1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Güneydoğu sorununu hangi parti çözer?
Güneydoğu sorununu hangi parti çözer?

Güneydoğu sorununu hangi parti çözer?

Anket çalışmamıza konu olan sorulardan ikincisinin sonuçları…

A+A-

Siirt Merkez’de farklı siyasi görüşlere mensup vatandaşlarla birebir yapmış olduğumuz anket-yorum çalışmasında Siirt’teki seçmen profilinin dünyasını keşfetmeye çalıştık. İlk etapta 400 kişi ile canlı olarak yapmış olduğumuz bu anket-yorum çalışmasında hiçbir isim-soyisim gibi kimlik bilgisi istemedik. Siyasi görüşünü sormadık. Sorularımızda belirli bir kalıp oluşturarak hiçbir soruda ankete muhatap olanların duygularını yönlendirmeye çalışmadan en yalın düşüncelerini öğrenmeye gayret gösterdik. Sorularımızı sorduk, kendimizin belirlediği şıklarımızı belirttik. Verilen cevapların nedenlerini de sorarak anketin daha bilimsel bir özelliğe sahip olmasını sağladık.

 

GÜNEYDOĞU SORUNUNU SİZCE HANGİ PARTİ ÇÖZER?

Şıklarımız: AK Parti, BDP, Diğer, Hiçbiri, Hepsi Ortak

 

AK Parti, % 46

BDP, % 5

Hepsi Ortak, %35

Hiçbiri, % 15

Diğer, % 0

 

AK Parti Çözer diyen seçmen profili AK Parti’nin sorunları kaşıyan, sürekli yeni bir sorun çıkaran parti değil, çözüm üreten, üretmeye çalışan bir duruş içerisinde olduğunu ifade ediyor. Bu seçmen profili BDP’nin yönünün çözüme değil sorun çıkarmaya dönük olduğunu belirtirken, Kürtlere en büyük kötülüğü Kürt milliyetçilerinin yaptıklarını savunuyorlar. Bu seçmen profilinde AK Parti’ye oy vermeyenler de bulunuyor.

 

BDP Çözer diyenlerin neredeyse tamamı ideolojik yaklaşıyorlar. BDP’nin çözebileceğine inanmaktan ziyade BDP’nin çözmesine inanmak konusunda şartlanmışlık var. AK Parti’nin kimi adımlarını başarılı bulsalar da genel olarak samimi olduklarına inanmıyorlar. KCK Operasyonlarında belediye başkanlarının gözaltına alınıp toplu halde elleri kelepçeli bir vaziyette kameraların karşısında fotoğraflarının çektirilmesi gibi vakıalar güven ortamını yitirmiştir. Bu seçmen grubunda BDP’li dışında hiçbir seçmen profili bulunmuyor.

 

Hepsi Ortak diyen seçmen grubunda farklı siyasi görüşe sahip insanlar bulunuyor. AK Parti’nin genel olarak sorunu çözmeye yönelik adımlarını başarılı bulmakla birlikte yetersiz kaldığı ifade ediliyor. Diğer partilerin sorunun bir parçası değil çözümün bir parçası olmasının kaçınılmaz olduğu vurgulanırken bu sorunun tek bir partiyle çözülmesinin mümkün olmadığı savunuluyor.

 

Hiçbiri diyen grup ise bu sorunun Cumhuriyet tarihine dayandığını bugüne kadar çözülmediyse bundan sonra da çözülemeyeceğini belirtiyor. Bu gruptakiler sorunun hiçbir parti tarafından çözülemeyeceğini ifade ederken gerekçe olarak ise, partilerin her zaman iştahını kabartan iyi bir siyaset malzemesi olarak görüldüğüne işaret ediyorlar. Bu gruptakilerden bir farklı görüş ise, sorunun dış destekli olması, Türkiye’nin istikrarsız ve bütünlüğünü koruyamayan bir ülke konumuna getirmek isteyenlerin projesi şeklindedir.

 

 

Farklı sorulardan oluşan anket çalışmamıza sonraki sayılarımızda ve Siirtliler.Net adlı internet sitemizde yer vermeye devam edeceğiz.

Bu haber toplam 2780 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!