikte parti tarafından 2 veya 3 farklı anket çalışması yapılacak. Hafta sonu itibariyle anket çalışmaları çeşitli vilayetlerde başladı. Bu arada elenenler veya kalanlara hiçbir şekilde bilgi verilmeyecek.

İKİNCİ KOMİSYONDA DOSYA SAYISI 6’YA DÜŞÜRÜLECEK

Aday adaylarının dosyalarını inceleyip elemelerin yapıldıktan sonra kalanları teslim alacak olan üst komisyon (ikinci komisyon) anket çalışmalarından gelecek olan verileri ve özellikle basında çıkan haber ve yorumları da dosyaya dâhil ederek çalışmalarını derinleştirecek ve ikinci bir eleme yapılacak. Bu elemede toplam 8 dosya kalacak. 2 tanesi mevcut milletvekillerinden olan bu 8 dosya son olarak 6’ya düşürülecek.

NİHAİ KARAR

Komisyonlar sadece kendi aday adaylarına vatandaşın nasıl baktığını değil diğer partilerin milletvekillerine de nasıl baktıklarını araştırıyor. İkinci komisyonun vereceği neticeyle kamuoyu araştırmalarından gelecek neticeler son komisyonda çapraza alınacak. 4 Başkan Yardımcısı ve 3 Grup Başkanvekili ile nihai karar verilecek. Böylece 11 Nisan’da 3 isim ve 3 de yedek isim olmak üzere Siirt için toplam 6 isim YSK’ya teslim edilecek.

UMUT TACİRLERİNE DİKKAT

Mülakat için Ankara’ya gelen aday adayları ve beraberinde gelenlerle birlikte her vilayetten gelen insanların sayısı 20 bine yakın olduğu tahmin ediliyor. Oteller yok sattı. Otel lobileri özellikle akşam vakitlerinde hararetli pazarlıklara sahne oldu. Belge yok, delil yok ancak farklı birçok kaynaklardan gelen bilgilere aday adaylarına yönelik yeni bir sektör gelişmiş. “Partiden ben falan kişiyi iyi tanıyorum, senin ismini vereceğim veya seni kendisiyle görüştüreceğim” yalanlarıyla aday adaylarından paralar koparılmaya çalışılıyor.

 

Bu haber toplam 4530 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!